Naplata parkinga u Petrovaradinu: Protest u petak
Građani Petrovaradina organizovaće protest u petak, 12. decembra, zbog uvođenja naplate parkinga u delu ovog naselja, iako im je, kako kažu, gradonačelnik Žarko Mićin obećao da toga neće biti.
Foto: 021.rs
Stanari Bloka 8 pozvali su na protest, u petak, u 17 časova, na raskrsnici kod Pošte, zbog uvođenja naplate parkinga u ovom delu Petrovaradina koji se nalazi najbliže železničkoj stanici.
U "susret" građanima
Građani ističu da se uvodi plava zona u njihovom kraju, bez ijednog novog parking mesta i uprkos "jasnom protivljenju većine stanara i bez realizacije obećanja datih još pre više meseci od strane gradonačelnika i gradskih službi".
Od kako je pala nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, Novosađani koji vozom žele za Beograd moraju doći u Petrovaradin. Deo građana bi kolima dolazio do stanice u parkirao u okolnim ulicama.
Ovo praktično znači da bi sada morali da plaćaju 500 dinara dnevno za 10 sati parkiranja u blizini petrovaradinske stanice.
"Kolateralna žrtva" su stanari ovog kraja kojima se uvodi obaveza kupovine stanarskih karti, koja je nedavno poskupela na 3.600 dinara godišnje.
Nejasna je namera gradske vlasti da građanima dodatno otežaju već ionako tešku situaciju kada je reč o putovanju vozom.
Ovde treba imati u vidu to da tehničko-putnička stanica, koja je najavljena kao novo centralno polazište za Novosađane, neće biti spremna za putnike u narednih šest meseci, pod uslovom da izvođači budu odmah odabrani na tenderu i da sve poslove završe u predviđenom roku.
"Umesto unapređenja, dobijamo novi mesečni namet. Već više od godinu dana živimo u izuzetno otežanim uslovima zbog premeštanja celokupnog železničkog saobraćaja na našu malu stanicu. Iako naselje Blok 8 ni pre vanrednog stanja nije imao dovoljno propisnih parking mesta (desetine vozila van obeleženih parking mesta), nakon novembra 2024. postalo je nepodnošljivo. Naselje ima kapacitet od oko 400 propisnih parking mesta, a trenutno se svakodnevno parkira više stotina vozila van obeleženih površina", poručuju stanari ovog dela Petrovaradina.
Šta predlažu građani?
Stanari Bloka 8 su čak pripremili i predali nadležnima 10 konkretnih predloga za poboljšanje situacije u ovom delu grada.
Među njihovim predlozima je adaptacija semafora na skretanju u Franje Štefanovića, zbog boljeg protoka saobraćaj. Tu je i postavljanje kamera za merenje brzien i automatsku evidenciju prekršaja.
Građani su ukazali na hitnu potrebu prisustva saobraćajnog policajca, kao i postavljanje ležećih policajaca na pet lokacija.
Predložene je i uređenje trotoara, staza i prelaza za pešake, proširenje Preradovićeve ulice u skladu sa važećim urbanističkim planom, kao i proširenje parkinga oko železničke stanice i delovima Bloka 8.
Jedan od predloga je i izgradnja/obeležavanje mesta za zaustavljanje kamiona Gradske čistoće ili promena lokacije kontejnera, zatim uređenje i povezivanje ulice i, na kraju, izgradnja nove ulice na parcelama koje su u vlasništvu gradu, koje nemaju objekte koji bi smetali realizaciji, a koja bi povezala Preradovićevu sa železničkom stanicom i smanjila saobraćajni pritisak na jedini ulaz u kvart.
Od svega navedenog, dosad su postavljena dva ležeća policajca, improvizovano je "produžen" trotoar preko livade i ograđeno je nekoliko zelenih površina.
Gradonačelnik lično obećao da naplate neće biti
"Iako su stanari na sastanku jasno izrazili protivljenje naplati parkinga, a gradonačelnik lično obećao da naplate neće biti, odluka je doneta jednostrano. Bez novih ulaganja i bez povećanja broja parking mesta, ova odluka donosi samo novi teret za sve nas. Plaćaćemo parking, ali mesta za parkiranje i dalje neće biti", poručuju Petrovaradinci.
Oni traže da se odluka o naplati parkinga ukine, da se glas stanara uvaži i da se u budžet za narednu godinu uvrste investicije koje su razmatrane sa predstavnicima stanara, a to su nova ulica, koja je već planirana, adaptacija semafora i dodatna uređena parking mesta.
"Ovo je trenutak da pokažemo da se sa nama ne može postupati jednostrano, bez dijaloga i bez poštovanja dogovora", zaključuju stanovnici Bloka 8.
Protest je u petak, 12. decembra, u 17 časova, na raskrsnici kod Pošte.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Slobodan univerzitet: Grad Novi Sad kažnjava Akademiju oduzimanjem prostora
14.03.2026.•
3
Inicijativa Slobodan univerzitet osudila je nameru gradskih vlasti u Novom Sadu da Akademiji umetnosti oduzmu prostorije koje koristi za izvođenje nastave i umetničke programe.
Godinu dana od hapšenja i egzila: Gde su danas novosadski aktivisti i šta kažu o postupku?
14.03.2026.•
7
Kada su 13. marta prošle godine otišli u Hrvatsku na tribinu, šestoro aktivista nije ni slutilo da će tamo ostati. Dan kasnije uhapšeno je njihovih šestoro saboraca.
Akademija umetnosti: Oduzimanje prostorija ugrožava nastavu i opstanak ustanove
14.03.2026.•
21
Akademija umetnosti u Novom Sadu izrazila je najoštriji protest povodom odluke Grada kojom se ovoj ustanovi oduzimaju prostorije na Bulevaru Mihajla Pupina i na Bulevaru despota Stefana.
Humanitarni bazar "Pazari kod komšije" i Zbor građana u Sremskoj Kamenici danas od 11 časova
14.03.2026.•
0
Zbor građana Sremske Kamenice organizuje danas humanitarni bazar "Pazari kod komšije".
Na Institutu predstavljene najnovije interventne procedure u lečenju bolesti srca uz demonstracije uživo
14.03.2026.•
2
Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine održava se dvodnevni simpozijum "Sikof plus" specijalizovan za najsavremenije procedure u invazivnoj kardiologiji, uz učešće eminentnih kardiologa iz Srbije i regiona.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 17 beba
14.03.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 17 beba.
Oreg: Prestati sa zloupotrebom Kobri u stranačke svrhe
13.03.2026.•
3
Narodna poslanica Anna Oreg pozvala je nadležne institucije da hitno prekinu zloupotrebu državnih resursa u političke i stranačke svrhe, povodom činjenice da Miloša Vučevića i dalje obezbeđuje specijalna jedinica Kobre.
Autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću oduzeta vozačka dozvola
13.03.2026.•
27
Autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću policija je danas oduzela vozačku dozvolu za D kategoriju, naredna tri meseca, kako je rekao, neće moći da upravlja autobusom.
Meštanin Temerina osuđen na 17 godina zatvora zbog ubistva oca: VJT najavilo žalbu
13.03.2026.•
0
Muškarac iz Temerina N. G. osuđen je pred Višim sudom u Novom Sadu na 17 godina zatvora zbog teškog ubistva oca, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, koje je najavilo žalbu na visinu izrečene kazne.
Rekonstrukcija 500 metara ulica u Sremskim Karlovcima košta 75 miliona
13.03.2026.•
10
Rekonstrukcija Matoševe ulice i Andrea Volnog u Sremskim Karlovcima ponovo je poskupela, te sada umesto prvobitnih 50 miliona dinara košta skoro 75 miliona, sa obračunatim porezima.
Vučević o svom obezbeđenju: Ne odlučujem ja, već institucije
13.03.2026.•
61
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević reagovao je na pisanje lista Danas o tome da i dalje ima obezbeđenje, iako mu je mandat premijera istekao pre devet meseci.
ANKETA: Ocenite život u Novom Sadu
13.03.2026.•
43
Nedavno istraživanje percepcije građana o životu u gradovima u Srbiji, pokazalo je da su svojim gradom najzadovoljniji Somborci.
Miran Pogačar tužio SNS, sud doneo privremenu meru
13.03.2026.•
17
Novosadski odbornik iz Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar tužio je Srpsku naprednu stranku.
MAPA: Planovi pred odbornicima - šta se menja u gradu
13.03.2026.•
7
Pred odbornicima u Skupštini grada naći će se i nekoliko urbanističkih dokumenata.
Kako su poslovala novosadska preduzeća: Parking servis zaradio više od očekivanog, GSP najgori
13.03.2026.•
24
Tokom 2025. godine je u Novom Sadu najbolje poslovao JKP "Parking servis", dok je najlošije poslovanje imao JGSP "Novi Sad".
Grad oduzima prostorije na Bulevaru Mihajla Pupina i Bulevaru despota Stefana od Akademije umetnosti
13.03.2026.•
22
Akademiji umetnosti u Novom Sadu oduzimaju se odlukom Grada Novog Sada prostorije na Bulevaru Mihajla Pupina i na Bulevaru despota Stefana oduzimaju.
Roditelji ispred OŠ "Prva vojvođanska brigada" nakon što je policajac ušao na čas
13.03.2026.•
18
Roditelji učenika OŠ "Prva vojvođanska brigada" okupili su se jutros ispred glavnog ulaza u školu, u znak protesta.
Vesti iz Betanije: Rođeno 26 beba
13.03.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 26 beba.
Mreža zborova Novog Sada organizuje obeležavanje 11 godina od pada helikoptera kod MSUV
12.03.2026.•
3
Mreža zborova Novog Sada u petak, 13. marta, organizuje obeležavanje 11 godina od pada helikoptera u kojem je život izgubilo sedam osoba.
Komentari 80
Parkinga 0
10.12.2025 • 14:01
@parking o
Pa da postoji garancija,onda bi to bilo parking mesto i koštalo bi oko 10.000 evra,a ne 300 din mesečno.
Da li je to cena kad se ogradi investitor i svi oko njega?
Ako su stanovi kupljeni i parking izgrađen za tu potrebu - za stanare tih zgrada - zašto onda opet nameti?
Zar nije trebalo da se dodaju parking mesta pa onda da se naplati?
Samo pare u glavi...
Apsurd
Dejanfilipovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar