Moguća tužba za naknadu štete protiv "SNS junaka" koji su tukli studente u Novom Sadu
Dvoje studenata, koje su 28. januara u Novom Sadu pretukla četvorica aktivista Srpske napredne stranke, koje je pomilovao predsednik Aleksandar Vučić, verovatno će podneti tužbu za naknadu štete protiv njih.
Foto: 021.rs
To je izjavio njihov advokat Srđan Hromiš.
"Oštećeni koji su pretrpeli fizičke bolove i strah imaju pravo na potraživanje naknade štete od samih optuženih u tom krivičnom postupku. Takve tužbe za sada još nisu podnete, ali to ćemo u dogovoru sa klijentima eventualno raditi", rekao je Hromiš za list Danas.
Dodao je da su podneli ustavnu žalbu zbog odluke predsednika države da pomiluje aktiviste SNS, ali i predstavku Evropskom sudu za ljudska zprava zbog povrede člana 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima (zabrana torture).
"Mi, pre svega, očekujemo od Ustavnog suda, iako se to nije kroz praksu pokazalo kao opravdano očekivanje, ali i dalje očekujemo od njega usvajanje naših ustavnih žalbi, jer smatramo da je osnovana", rekao je Hromiš.
Naveo je da Ustavni sud ima mogućnost da eventualno poništi i sudsku odluku, ali i odluke predsednika države o pomilovanju, što je razlika u odnosu na Evropski sud za ljudska prava, koji nema mogućnost da poništi odluku, već može samo da utvrdi povredu ljudskih prava i naknadu štete.
Slučaj "SNS junaka" pred Evropskim sudom
Evropskom sudu za ljudska prava podneta je predstavka zbog pomilovanja četvorice aktivista Srpske napredne stranke koji su se teretili da su krajem januara napali studente u Novom Sadu.
Predstavku su podneli advokati Vladimir Beljanski, Srđan Hromiš i Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP).
Kako se navodi, to su učinili zbog okončanja postupka protiv aktivista SNS, koje je predsednik Srbije pomilovao, a koji su se pred Osnovnim sudom u Novom Sadu teretili da su u noći između 27. i 28. januara napali dve grupe studenata, kada je i studentkinji Akademije umetnosti Ani polomljena vilica.
Advokati i BCLJP navode da je ovaj dokument predat Evropskom sudu 3. novembra, zbog povrede člana 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima, koja se odnosi na zabranu torture.
Protiv aktivista SNS vođen je krivični postupak zbog sumnje da su izvršili krivična dela sa elementima nasilja - nasilničko ponašanje i teška telesna povreda.
"Iako se radilo o događaju koji je značajno uznemirio javnost Srbije i bio povod za podnošenje ostavki tadašnjeg predsednika Vlade i tadašnjeg gradonačelnika Novog Sada, krivična odgovornost četvorice optuženih nije utvrđena iz razloga što su odlukama predsednika Republike, a na predlog ministra pravde, abolirani, odnosno oslobođeni od krivične odgovornosti", navodi se u zajedničkom saopštenju branilaca studenata i BCLJP.
Podsećaju da prema dugogodišnjoj i ustaljenoj praksi Evropskog suda za ljudska prava, davanje pomilovanja okrivljenima ili osuđenima za teška kršenja ljudskih prava i nasilna krivična dela nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Četvrtak pred Novosađanima: Sunce, visoke temperature i zanimljivi događaji
04.03.2026.•
0
Prolećni i sunčani četvrtak u Novom Sadu biće pun dešavanja.
Vanredna Kritična masa zbog nastradalog bicikliste: Vožnja i postavljanje memorijalnog "ghost bike-a"
04.03.2026.•
4
Novosadska biciklistička inicijativa organizuje vanrednu Kritičnu masu i postavljanje memorijalnog "ghost bike-a", nakon što je biciklista preminuo nakon nesreće na Bulevaru kneza Miloša.
Doktori nauka u Novom Sadu konačno dobijaju diplome - prve promocije posle godinu i po dana
04.03.2026.•
4
Promocije novih doktora nauka Univerziteta u Novom Sadu, održaće se tokom marta i aprila meseca, potvrdio je za 021.rs rektor Dejan Madić.
Nastavljaju se prolećni dani u Novom Sadu
04.03.2026.•
0
I naredni dani u Novom Sadu biće pretežno sunčani.
Registrovani nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu: "Borba za radnička prava tek počinje"
04.03.2026.•
2
Nezavisni sindikati četiri fakulteta Univerziteta u Novom Sadu upisani su u registar sindikalnih organizacija 20. februara, rešenjem Ministarstva za rad.
Odloženo suđenje sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića: Oštećeni policajac se nije pojavio
04.03.2026.•
1
Suđenje maloletnom sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića, Milanu, a koje je trebalo da bude održano danas, 4. marta u Osnovnom sudu u Novom Sadu, odloženo je po drugi put.
FOTO: Uručivanje ambulantnih vozila kod Banovine, rotacije zbunile građane
04.03.2026.•
38
Više od 20 sanitetskih vozila prodefilovalo je Novim Sadom kako bi stiglo do Banovine.
Ponovo raspisan konkurs za spomenik stradalima na Železničkoj stanici
04.03.2026.•
6
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je konkurs za izbor idejnog rešenja za spomenik stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra prošle godine.
Još jedna dramska premijera u aprilu u SNP-u - počele probe predstave "Totovi"
04.03.2026.•
0
Probe nove dramske predstave "Totovi" prema tekstu Ištvana Erkenja, u režiji Ivana Cerovića, počele su u Srpskom narodnom pozorištu.
U subotu "Dva sata kvalitetnog programa": Novosadski zborovi prikupljaju pomoć za posmatrače u Kuli
04.03.2026.•
5
Novosadski zborovi organizovaće u subotu, 7. marta događaj "Dva sata kvalitetnog programa".
Sjajne vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 27 beba, među njima i blizanci
04.03.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 27 beba.
Danas suđenje sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića, najavljen i skup podrške ispred novosadskog suda
04.03.2026.•
1
Suđenje maloletnom sinu autoprevoznika Milomira Jaćimovića, Milanu, zakazano je za sredu, 4. mart u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Danas u Novom Sadu uz dosta sunca i do 17 stepeni
04.03.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno, uz sunčane intervale.
Prolećna sreda u gradu: Novosađani, evo šta vas očekuje
03.03.2026.•
0
U Novom Sadu i sutradan možete očekivati prolećno vreme, a ima i nekoliko događaja koje ne bi trebalo propustiti.
Šta se planira sa Rimskim šančevima: Novi kružni tok, proširenje Temerinskog puta...
03.03.2026.•
16
Plan generalne regulacije radne zone "Rimski šančevi" u Novom Sadu nalazi se na ranom javnom uvidu.
I naredni dani u Novom Sadu prolećni, za vikend sunčano
03.03.2026.•
0
I sreda će u Novom Sadu biti umereno oblačna, uz sunčane intervale.
Novi Sad prodaje prizemne stanove na Novom naselju
03.03.2026.•
23
Grad Novi Sad prodaje stanove u prizemlju stambenih zgrada na Novom naselju.
Suđenje "porše ekipi" po peti put odloženo, ovog puta na zahtev advokata okrivljenih
03.03.2026.•
5
Suđenje okrivljenima za napad kod Futoške pijace u decembru 2024. godine, tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, a koje je trebalo da bude održano danas, 3. marta, odloženo je po peti put.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba
03.03.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Jelena Kleut: Interesna grupa ljudi misli da je nedodirljiva i želi partijski čist Univerzitet u Novom Sadu
03.03.2026.•
11
Na Univerzitetu u Novom Sad postoji interesna grupacija koja je uvezana unutar klijentelističke mreže sa vlašću, koja misli da je nedodirljiva i koja hoće partijski čist univerzitet.
Pred Novosađanima još jedan prolećni dan
03.03.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti toplo za ovo doba godine, uz povremene sunčane intervale.
Komentari 8
pajo patak
stvarno i moguće
Kostica
Slava
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar