Orban i Mađar u Novom Sadu: Jedan otvarao Železničku stanicu, drugi se poklonio žrtvama
U nedelju, 12. aprila, održaće se izbori u Mađarskoj. Prema svemu sudeći, to su najvažniji izbori u Evropi ove godine.
Foto: 021.rs
Viktor Orban već 16 godina upravlja zemljom. U tom periodu postao je i globalna ikona desnice, predstavljajući sebe kao lidera koji brani hrišćansku Evropu od migranata i "woke" kulture.
Tokom godina postavio se i kao najnezgodniji "kamenčić" u cipeli Evropske unije i nesporno je da bi Brisel na njegovom mestu želeo da vidi nekoga ko je mnogo više spreman za saradnju.
I nekoga ko nije toliko blizak Vladimiru Putinu, zbog čega je Mađarska viđena kao ispostava Rusije unutar EU.
Pred izbore u Mađarskoj suočava se i najvećom krizom njegove vlasti do sada. Ipak, tu je podrška Rusije, ali i Donalda Trampa i MAGA pokreta u SAD. Na kraju krajeva, tu je i sistem iskrojen tako da mu ide u korist.
Međutim, sa druge strane, ima svog nekadašnjeg saradnika, mlađeg političara, Petera Mađara, kojem ankete daju značajnu prednost u odnosu na Orbana.
I jedan i drugi su u nekoliko prilika bili u Novom Sadu.
Viktor Orban je u Novi Sad dolazio u nekoliko navrata. Godine 2016. Orban je, zajedno sa Aleksandrom Vučićem, obišao studentski dom u Novom Sadu.
Međutim, njegova najupečatljivija poseta ostala je ona iz marta 2022. godine, kada je, opet sa Vučićem, u vozu "Soko" stigao na Železničku stanicu u Novom Sadu iz Beograda.
Nije njegova poseta ostala značajna zbog toga što je izgovorio da "prijateljstvo između dva naroda nikada nije bilo toliko blisko", već zbog svega onoga što je usledilo.
Ubrzo nakon toga, već u maju 2022. godine, Orban je ponovo bio u Novom Sadu, jer je zajedno sa Vučićem otvarao Poljoprivredni sajam.
Nakon što je pala nadstrešnica 1. novembra 2024. godine, Orban nije svraćao u Novi Sad. Nakon tragedije izrazio je saučešće.
Vreme da se pokloni žrtvama pada nadstrešnice pronašao je njegov rival na predstojećim izborima, Peter Mađar, koji je u februaru 2025. bio u Novom Sadu.
On je tada došao pred Železničku stanicu u Novom Sadu, te položio cveće za, u tom trenutku, 15 nastradalih u tragediji.
U svojoj objavi na društvenim mrežama napisao je i da se već mesecima održavaju masovne demonstracije u Beogradu, Novom Sadu i u drugim velikim gradovima protiv "dugogodišnje, ukorenjene korupcije vlasti".
Osvrnuo se i na to da toliko duboka politička kriza nije zabeležena od 2000. godine i pada Slobodana Miloševića.
"Iako je premijer podneo ostavku, pozicija predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je saveznik i poslovni partner Viktora Orbana, za sada deluje stabilno. Analitičari smatraju da je to upravo zato što u Srbiji ne postoji snažna, jedinstvena i vladajuća opoziciona snaga poput Tise", naveo je Mađar.
On je dodao i da stranka koju predvodi podržava "antikorupcijske napore srpskog naroda i što skorije pristupanje Srbije Evropskoj uniji".
"Takođe podržavamo dalje jačanje prava i mogućnosti za naše sunarodnike Mađare u Vojvodini, kako bi što više njih moglo da uspe u svojoj domovini", zaključio je Mađar.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Plan za Sremsku Kamenicu: Hotel i sportski tereni pored novog mosta
25.08.2026.•
1
Promena plana generalne regulacije Sremske Kamenice trenutno je na javnom uvidu, a gradski urbanisti planiraju da naprave nove sportsko-rekreativne površine pored novog mosta na Dunavu.
Sutra više sunca u Novom Sadu
25.08.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti suva, uz dosta sunčanih intervala.
Drugi Letnji festival knjige u Komuna konceptu u Petrovaradinu
25.08.2026.•
0
Posle uspešnog prvog izdanja u Katoličkoj porti, Letnji festival knjige dobija svoje drugo izdanje – ovoga puta u Petrovaradinu.
Oglasio se D Express povodom požara u magacinu u Novom Sadu
25.08.2026.•
0
Kurirska služba D Express oglasila se povodom požara u njihovom magacinu, u Novom Sadu, u kom su povređene dve osobe.
Očekuje se početak suđenja novosadskim aktivistima koji se terete za rušenje ustavnog poretka
25.08.2026.•
5
Suđenje novosadskim aktivistima, koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka, trebalo bi da počne 4. septembra, nakon što je tri puta odlagano.
Ministar Stanković: Direktorka OŠ "Jožef Atila" u Novom Sadu imenovana u skladu sa zakonom
25.08.2026.•
8
Ministarstvo prosvete kaže da je direktorka OŠ "Jožef Atila" u Novom Sadu Slobodanka Beuković imenovana u skladu sa zakonom, sa ciljem da se osigura kontinuitet u nastavnom procesu i organizaciji rada škole.
Ima lepih vesti: U Novom Sadu rođeno deset devojčica i isto toliko dečaka
25.08.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Tribina "Svi smo mi Jovina" danas kod Jovine gimnazije: "Čuvena škola prolazi kroz svoj najteži period"
25.08.2026.•
7
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u utorak, 25. avgusta organizuju tribinu "Svi smo mi Jovina".
Danas u Novom Sadu moguća kiša
25.08.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, moguća je povremena slabija kiša.
Utorak u Novom Sadu: Možda nas osveži kiša
24.08.2026.•
0
Iza nas je veoma topao i suv avgust, a sutra nas možda osveži kiša. Ako kiše ipak ne bude, otvaraju se nove izložbe u Novom Sadu.
Raspisani izbori za studentske parlamente Filozofskog fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu
24.08.2026.•
2
Organizacija GLAS studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu objavila je da su raspisani izbori za studentski parlament tog fakulteta, kao i za novosadski univerzitet.
Sutra moguća slabija kiša u Novom Sadu
24.08.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti nestabilan, moguća je povremena slabija kiša.
Besplatni udžbenici uticali na prodaju polovnih: U Novom Sadu pazare stanovnici iz okolnih opština
24.08.2026.•
5
Novosadski osnovci će u predstojećoj školskoj godini dobiti udžbenike, što je uticalo na prodaju polovnih knjiga.
Kako posluje Nacionalni park Fruška gora: Puno turista, ali malo profita
24.08.2026.•
8
Srbija ima pet nacionalnih parkova koji su pod posebnom zaštitom države: Frušku goru, Đerdap, Taru, Kopaonik i Šar-planinu.
Vučić najavljuje pobedu u Novom Sadu: "Možda - ako pokrade izbore"
24.08.2026.•
39
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić već mesecima najavljuje odlazak u Novi Sad i veliko okupljanje naprednjaka, gde je 1. novembra 2024. pala nadstrešnica na Železničkoj stanici i usmrtila 16 osoba.
Sremska Kamenica bi mogla da dobije spomenik patrijarhu Pavlu: Bio bi visok dva metra, na Tatarskom brdu
24.08.2026.•
12
Članovi Saveta za kulturu i informisanje razmatrali su danas inicijativu Vladimira Teodorovića za podizanje spomenika patrijarhu Pavlu u Sremskoj Kamenici.
FOTO: I članovi vatrogasnog društva novosadskog GSP-a gasili požar u Deliblatskoj peščari
24.08.2026.•
2
U gašenju velikog požara u Deliblatskoj peščari pridružila se i ekipa iz dobrovoljnog vatrogasnog društva "JGSP" Novi Sad.
Dragičević Dičić: Postupak za nadstrešnicu se ne može završiti brzo, već je izgubljeno mnogo vremena
24.08.2026.•
1
Sutkinja Vrhovnog suda u penziji Radmila Dragičević Dičić ocenila je da se sudski postupak u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu ne može brzo završiti.
VIDEO: Devastiranje parka na Novom naselju - vrhunac požar
24.08.2026.•
34
Portalu 021.rs obratili su se građani koji su ukazali na devastiranje parka između Novog naselja i Detelinare.
Septembarski upisni rok u Akademiji Oxford - kursevi jezika uz 20% popusta
24.08.2026.•
0
Septembar je pravo vreme za nove odluke, nove ciljeve i ulaganje u znanje koje može doneti konkretne rezultate.
Petrovaradinski dunavac ostaje bez vode, ribi preti pomor
24.08.2026.•
12
Nizak vodostaj Dunava kod Novog Sada, sada je primetan i u Petrovaradinu.
Komentari 34
Новосађан
Madjar
Izgleda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar