Spens posle 40 godina bez knjižare: Solaris zatvara vrata
Nakon 33 godine poslovanja knjižara Solaris na SPENS-u biće zatvorena. Ipak, izdavačka kuća kao takva nastavlja sa radom.
Foto: 021.rs (Google Maps)
Na istom mestu prethodno je 10 godina poslovala knjižara Nolit, posle čega je došao Solaris.
Osnivač Solarisa Saša Radonjić za 021.rs objašnjava da su došli u situaciju da je knjižara tokom prethodnih godina pravila gubitke koji su bili pokrivani Solaris izdavaštvom.
"Prvi udar je bio kad je otvoren 'Merkator' kao tržni centar koji je praktično direktna konkurencija Spensu, a onda onaj 'glogov kolac' u srce je bila 'Promenada' koja je bacila kompletan Spens u ambis, a da se pri tome naravno ništa od prihoda ni sredstava od prodaja tih parcela nije uložilo. Od momenta kad je 'Promenada' proradila, Spens je avetinjski prazan, ali doslovno avetinjski. On je disao plućima suda, znači dok sud radi tamo do pola tri, i još nešto malo ljudi i posle toga više nema ništa", kaže Radonjić u razgovoru za 021.rs.
Uprkos pokrivanju gubitaka pokušavali su da nađu modus koji se svodi na to da se, kako kaže Radonjić, kirija dovede u razumne proporcije sa onim što objekat kao takav nudi, a nudio je sve manje.
Ističe da na to, ipak, odziva nije bilo.
"Ako hoćete tako, evo, Novi Sad više neće imati ni jednu knjižaru u kojoj mogu advokati da kupe zakone, studenti prava da kupe ono što im treba, sudsko-advokatski rokovnici, studenti medicine da kupe udžbenike, studenti veterine da kupe udžbenike, studenti stomatologije, poljoprivrede itd. Naravno, čuveni lanci knjižara se time ne bave. To su ozbiljni poslovi i nemaju nikakvog interesa da ulaze u to, kao ni kafe knjižare", kaže on.
Epilog je, poručuje, bio neminovan, jer više nije bilo izvodljivo pokrivati manjak, a da sve to trpi izdavaštvo koje posluje zdravo i vitalno. Ipak, podseća, razumevanje i određenu vrstu pomoći imali su kako od direktora Spensa, tako i od Gradske uprave za kulturu.
"Naša budućnost je što se kaže zicer, jer mi kao izdavač naravno nastavljamo sa kompletnim pravima na sve romane Dena Brauna i sve ostale hitove - Prestona, Čajlda i tako dalje, Ketrin Nevil... Solaris ostaje izdavačka kuća i ostaje to da smo obeležili jednu knjižarsku epohu, da smo postavljali standarde, jer mi smo doslovno postavili standarde modernog knjižarstva, ne u Novom Sadu, nego u srpskoj kulturi, od momenta kad je otvorena Nolitova knjižara, pa nadalje. I te standarde stalno podizali", ističe Radonjić.
Sva Solarisova aktuelna izdanja, kao i buduća biće dostupna u onlajn knjižari, ali i na sajmovima knjiga, kao i u lancu Delfi knjižara.
"Tako da, eto, Novom Sadu ne treba više tradicionalnih knjižara, pa neće Novi Sad više imati tradicionalnu knjižaru, imaćete kafe knjižare, imaćete gift šopove gde su 50 odsto tzv. giftovi, odnosno šoljice za kafu itd. i to je mera stvari svakom prema onome što zaslužuje", kaže osnivač.
Kraj jedne ere
Nakon što je knjižara Solaris na svom Fejsbuku objavila da se zatvara, usledile su brojne reakcije Novosađana.
Komentatori su mahom tužni, a pojedini Novosađani prisetili su se i lepih uspomena vezanih za knjižaru.
"Volela sam vašu knjižaru. Bez osećaja griže savesti (jer ste vi to dozvoljavali) ostavim decu na bazenu u školi plivanja i sednem kod vas na čuvene fotelje i čitam. Dosta knjiga sam pročitala tu. Ne volim ove konfekcijske knjižare koje liče na supermarkete i koje su isturile u prvi plan džidža bidže a ne knjige. Neko im je napravio koncept da su im sve bolje knjige ili one koje mene interesuju na gornjim policama i nedostupne. Kod vas sam satima prebirala po knjigama, neke pisce tj. knjige sam prvi put tu zapazila, a ne u novinama i od kritičara. Polako nestaju knjižare, male radnje, butici, mali kafei, klasične kafane. Sve je unifromisano. Šteta", napisala je jedna Novosađanka.
"Tete koje su radile tamo 90-ih su dozvoljavale da stojiš i čitaš ili sedneš na onu jednu stolicu školsku što je stojala u ćošku. Tamo sam prvi put pročitao Džoni Mnemonik iz neke antologije SF priča, bukvalno stojeći pored one rotirajuće police za knjige gde su bile SF knjige", prisetio se Novosađanin.
"Izuzetno mi je žao što to čujem", "Police će ostati prazne ali sećanja na kupljene knjige, prelistane stranice, prve dečije knjige, razgovore... ostaće zauvek", "Knjižara moje mladosti", neki su od komentara.
Novi Sad ostaje bez malih knjižara
Proteklih godina Novi Sad je ostao bez nekoliko manjih, nezavisnih knjižara, koje nisu deo velikih izdavačkih lanaca.
Tako su se, vremenom, ugasile "Mala velika knjiga", "Most", "Lemijeva knjižara", "Bobo"...
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosađani u martu imali platu veću od 140.000 dinara, barem prema statistici
25.05.2026.•
7
Novosađani su martu zarađivali 10.000 dinara više nego u februaru. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u Novom Sadu bila je 141.484 dinara.
O Mićinovoj poseti Kini: Sastanak sa zvaničnicima, poseta izložbe "Najbolje iz prijateljskih gradova"
25.05.2026.•
1
Tek nakon što je portal 021.rs objavio da se gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin nalazi u Kini, oglasio se i njegov kabinet sa detaljima Mićinove posete toj državi.
Autobus GSP-a učestvovao u lančanom sudaru u Novom Sadu, povređeno pet osoba
25.05.2026.•
6
Pet osoba je lakše povređeno u lančanom sudaru koji se dogodio jutros na Bulevaru patrijarha Pavla, u blizini Hitne pomoći.
Roditelji učenika traže smenu direktora Jovine gimnazije u roku od 48 sati
25.05.2026.•
16
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" zahtevaju od pokrajinskog sekretara za obrazovanje Roberta Otota da u narednih 48 sati smeni direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Gradonačelnik Mićin u Kini, razlog posete nepoznat
25.05.2026.•
26
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin boravi u Kini, ali razlog njegove posete za sada nije zvanično saopšten.
Mali Novosađani iz "Brainobrain" škole stigli do medalja i pehara na međunarodnim takmičenjima: Upis u toku
25.05.2026.•
0
Koncentracija, samopouzdanje, radne navike i veštine koje deca koriste i van učionice - upravo su to razlozi zbog kojih se sve više roditelja u Novom Sadu interesuje za Brainobrain program.
Slučaj Jovina: Roditelji zabrinuti za završetak školske godine, uprava kaže da ništa nije ugroženo
25.05.2026.•
9
Deo roditelja učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" smatra da je direktor ugrozio završetak školske godine i odbranu maturskih radova za učenike kojima su predavali profesori koji su sada suspendovani.
Studenti FTN-a osvojili treće mesto na Evropskom prvenstvu u robotici
25.05.2026.•
6
Studenti Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, okupljeni u timu "Memristor", osvojili su treće mesto na Evropskom prvenstvu u robotici "Eurobot 2026".
Pregled za posao ili vozačku traje duže nego što mislite - evo i zašto
25.05.2026.•
0
Pregledi medicine rada nisu samo administrativna obaveza, već procena radne sposobnosti zaposlenih, procena bezbednosti u saobraćaju, kao i pomoć u prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju bolesti, uz očuvanje zdravlja.
VIDEO Naprednjaci opet kopiraju studente: Telima u Novom Sadu poručili "Ipak Srbija pobeđuje"
25.05.2026.•
34
Više stotina mladih, prema pisanju pojedinih režimskih medija, u nedelju, 24. maja, održalo je performans na novosadskom Keju tako što su telima ispisali poruku "Ipak Srbija pobeđuje".
Petoro profesora podnelo predlog protiv Patrika Drida zbog sumnje na neakademsko postupanje
25.05.2026.•
17
Petoro redovnih profesora Univerziteta u Novom Sadu podnelo je Etičkoj komisiji Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja predlog za pokretanje postupka utvrđivanja neakademskog ponašanja protiv prof. dr Patrika Drida.
Značajan rast u Zbiljićevim firmama od ulaska Mađara: Da li će promena vlasti uticati na planove?
25.05.2026.•
7
Sticanje većinskog udela od 60 odsto u srpskim firmama Energotehnika Južna Bačka i Elektromontaža Kraljevo, mađarska državna kompanija MVM označila je kao važan korak u širenju prisustva i portfolija MVM grupe u Srbiji.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za devetogodišnju Galinu Grnja
25.05.2026.•
0
Humanitarni ponedeljak na Štrandu danas će biti posvećen Galini Grnji
U Novom Sadu do 30 stepeni, biće i toplije
25.05.2026.•
0
Ponedeljak u Novom Sadu obeležiće temperatura do 31 stepena Celzijusa.
Vesti iz Betanije: Za vikend rođeno 20 beba
25.05.2026.•
0
Dvadeset beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija tokom vikenda.
Licitacija za prodajna mesta i poslovne prostore na novosadskim pijacama u sredu u Tržnici
24.05.2026.•
0
Javna licitacija za davanje u zakup slobodnih poslovnih prostora i zemljišta za postavljanje manjih montažnih objekata održaće se u sredu, 27. maja, u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Narednih nekoliko dana u Novom Sadu preko 30 stepeni
24.05.2026.•
0
Pred nama je još jedna sunčana nedelja, a temperature će prelaziti 30 stepeni.
Studiranje na pojedinim beogradskim fakultetima poskupelo: Kakva će biti situacija na novosadskim?
24.05.2026.•
5
Na fakultetima u sastavu Univerziteta u Novom Sadu na osnovnim i integrisanim studijama cene školarina za narednu školsku godinu neće biti menjane, rečeno je Danasu na tom univerzitetu.
Pred Novosađanima letnji dan, biće do 29 stepeni
24.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i toplo.
Uhapšen brat osnivača Exit-a, oglasio se festival
23.05.2026.•
17
Miloš Kovačević, univerzitetski radnik i rođeni brat osnivača i direktora Exit festivala Dušana Kovačevića, uhapšen je danas u Novom Sadu pod optužbom podsticanja na terorizam.
Muškarac pao sa bedema Petrovaradinske tvrđave
23.05.2026.•
0
Muškarac je povređen nakon pada sa bedema Petrovaradinske tvrđave.
Komentari 78
vera
a ćacad ne kupuje knjige
Boris
Kapetan momcadi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar