Sednica Komisije o crkvi na Limanu u četvrtak, otvoreno za građane
Sednica Komisije za planove na kojoj će se razmatrati primedbe, predlozi i sugestije na plan crkve na Limanu održaće se u četvrtak, 16. oktobra, u Skupštini grada.
Foto: 021.rs
Kako je Gradska uprava za urbanizam i građevinske poslove obavestila građane, razmatranje sugestija na nacrt Plana generalne regulacije rekreativnog područja "Štrand - Kabel" u Novom Sadu - lokalitet zelene površine uz kompleks Štranda, zakazan je za devet časova u Plavoj sali Skupštine grada, na prvom spratu.
Podsetimo da je ovaj plan generalne regulacije bio na javnom uvidu do 20. septembra.
Tokom ranog javnog uvida je dostavljeno 369 primedbi za prostor od dva hektara na kom se planira crkva na Limanu.
Na području "Štrand-Kabel" planira se uređena zelena površina, crkva, saobraćajna površina (kolovoz i parking) i predviđa se zadrćavanje postojećeg ugostiteljskog objekta.
Crkva na Limanu će biti posvećena stradalima u fašističkoj Raciji u Bačkoj 1942. godine, a time će biti povezana i sa Memorijalnim centrom koji se planira u blizini.
Na dva hektara površine, saobraćajnice će zauzeti nešto manje od 40 odsto, zelena površina oko 55 odsto, crkva pet odsto dok će jedan odsto zauzeti površina namene za poslovanje sa sadržajima kulture.
Crkva bi prema nacrtu plana trebalo da bude trobrodna, orijentalna ili ranohrišćanska bazilika u kojoj su sva tri broda pod jednim krovom.
Visina crkve biće do 17,7 metara sa krstom na tornju. Uz crkvu planira se izmeštanje dela parkinga ka istoku. U nacrtu se predlaže sadnja autohtonih i aluhtonih vrsta.
"Pažljivo postavljenim cvetnim površinama značajno bi se obezbedio vizuelni i estetski značaj i formirao prepoznatljiv i funkcionalan ambijentalni prostor", navodi se u nacrtu Plana generalne regulacije.
Takođe, u nacrtu se ističe postavljanje mobilijara u okruženje "nenametljivog i autentičnog oblikovanja, čime se pored funkcionalne uloge doprinosi i estetskom doživljaju prostora kao jedinstvene celine".
Crkva na Limanu bila je predmet rasprave građana, vlasti i opozicije u prethodnom periodu, ali i uzrok ispisivanja grafita po fasadama zgrada na Limanu.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin smatra "da izgradnju pravoslavne crkve na Limanu podržava ogromna većina Novosađana".
"Kao gradonačelnik svih građana, poštujem i branim pravo svakog pojedinca na versko opredeljenje i ispovedanje vere. Upravo zato grad će pružiti punu institucionalnu podršku izgradnji crkve uz uvažavanje svih zakonskih procedura", poručio je Mićin.
Nataša Matijević, članica Saveta MZ "Liman", podsetila je da je zbog građana Limana doneo odluku da se nikakav objekat ne gradi na livadi kod Štranda.
"Bez obzira što su građani Limana pre godinu i po dana, na legalnom i legitimnom zboru građana, doneli odluku da ne žele da se na livadi kod Štranda gradi bilo kakav objekat, pa ni crkva, ova vlast i gradonačelnik na njenom čelu, uporno pozivaju na podelu, da će crkve biti, da žele da otuđe tu livadu koja je sada naša, građanska", rekla je Matijević.
Podsećamo, Crkva na Limanu prvi put se pojavljuje u urbanističkim planovima početkom dvehiljaditih, ali idejnih projekata bilo je i sedamdesetih godina prošlog veka tokom izgradnje naselja.
Kako se godinama razvijala ideja o crkvi na Limanu pročitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sindikat Nezavisnost o otkazivanju gostovanja književnice: Gradska biblioteka nije postupila profesionalno
24.04.2026.•
0
Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost", kao i povereništvo ovog sindiakta u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu, izrazio je nezadovoljstvo zbog otkazivanja gostovanja knjževnice Ksenije Ćaćić.
Baletska škola: Rezultati naših učenika su vidljivi, samo ako neko želi da ih vidi i analizira
24.04.2026.•
0
Školska godina koja se primiče kraju bila je izuzetno naporna, ali i uspešna, kako za učenike, tako i za nastavni kadar, poručuju u novosadskoj Baletskoj školi.
Momo Kapor dobija bistu u Novom Sadu, KSS traži obeležje za košarkašku legendu
24.04.2026.•
7
Književnik i slikar Momo Kapor dobiće bistu u Novom Sadu, u Radničkoj ulici. Skulptura "Kameni cvet" na keju bi mogla da bude premeštena, a spomen-ploču bi mogao da dobije i Bora Stanković, dugogodišnji sekretar FIBA.
Fruškogorski maraton u subotu i nedelju: Očekuje se 10.000 učesnika
24.04.2026.•
5
Fruškogorski maraton, 49. po redu, održaće se u subotu, 25. i nedelju, 26. aprila.
U subotu sunčano i još toplije
24.04.2026.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti pretežno sunčano i malo toplije, posle podne uz razvoj oblačnosti.
Sistematski pregledi za novosadske maturante u subotu u Zmaj Ognjena Vuka, nije potrebno zakazivanje
24.04.2026.•
0
Dan otvorenih vrata, namenjen maturantima osnovnih škola, tokom kog će se sprovoditi sistematski pregledi bez zakazivanja, biće organizovan u subotu, 25. aprila, u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Adriatic Banka otvorila modernizovanu filijalu u Novom Sadu - savremeno bankarstvo na novoj adresi
24.04.2026.•
0
Adriatic Banka a.d. Beograd svečano je otvorila modernizovanu filijalu u Novom Sadu, koja od 20. aprila posluje na novoj adresi u okviru BR Centra, Braće Ribnikar 4-6.
VIDEO: Meštani Petrovaradina "odsečeni" od ostatka grada zbog radova na tunelu
24.04.2026.•
18
Meštani naselja Širine u Petrovaradinu godinama strahuju da bi radovi na budućem tunelu mogli da ih praktično odseku od ostatka grada. Upravo se to, kako kažu, i dogodilo u četvrtak.
Počeli radovi na parkiralištu kod Merkatora
24.04.2026.•
3
Počeli su radovi na parkiralištu na Bulevaru oslobođenja, od Bulevara cara Lazara do Ulice Narodnog fronta, što obuhvata 50 parking mesta.
Zborovi Novog Sada danas organizuju blokadu zbog aktivista u pritvoru - akcija će svaki dan biti minut duža
24.04.2026.•
18
Protest Zborova građana Novog Sada, pod nazivom "17 dana nepravde - 17 minuta blokade", održaće se danas, 24. aprila, na raskrsnici ulica Maksima Gorkog i Sutjeske, gde se nalazi novosadski sud.
Arruuu - samouslužna perionica pasa: Brzo, jednostavno i bez nereda kod kuće
24.04.2026.•
0
U Novom Sadu je od septembra prošle godine dostupna usluga koja olakšava život vlasnicima pasa - samouslužna perionica za pse Arruuu.
Novosadska cvetna pijaca u petak i subotu na platou Spensa
24.04.2026.•
1
Novosadska cvetna pijaca održava se danas i sutra, 24. i 25. aprila, na platou ispred Spensa.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 25 beba
24.04.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 25 beba.
U Novom Sadu danas vedro, temperatura oko 20 stepeni
24.04.2026.•
0
U Novom Sadu će danas biti pretežno vedro i toplo.
Otvoreno pismo podrške povodom reizbora profesora Vladimira Mihića, uz njega više od 600 studenata
23.04.2026.•
12
Bivši studenti psihologije i ostalih studijskih programa na kojima predaje profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić poslali su mu otvoreno pismo podrške, povodom predstojećeg reizbora.
Tužilaštvo pokrenulo postupak protiv direktora Jovine gimnazije zbog kupole
23.04.2026.•
11
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu pokrenulo je postupak protiv direktora Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoja P. Stojkovića na osnovu krivičnih prijava u vezi sa nelegalno izgrađenom kupolom na zgradi škole.
Otvoren konzulat Rusije u Novom Sadu, Bajatović imenovan za konzula
23.04.2026.•
72
Konzulat Ruske Federacije u Vojvodini svečano je otvoren u Novom Sadu.
Novosadskoj književnici Gradska biblioteka dan pre događaja otkazala gostovanje
23.04.2026.•
25
Gradska biblioteka u Novom Sadu dan pred obeležavanje Svetskog dana knjige, otkazala je gostovanje novosadskoj književnici Kseniji Ćaćić.
Nove presude od 93 miliona dinara za porodice stradalih u padu nadstrešnice
23.04.2026.•
9
Infrastruktura železnice Srbije i Republika Srbija moraju da isplate 93 miliona dinara novčane naknade za četvoro članova porodica žrtava u tragediji na Železničkoj stanici.
Pred Novosađanima prolećni vikend: Biće sunčano i toplo
23.04.2026.•
0
Pred Novosađanima je malo topliji petak, a onda sledi prijatan vikend.
Komentari 49
Ogrish
Nemanja
Manje loše droge i krš alkohola pa će te proći ta nebuloza da smo mi dužni da u svojoj ulici lečimo vaše patrijocke komplekse i podižemo vam nacionalni značaj iz kanala u koji ste ga ugurali.
Ко рано рани
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar