Teorije zavere o padu nadstrešnice: Stručnjaci upozoravaju na manipulacije i pozivaju na odgovornost
Vlast u Srbiji ne prestaje sa nedavno skovanom teorijom zavere da je pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu posledica sabotaže.
Foto: 021.rs
Tako je urednik Informera Dragan J. Vučićević na svojoj televiziji pokazao fotografije na kojima se prema njegovim rečima vidi uređaj koji navodno prouzrokovao tragediju.
Sagovornici Danasa ocenjuju da je reč o neosnovanim tvrdnjama kojima se manipuliše javnošću i utiče na istragu.
Vučićević se u svom izlaganju pozvao i na na reči pokojnog Đure Raca, oca jedne od žrtava tragedije u Novom Sadu, da je na nadstrešnici postojao uređaj za izazivanje frekvencije.
"Nikakav uređaj za izazivanje frekvencije nije mogao da izazove nesreću"
Đorđe Lađinović, profesor u penziji Fakulteta tehničkih nauka (FTN) čiji departman građevine je radio veštačenje u slučaju pada nadstrešnice, kaže za Danas da nikakav uređaj za izazivanje frekvencije nije mogao da izazove nesreću i da je odavno vrlo jasno šta je prouzrokovalo obrušavanje.
"Zna se šta je uzrok pada nadstrešnice i to je korozija ne znam šta Vučićević vidi. On samo zamajava narod i pokušava da napravi zabunu među ljudima", kaže Lađinović.
Profesor navodi da su izveštaj i analiza stručnjaka sa FTN-a jasno pokazali kako je došlo do pada nadstrešnice i da su sve druge verzije događaja "potpuno bez veze".
"Kablovi za prenaprezanje o koje je nadstrešnica bila okačena su napravljeni montažno pa su u toku gradnje ubacivani u krov i tu pri krovu je ostao jedan mali zazor kroz koji je vlaga ulazila i to je vremenom korodiralo. Korozija je oko 40 odsto pojela kablove I samim tim smanjila njihovu nosivost", objašnjava Lađinović.
On ističe da bi se zbog te korozije pad nadstrešnice neminovno desio a da je dodavanje staklenih panela i dodatno opterećivanje samo ubrzalo taj proces.
"Nije tu kriv nikakav uređaj za emitovanje frekvencija u pitanju je bila korozija kablova i plus što su dodali još tereta na nadstrešnicu, ali to je samo ubrzalo proces, pad bi se kad tad desio i da oni nisu dodavali te staklene panele. Pad bi se sigurno desio u nekom trenutku kad bi korozija napredovala, ali teško je reći za koje vreme", podvlači Lađinović.
Dragan J. Vučićević je u svom nastupu izneo i niz optužbi na račun tužilaštva, tvrdeći da su tužioci od početka bili upoznati sa navodnim uređajem, ali su to "svesno sakrili od javnosti".
On je direktno prozvao tužioca Slobodana Josimovića, tvrdeći da je odmah nakon nesreće naredio uklanjanje ostataka nadstrešnice i time onemogućio sprovođenje "prave istrage".
Ceo tekst Danasa možete pročitati na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sunčan i topao ponedeljak pred Novosađanima
07.06.2026.•
0
U ponedeljak nas u Novom Sadu očekuje sunčano vreme.
Predrag Rava ponovo izabran za predsednika Društva novinara Vojvodine
06.06.2026.•
0
Novinar Predrag Rava ponovo je danas izabran za predsednika ogranka Udruženja novinara Srbije (UNS) u Vojvodini - Društva novinara Vojvodine.
U utorak počinje sezona kupanja na otvorenom bazenu Spensa
06.06.2026.•
0
Nova sezona kupanja na otvorenom bazenu Spensa počinje u utorak, 9. juna.
U nedelju oko 29 stepeni
06.06.2026.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti promenljivo oblačno, a posle podne pretežno sunčano.
Zaposleni sa Odseka za psihologiju: Sramno je da se od univerziteta pravi prostor za čistke
06.06.2026.•
15
Profesori i asistenti Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu osudili su odluku Senata univerziteta da Vladimir Mihić ne bude reizabran u zvanje vanrednog profesora na tom odseku.
Jelena Kleut o Mihiću: Bilo koji profesor koji nije po volji Patriku Dridu može da se nađe u toj poziciji
06.06.2026.•
14
Jelena Kleut prva je ostala bez posla na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu jer je Senat univerziteta nije reizabrao.
Deo Štranda danas zatvoren zbog održavanja trke
06.06.2026.•
2
Deo Štranda biće zatvoren za posetioce u subotu, 6. juna, zbog održavanja sportske manifestacije INVICTUS trka.
Novosađani u odbrani priobalja: Danas javna tribina i prikupljanje primedbi na plan za Liman 3 i 4
06.06.2026.•
31
Javna tribina i gradska akcija prikupljanja primedbi na Nacrt plana generalne regulacije priobalja Limana 3 i 4 održaće se u subotu, 6. juna, od 18.30 časova, u Limanskom parku.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 13 beba
06.06.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 13 beba.
Danas do 24 stepena
06.06.2026.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno, posle podne sa sunčanim intervalima.
Akademski plenum: Očekujemo nastavak čistke nepodobnih profesora na novosadskom univerzitetu
05.06.2026.•
7
Akademski plenum je saopštio da će vlast nastaviti čistku profesora koji su nepodobni na Univerzitetu u Novom Sadu.
Mihić: Jelena Kleut i ja nismo kraj odmazde na Univerzitetu, mi smo samo početak
05.06.2026.•
24
Vladimir Mihić, koji odlukom Senata nije reizabran u zvanje vanrednog profesora, održao je javni čas ispred Filozofskog fakulteta.
Dekan PMF o Mihiću: Senat nije postupio u skladu sa sopstvenim pravilnikom
05.06.2026.•
12
Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Srđan Rončević smatra da Senat Univerziteta, prilikom glasanja o izboru Vladimira Mihića u zvanje, nije postupio u skladu sa sopstvenim pravilnikom.
Dekan Alanović o profesoru Mihiću: Očekujem žalbu, studenti u junskom ispitnom roku neće biti ugroženi
05.06.2026.•
11
Dekan Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Milivoj Alanović kaže da očekuje žalbu profesora Vladimira Mihića na odluku Senata Univerziteta kojom nije izabran u zvanje vanrednog profesora.
Profesor Mihić danas ispred Rektorata drži predavanje, studenti pozivali na skup
05.06.2026.•
20
Inicijativa "Glas" studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu pozvala je na okupljanje danas, 5. juna, ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, gde će profesor Vladimir Mihić održati javno predavanje.
Sezona kupanja na bazenima na "Sajmištu" počinje danas
05.06.2026.•
0
Sezona kupanja na bazenima Sportskog centra "Sajmište" počinje danas, 5. juna.
Devojčice duplo brojnije: U Novom Sadu za jedan dan rođene 24 bebe
05.06.2026.•
1
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
Prskanje komaraca na području Novog Sada od danas do ponedeljka
05.06.2026.•
5
Od petka 5. juna do ponedeljka 8. juna na teritoriji Novog Sada biće sprovedena serija tretmana protiv komaraca, iz vazduha i sa zemlje, saopštila je Ciklonizacija.
Novosađani, stiže petak: Čekaju vas kiša, koncerti i predstave
04.06.2026.•
0
Na kraju ove radne nedelje očekuje nas nestabilno i oblačno vreme, ali bez brige, najavljeno je mnogo događaja.
Komentari 20
Baka
Jovica
Robur
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar