FOTO: Svečana akademija u čast Svetozara Miletića održana u SNP-u, na njoj Mićin, Gojković, patrijarh...
Svečana akademija povodom obeležavanja 200 godina od rođenja Svetozara Miletića održana je sinoć u Srpskom narodnom pozorištu.
Podsećajući na istorijske okolnosti u kojima je Miletić delovao, predsednica Vlade Vojvodine Maja Gojković je navela da su Srbi u Kraljevini Ugarskoj u to doba bili izloženi pritiscima i ograničenoj političkoj participaciji, te da je 1848. godina pokazala koliko je važno imati vođu sposobnog da poveže narodnu težnju za pravdom sa institucionalnim sredstvima borbe.
Prema njenim rečima, Miletićevi savremenici oblikovali su kulturni i društveni okvir njegovog vremena, a među njima su bili Đura Daničić, Jovan Jovanović Zmaj, kao i brojne obrazovane žene, koje su kroz prosvetu i društvene inicijative čuvale identitet i tradiciju.
Govoreći o njegovoj ulozi u političkom i javnom životu, predsednica je podsetila na to da je Miletić, kao osnivač Srpske narodne slobodoumne stranke, urednik lista "Zastava" i gradonačelnik Novog Sada širio ideje slobode i pravde i isticao značaj obrazovanja. Kako je navela, uspeh Miletićevog delovanja ogleda se u buđenju političke svesti Srba u Bačkoj, jačanju kulturnog i obrazovnog života, očuvanju jezika i nacionalnog identiteta, kao i u tome što je pokazao da pravda i sloboda zahtevaju hrabrost.
Okupljenima se obratio i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin.
"Svetozar Miletić bio je doktor prava, advokat, novinar, gradonačelnik, narodni poslanik i jedan od najznačajnijih i najuticajnijih srpskih političara u Austrougarskoj, u drugoj polovini 19. veka. Za Novi Sad, on je simbol vremena u kojem je naš grad postao kulturno i obrazovno središte srpskog naroda, s pravom nazvano Srpska Atina. Nije slučajno što se u srcu Novog Sada nalazi njegov spomenik, kao trajni simbol tih vrednosti i podsetnik na odgovornost koju nosimo kao naslednici njegovog dela", rekao je, između ostalog, Mićin.

Foto: Grad Novi Sad, Pokrajinska vlada
Na svečanoj akademiji obratila se i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Milica Đurđević Stamenkovski.
Svečanosti su prisustvovali i patrijarh srpski Porfirije, predstavnici Narodne skupštine, Vlade Republike Srpske, ministri u Vladi Srbije i Vladi Republike Srpske, predsednik i potpredsednici Skupštine Vojvodine, potpredsednici i sekretari Pokrajinske vlade, gradonačelnici i predsednici opština, predsednik Matice srpske, predstavnici Vojske Srbije.
Dok se Svečana akademija odvijala u SNP-u, veliki broj građana okupio se sinoć na Trgu slobode na protestu "Dalje ruke od Miletića" na koji su pozvali novosadski studenti u blokadi.
Tokom protesta je bio pristan veliki broj policajaca u opremi za demonstracije, a ispred SNP-a i znatan broj pristalica vlasti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Humanitarni ponedeljak" za Savu Đuranina
30.05.2026.•
0
U ponedeljak, 1. juna, akcija "Humanitarni ponedeljak" biće namenjena Novosađaninu Savi Đuraninu.
NDNV: Zahvaljujući građanima prikupljen novac za kaznu po tužbi Sava Manojlovića
30.05.2026.•
0
Nezavisno društvo novinara Vojvodine i portal Autonomija zahvalili su se građanima koji su donirali novac za sudske troškove i odštetu koju taj medij treba da plati lideru pokreta Kreni-promeni Savu Manojloviću.
U nedelju 30 stepeni, od ponedeljka pljuskovi
30.05.2026.•
0
U Novom Sadu, u nedelju, tokom jutra promenljivo oblačno, a zatim tokom većeg dela dana pretežno sunčano vreme.
FOTO: Od stana do garaže - šta se prodaje u Novom Sadu i okolini
30.05.2026.•
0
Ukoliko ste u potrazi za nekretninom, od gradske do seoske sredine, od stana do garaže, imamo nekoliko predloga za vas.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
30.05.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Danas oko 29 stepeni
30.05.2026.•
0
U Novom Sadu će danas, nakon svežeg jutra, tokom dana biti pretežno sunčano i toplo.
Humanitarni koncert za Petra Alvirovića iz "Apsolutno romatično" u nedelju na Sunčanom keju
29.05.2026.•
2
Humanitarni koncert posvećen Petru Alviroviću, članu benda "Apsolutno romantično", biće održan u nedelju u letnjoj bašti Bezza Caffe na Sunčanom keju.
VIDEO Kratkom blokadom Jevrejske završen protest zdravstvenih radnika: Traže poštene izbore
29.05.2026.•
6
Protest Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara održan je u Jevrejskoj ulici, na poziv članova koji su nezadovoljni tokom predizborne kampanje za komorske organe.
Škola za psihomotorni razvoj beba organizuje nova predavanja svake srede u junu
29.05.2026.•
0
Otvoreni su novi termini Škole za psihomotorni razvoj beba, koja je namenjena roditeljima dece uzrasta do godinu dana.
Za vikend toplo
29.05.2026.•
0
U Novom Sadu će, u subotu, nakon svežeg jutra, tokom dana biti pretežno sunčano i toplo.
Protest zdravstvenih radnika danas u Novom Sadu
29.05.2026.•
41
Protest medicinskih tehničara i zdravstvenih radnika održaće se danas, 29. maja, ispred Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara (KMSZTS) - ogranak Vojvodina.
Direktor Jovine direktno proziva roditelje učenika, profesore optužuje za anarhiju
29.05.2026.•
43
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje Stojković i školski odbor objavili su na sajtu škole saopštenje u kojem se prozivaju pojedine roditelje učenika ove škole, ali i profesore.
FOTO, VIDEO Dani velikih popusta u Beta Bike-u: Uštedite do 15.000 dinara na kupovinu bicikla
29.05.2026.•
0
Novosadski Beta Bike još jednom pruža sjajnu priliku svim ljubiteljima dvotočkaša da po super cenama nabave bicikl kakav su oduvek želeli.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba
29.05.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Nakon svežeg jutra, tokom dana do 25 stepeni
29.05.2026.•
0
U Novom Sadu će danas, nakon svežeg jutra, tokom dana biti pretežno sunčano.
Novosađani, konačno petak: Predstave, izložbe, filmovi i još mnogo događaja
28.05.2026.•
1
Približavamo se kraju radne nedelje, a sve što treba da znate o 29. maju u Novom Sadu, možete da pronađete ovde.
Suspendovani nastavnici držali javni čas ispred Jovine gimnazije
28.05.2026.•
28
Suspendovani nastavnici držali su danas javni čas ispred kapije Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" na poziv učenika.
Za obnovu pet nadgrobnih spomenika u Novom Sadu izdvojeno pet miliona dinara
28.05.2026.•
5
Zavod za zaštitu spomenika kulture pokrenuo je javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske radove na pet nadgrobnih spomenika na Uspenskom groblju.
Radovi na kolovozu u Veterniku, Stepanovićevu i Kaću: Privremene izmene saobraćaja
28.05.2026.•
5
U toku su radovi na popravci kolovozne konstrukcije u Veterniku, Stepanovićevu i Kaću, naseljima koja se iz godine u godinu razvijaju i sve snažnije povezuju sa gradom.
Porodici u Novom Sadu se obrušio zid u stan pred venčanje: "Sreća da niko nije povređen"
28.05.2026.•
10
"Mislim da se nećemo vraćati u stan, ali to je još uvek razmišljanje", kaže za 021.rs Miloš Đorđević, vlasnik stana u kojem je u sredu u popodnevnim satima došlo do incidenta kada se urušio zid spavaće sobe.
Učenici danas organizuju protest ispred Jovine gimnazije
28.05.2026.•
4
Učenici Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" organizovaće danas protest ispred ove škole.
Komentari 10
zztop
dacic
Obren
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar