Revizor u "Čistoći": Milioni na nepravilno isplaćene zarade, angažuju privatnike za svoj posao
JKP "Gradska čistoća" tokom prošle godine je nepravilno isplatila oko 40 miliona dinara, a nepropisno je i angažovala radnike za poslove u nadležnosti preduzeća, neki su od zaključaka državnog revizora.
Foto: 021.rs
Državna revizorska institucija (DRI) objavila je Izveštaj o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja JKP "Čistoća" za 2024. godinu, sa revizijom javnih nabavki za 2023. i 2024. godinu.
Osim što je skoro 40 miliona nepropisno isplaćeno na osnovu zarade zaposlenima, preduzeće je i prethodne dve godine dalo skoro 550 miliona dinara za poslove u svojoj nadležnosti.
Tako se i državni revizor osvrnuo na činjenicu da je "Gradska čistoća" samo u prethodne dve godine za poslove čišćenja, sakupljanja i selektovanja otpada u Novom Sadu angažovala firme, među kojima je i "Montop" Marka Bosanca Bosketa, a to je preduzeće koštalo oko 440 miliona.
Kako je 021.rs pisao, isto je učinjeno i ove godine, a konzorcijum firmi "Montop", "Laboris" i "Optimum" će za 300 miliona biti angažovani do sredine 2026. godine.
Nepravilna isplata zarada
Kako piše DRI, kao osnovica za obračun uvećane zarade zaposlenima je ovo javno preduzeće pored redovnog rada uključilo i prekovremeni rad, kao i noćni, vikendom, ali i naknade za godišnji odmor, bolovanje i plaćeno odsustvo, što je protivzakonito.
Na ovaj način je isplaćena uvećana zarada zaposlenima u iznosu najmanje 21,7 miliona dinara.
"Čistoća" je nepravilno isplatila zaradu u iznosu od skoro 15,6 miliona dinara, na osnovu pojedinačnih odluka direktora Donalda Božića za obračune osnovne zarade pojedinim zaposlenima. Kako piše DRI, utvrđeno je da je prilikom obračuna osnovne zarade uračunat i tzv. koeficijent korekcije, u rasponu od 0,07 do 0,50 po zaposlenom.
Preduzeće je i na osnovu pogrešne osnovice obračunalo i isplatilo zaposlenima naknadu troškova za regres za korišćenje godišnjeg odmora u iznosu većem od dva miliona dinara.
Za svoj posao angažovali druge
Državni revizor ustanovio je i da su tokom prošle godine angažovani radnici za obavljanje privremeno-povremenih poslova, iako su pozicije na kojima su angažovani bili, prema važećoj sistematizaciji, trajnog karaktera i predstavljaju poslove iz osnovne delatnosti "Čistoće".
Kako piše u izveštaju, preduzeće je mesečno angažovalo između 247 i 335 radnika i radnica, a njima je ukupno prošle godine isplaćeno bruto više od 548 miliona dinara. Na taj način je povređena odredba zakona kojom se nalaže da se na privremenim i povremenim poslovima mogu angažovati lica za obavljanje poslova koji po svojoj prirodi ne traju duže od 120 radnih dana.
Državni revizor ustanovio je da pojedina radna mesta, prema ugovoru o privremeno-povremenim poslovima, podrazumevaju ista ona koja odgovaraju sistematizovanom radnom mestu.
Tako u ovakvom ugovoru stoji da je angažovan "vozač vozila do 3,5 tone nosivosti", odnosno vozač čistilice ili lakog električnog vozila, a "pomoćni radnik na održavanju javne higijene" je u redovnoj sistematizaciji radnik na čišćenju i održavanju javnih površina.
"U pisanom izjašnjenju direktora preduzeća od 2. juna 2025. godine, obrazloženo je da zbog nemogućnosti, odnosno ograničene mogućnosti zapošljavanja novih radnika u stalni radni odnos, ovo preduzeće se u velikoj meri oslanja na radno angažovanje lica van radnog odnosa. Međutim, zbog prirode posla, niske motivacije, velike fluktuacije, sezonskih odliva radne snage, kao i težine i rizičnosti poslova, sve je izraženiji nedostatak potrebnog broja izvršilaca potrebnih za redovno izvršavanje radnih zadataka", navode se u izveštaju DRI.
Revizor se osvrnuo i na angažovanje radnika od strane grupe ponuđača "Montop HRS" Marka Bosanca Bosketa, te "Optimum MV-NS" i "Laboris HRS". Za posmatrane 2023. i 2024. godinu, "Čistoća" je na angažovanje radnika ovih firmi za poslove čišćenja, sakupljanja i selektovanja otpada dala ukupno 439 miliona dinara.
Ovi poslovi, inače, predstavljaju delatnosti od opšteg interesa i povereni su preduzeću od strane lokalne samouprave.
Prema fakturama firme "Optimum MV-NS", a o angažovanju koje je koštalo skoro 224 miliona, na ovim poslovima je mesečno angažovano između 45 i 161 radnik. Dodatno se navodi i da izvođači sa kojima su sklopljeni ugovori o selektovanju otpada nemaju zakonom propisanu dozvolu za taj posao.
"Preduzeće je 2. juna 2025. dostavilo pisano izjašnjenje u kojem je obrazložilo da zbog povećanog obima posla, ograničenih kadrovskih resursa i potrebe za održavanjem visokog nivoa javne higijene i ekološke zaštite, postoji opravdana potreba za angažovanjem spoljnog privrednog društva. Ovo je neophodno radi obezbeđivanja kontinuiteta, kvaliteta i zakonitosti u pružanju usluga od opšteg javnog interesa", navodi se u odgovoru prosleđenom DRI, koji ipak upozorava da sprovođenje postupaka javnih nabavki koje nisu u skladu sa zakonom predstavlja rizik od nenamenskog trošenja finansijskih sredstava i preporučuje da ovaj posao "Čistoća" radi u skladu sa zakonom.
Vlasnik kompanije "Montop" Marko Bosanac Boske povezan je sa vladajućim strukturama. Pažnju javnosti privukao je i navijanjem na mitinzima vladajuće partije u Novom Sadu.
Šta je još ustanovljeno?
Nisu promenjene računovodstvene procene sredstava, zbog čega nije bilo moguće da DRI utvrdi uticaj nepravilnosti na finansijske izveštaje, te preporučuje da se izvrši preispitivanje korisnog veka upotrebe osnovnih sredstava.
Državni revizor ustanovio je i da su u poslovnim knjigama evidentirana investiciona ulaganja u iznosu većem od 85 miliona, koja potiču iz ranijeg perioda i kod kojih nije bilo promena, što predstavlja naznaku da je moglo doći do umanjenja vrednosti imovine u pripremi. Komisija za popis imovine, kako piše DRI, nije prikazala da li su ove investicije završene, odnosno u kojoj meri.
"Ukoliko se ne vrši procena da li postoje naznake da je vrednost nekog sredstva umanjena, nastaje rizik da je nerealno iskazana vrednost imovine u finansijskim izveštajima", navodi DRI.
Kada je reč o nepravilnostima u sprovođenju javnih nabavki, DRI otkrio je da "Čistoća" nije uskladila pravilnik i nije usklađen sa Zakonom o javnim nabavkama. Tako je otkriveno da se u određenim nabavkama nije objavljivala ispravna tehnička dokumentacija, u nekim su navodili tačne marke proizvoda koje traže iako je to u suprotnosti sa zakonom.
Na primer, kada je reč o nabavci goriva za preduzeće, koje je za 2023. i 2024. godinu koštalo oko 440.000.000 dinara, traženo je da privredni subjekti i zahtevalo mere koje, kako navodi državni revizor, "nisu u logičkoj vezi sa predmetom nabavke", odnosno da ponuđač raspolaže barem jednom benzinskom stanicom u Subotici, Beogradu, Nišu, Kruševcu i Vranju.
"Čistoća" je i tokom provere dokumentacije od strane Državne revizorske institucije sprovela određene mere kako bi ispravila uočene nepravilnosti. Tako je tokom sprovođenja postupka revizije, krajem maja 2025. godine, preduzeće je aneksiralo Ugovor o radu i sada u istom stoji koeficijent posla kao neophodni element za utvrđivanje osnovne zarade. Uz to, ispravljena su i knjiženja određene opreme, izmenjen interni akt kojim je definisano naknadno odmeravanje nematerijalne imovine i objavljeni planovi javnih nabavki za prethodne godine.
Državni revizor napominje i da se na od ukupno 163 sprovedene javne nabavke, na njih 131 javio samo jedan ponuđač sa kojim su sklopljeni ugovori u iznosu većem od 2,3 milijarde dinara.
Ustanovljeno je, između ostalog, i da Preduzeće nije uskladilo interni akt sa profesionalnom regulativom u vidu procene i popisa imovine, nabavljalo alkotest opremu koja ne ispunjava uslove da bude prepoznato kao osnovno sredstvo.
Državni revizor preporučuje "Čistoći" da u svom poslovanju prate pravilnike i zakone i da po istima i postupaju. Ceo izveštaj DRI čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Građani traže hitnu kontrolu cementare u Beočinu zbog neprijatnih mirisa
02.06.2026.•
0
Stanovnici Beočina, Sremske Kamenice, Popovice i okolnih naselja zatražili su od nadležnih institucija hitan vanredni inspekcijski nadzor i objavljivanje podataka o emisijama iz beočinske cementare.
Senat Univerziteta u četvrtak odlučuje o profesoru Vladimiru Mihiću, skup podrške ispred Rektorata
02.06.2026.•
3
Senat Univerziteta u Novom Sadu u četvrtak, 4. juna, odlučuje o izboru u zvanje profesora Vladimira Mihića.
Sreda u Novom Sadu: Radionice, filmovi i koncerti
02.06.2026.•
0
Dolazi nam sredina radne nedelje i 021.rs je pripremio bitne informacije koje će vam biti potrebne za 3. jun u Novom Sadu.
Studenti najavili veliki protest u Novom Sadu, objavljen datum
02.06.2026.•
39
Studenti u blokadi Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu objavili su na društvenim mrežama da će novi veliki protest biti održan 20. juna u Novom Sadu.
BIRODI pozvao Srpsko sociološko društvo da zaštiti profesorku Vasić nakon kritika Vučevića
02.06.2026.•
4
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) pozvao je danas Srpsko sociološko društvo i sociološke katedre u Srbiji da "jasno zaštite" profesorku sociologije Mariju Vasić nakon kritika Miloša Vučevića.
NURDOR: Tokom humanitarnog bazara u Novom Sadu prikupljeno 1,4 miliona dinara
02.06.2026.•
0
Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR) saopštilo je danas da je tokom humanitarnog bazara u Novom Sadu prikupljeno više od 1,4 miliona dinara za podršku deci koja se leče od raka.
VIDEO Građani uklonili grafite mržnje upućene profesorki Mariji Vasić
02.06.2026.•
19
Građani su uklonili grafite na fasadama zgrada koji su bili usmereni protiv profesorke sociologije gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Marije Vasić.
Skup povodom grafita upućenih Mariji Vasić danas na Limanu
02.06.2026.•
6
Zbor Mesne zajednice Liman organizuje skup na uglu Jirečekove i Fruškogorske ulice povodom grafita mržnje protiv Marije Vasić, suspendovane profesorke Jovine gimnazije i aktivistkinje.
U sredu nestabilno vreme, sa pljuskovima i grmljavinom
02.06.2026.•
0
U Novom Sadu će u sredu biti promenljivo oblačno, toplo i veoma nestabilno vreme.
Skup podrške uhapšenom mladiću iz Obrovca u sredu ispred novosadskog suda
02.06.2026.•
0
Skup podrške Miroslavu Ljubezu iz Obrovca koji se nalazi u pritvoru zbog incidenta koji se 19. maja dogodio u tom mestu, održaće se ispred zgrade suda u Novom Sadu u sredu, 3. juna.
Novi Sad dodelio novac za projekte u kulturi
02.06.2026.•
3
Grad Novi Sad objavio je rezultate tri konkursa vezana za kulturu, a koja se odnose na savremeno stvaralaštvo, nematerijalno nasleđe i povećanje pristupačnosti kulturnih sadržaja.
Hajka na Mariju Vasić zbog izjave o Bogorodičinom pojasu i fetišizmu, ispisani grafiti na Limanu
02.06.2026.•
126
Novi grafiti protiv Marije Vasić, suspendovane profesorke Jovine gimnazije i aktivistkinje, pojavili su se tokom noći na Limanu, nakon što je povedena hajka na nju posle gostovanja u "Utisku nedelje".
Izmene plana za Mišeluk: Gradiće se nove zgrade
02.06.2026.•
36
Gradski urbanisti objavili su novi elaborat izmena plana generalne regulacije Mišeluka sa Ribnjakom koji predviđa izgradnju novih stambenih i poslovnih prostora, a trenutno se nalazi na ranom javnom uvidu.
Prskanje komaraca na području Novog Sada između 4. i 19. juna
02.06.2026.•
0
Prskanje komaraca na području Novog Sada biće izvedeno u periodu od 4. do 19. juna, u prvom terminu sa povoljnim vremenskim uslovima.
FOTO Najlepša metraža proširila ponudu: Personalizovani vez i platna koja čuvaju uspomene
02.06.2026.•
0
Najlepša metraža, prodavnica tkanina poznata kao omiljeni kutak kreativaca, proslavila je 10. rođendan potvrđujući dugogodišnje poverenje kupaca i ljubav prema kvalitetnim materijalima, ručnom radu i unikatnim detaljima.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 15 beba
02.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
U Novom Sadu danas promenljivo vreme, temperatura do 27 stepeni
02.06.2026.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno, ujutru i pre podne uz mogućnost slabe kiše.
VIDEO Protest "Odbrana Jovine": "U septembru neke da dočekamo, a neke da ispratimo"
01.06.2026.•
17
Veliki broj Novosađana, roditelja i učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" učestvovao je na protestu "Odbrana Jovine je odbrana Srbije".
Utorak u Novom Sadu: Šta vas očekuje?
01.06.2026.•
0
Naredni dan u našem Novom Sadu obeležiće brojna kulturna dešavanja - očekuju vas predstave, izložbe i promocije.
Ponovo premeštanje radnika u pokrajinskoj administraciji - strahuju za posao
01.06.2026.•
15
U pokrajinskoj administraciji ponovo je došlo do raspoređivana radnika u nove radne grupe, zbog čega se javlja strah da bi mogli uskoro da ostanu bez posla.
Deo Detelinare od danas u plavoj zoni
01.06.2026.•
8
Novi režim i naplata parkirana u delu ABC bloka na Detelinari počinje da se primenjuje od danas.
Komentari 29
foka92
Predrag
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar