
Održan treći štrajk upozorenja profesora Jovine gimnazije: "Tražimo samo da gimnazija normalno funkcioniše"
Profesori Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" održali su danas, 3. oktobra, treći jednočasovni štrajk upozorenja.

Foto: Ustupljena fotografija
Roditelji đaka i drugi građani pružili su podršku profesorima koji su obustavili nastavu na sat vremena.
Skup podrške održan je na platou ispred Mašinske škole, jedne od tri škole gde su učenici Jovine gimnazije raseljeni.
Profesorka Romina Francer je istakla da profesori po sadašnjem rasporedu provode po ceo dan u školi, a da se poslednji čas završava u 20.55h, da raspored krši sve pedagoške principe i da njegov tvorac nije vodio računa o tome da učesnici u nastavi treba da imaju vreme za učenje, vreme za pripremu nastave, vreme za slobodne aktivnosti i vreme za običan život.
Ona je rekla da profesori zahtevaju novi raspored dostojan jednog ljudskog bića, sednicu Nastavničkog veća, koje nije održano od novembra prošle godine, kao i priznavanje njihovog sindikata, "na šta je uprava do sada reagovala tretmanom tišine".
"Najvažnija stvar je da bez Jovine gimnazije nismo ostali samo mi, ostao je i Novi Sad, a u njegovom srcu rupa veličine svemira", rekla je Romina Francer.
Vremena kada je bila đak Jovine gimnazije podsetila se nekadašnja učenica Ninoslava Gajić.
"Jovina nije bila samo škola. Bila je prostor u kojem je moglo da se diše znanje, da se otkriva, da se raste. Imali smo profesore koji su nas gledali kao bića sa potencijalom, a ne samo kao broj u dnevniku. A onda su, jedan po jedan, ti ljudi počeli da nestaju. Ne zato što su želeli. Ne zato što nisu više znali da podučavaju. Već zato što im nije pružena prilika da ostanu. Nisu im produženi ugovori. I to boli. Jer ti profesori nisu bili samo prenosioci znanja. Oni su bili duša ove škole. I kada njih nema škola više nije ista", rekla je ona.
Ispred roditelja okupljenima se obratila Duška Perović-Cicmil koja je navela da oni ne traže puno: "Mi tražimo samo da Jovina gimnazija normalno funkcioniše, mi tražimo da se nastavni proces odvija normalno."
Istakla je da je "neophodno da se učenici vrate u zgradu Jovine gimnazije i da se angažuju saradnici sa fakulteta koji su do sada bili angažovani, kako bi se nastava redovno odvijala".
"Deca koja su upisala Jovinu gimnaziju su deca koja su željna znanja, deca koja su postigla velike uspehe na
međunarodnim takmičenjima, deca kojima je to znanje sada uskraćeno. Zahtevamo da se ovi problemi hitno reše, kako bi mogli da nadoknade propušteno. Ovi đaci ne zaslužuju da budu uskraćeni za znanje, ovi đaci zaslužuju da budu još jedna generacija uspešnih učenika Jovine gimnazije", rekla je Perović-Cicmil.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zaštitnik građana pokrenuo postupak kontrole rada Zavoda za urgentnu medicinu u Novom Sadu
03.10.2025.•
0
Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole rada Zavoda za urgentnu medicinu u Novom Sadu.
Studenti: Žandarm tuži MUP zbog povrede na protestu ispred Filozofskog fakulteta
03.10.2025.•
0
Studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Novom Sadu objavili su da je jedan pripadnik Žandarmerije tužio MUP zbog pretrpljenih povreda i straha tokom protesta 5. septembra ispred Filozofskog fakulteta.
FOTO, VIDEO: Radovi na Varadinskom mostu: Iskopana kaldrma, gužve na drugim mostovima
03.10.2025.•
0
Iz JKP "Put" nisu na vreme obavestili građane da će saobraćaj na Varadinskom mostu biti obustavljen zbog popravke kolovozne konstrukcije na Bulevaru Mihajla Pupinu, na prilazu Varadinskom mostu sa novosadske strane.
VIDEO: Planira se rotirajući parking u Novom Sadu - pogledajte o čemu se radi
03.10.2025.•
21
Rotirajući parking, ili vertikalna garaža planira se na Limanu prekoputa Asistentskog doma.
Uprava Univerziteta u Novom Sadu: Policija nije u zgradi Rektorata od 1. oktobra
03.10.2025.•
2
Univerzitet u Novom Sadu saopštio je da je policija napustila zgradu Rektorata 1. oktobra.
Roditelji đaka Jovine gimnazije pozivaju na skup: Podrška profesorima koji organizuju jednočasovni štrajk
03.10.2025.•
2
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" organizuju danas, 3. oktobra, skup podrške profesorima koji će stupiti u jednosatnu obustavu rada.
Profesori predali inicijativu Univerzitetu u Novom Sadu: Omogućiti zamrzavanje godine studentima
03.10.2025.•
5
Profesori Univerziteta u Novom Sadu predali su Inicijativu za izmenu Statuta Univerziteta u Novom Sadu kojom bi se omogućilo studentima da zamrznu školsku godinu.
VIDEO Brzi voz za Suboticu prošao kroz Petrovaradin bez zaustavljanja: U njemu Vučić, Mesarović, Sofronijević
03.10.2025.•
45
Brza pruga Novi Sad - Subotica danas se pušta u rad, a sa železničke stanice "Beograd centar" prvom vožnjom je krenuo i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Od mesnih zajednica do doživotnog predsednika: O čemu pričaju novosadski političari
03.10.2025.•
9
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin i predstavnici opozicije danas su održali svoje konferencije za medije pre početka Skupštine grada Novog Sada.
Privremeno zabranjene posete pacijentima u Kliničkom centru Vojvodine
03.10.2025.•
0
Univerzitetski klinički centar Vojvodine uveo je privremenu zabranu posete pacijentima.
Vlast danas otvara prugu Novi Sad - Subotica, stanične zgrade u lošem stanju
03.10.2025.•
52
Pruga između Novog Sada i Subotice, odnosno od Beograda do granice sa Mađarskom, trebalo bi da bude otvorena za saobraćaj danas.
Mićin o Železničkoj stanici u Novom Sadu: Postoje dodatni radovi
03.10.2025.•
10
Nakon izvršenih ispitivanja na objektu D Železničke stanice u Novom Sadu utvrđeno je da su neophodni dodatni radovi pre ponovnog puštanja u rad, kaže gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin.
Postavljene odgrade ispred Skupštine grada pred početak sednice
03.10.2025.•
1
Ispred Skupštine grada postavljene su ograde pred početak sednice Skupštine grada, a prisutna je i policija.
Lepe vesti ovog petka: U Novom Sadu rođeno 27 beba, među njima i blizanci
03.10.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 27 beba.
Skupština grada zaseda danas: Najavljen skup ispred, spremne i ograde
03.10.2025.•
5
Skupština grada Novog Sada zaseda danas, 3. oktobra. Ispred zgrade su Zborovi građana najavili protestno okupljanje.
Profesori Jovine gimnazije u petak organizuju novi jednočasovni štrajk
02.10.2025.•
1
Profesori Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u petak organizuju još jednu jednočasovnu obustavu rada.
Novosađani, isplanirajte petak: Evo šta vas sve očekuje za kraj radne nedelje
02.10.2025.•
0
Kraj radnje nedelje je uskoro tu, a sa njim i naš vodič sa svim bitnim informacijama koje treba da znate o petku koji nas očekuje.
Sajam zapošljavanja u Novom Sadu 15. oktobra, u toku prijavljivanje poslodavaca
02.10.2025.•
0
Sajam zapošljavanja u organizaciji Nacionalne službe za zapošljavanje održaće se 15. oktobra u auli Master centra Novosadskog sajma.
Slobodni univerzitet: Izgleda da policija ipak nije napustila kampus
02.10.2025.•
2
Akademska mreža Slobodni univerzitet je saopštila da izgleda da policija ipak nije napustila kampus Univerziteta u Novom Sadu.
Zborovi organizuju okupljanje građana ispred Skupštine grada u petak
02.10.2025.•
5
Zborovi Novog Sada u petak organizuju okupljanje građana ispred Skupštine grada tokom održavanja sednice.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar