Liverpul u finalu Lige šampiona: Čudo na Enfildu i najveći preokreti evropskog fudbala

Ko je sve u Ligi šampiona uspevao da prođe dalje posle ubedljivih poraza u prvim mečevima. Prisećamo se i nekih legendarnih utakmica.
Liverpool
Getty Images
Slavlje igrača Liverpula

Liverpul je napravio čudo, nadoknadio tri gola zaostatka protiv Barselone, pobedio na Enfildu sa 4:0 i plasirao se u finale Lige šampiona.

Bila je to noć neverovatne drame na kultnom stadionu u Liverpulu, a Barselona je drugu sezonu zaredom u Ligi šampiona ispustila prednost od tri gola.

Ovaj trijumf Liverpula je jedan od najvećih preokreta u istoriji evropskog fudbala. A mnogi navijači Liverpula setili su se Istanbula i finala LŠ iz 2005. godine.

2018-19 Polufinale: Liverpul je pregazio Barselonu

Divok Origi postiže četvrti gol
Reuters

U prvoj utakmici Barselona je slavila sa 3:0, u revanšu 4:0 za Liverpul

Lionel Mesi je u prvoj utakmici napravi dar-mar, dao je dva gola i delovalo je da čak ni najveći optimisti među navijačima Liverpula nisu verovali u prolaz u finale.

Da stvar bude gora po trenera Redsa Jirgena Klopa, u revanšu nije mogao da računa na povređene Mohameda Salaha i Roberta Firmina.

Ipak, posle sedam minuta Divok Origi je „načeo" Barselonu, ali tek u drugom poluvremenu se domaćin razgoropadio.

Ispostavilo se da je ključni trenutak bila povreda Endija Robertsona u mesto kojeg je ušao Žoržinjo Vajnaldum i postigao dva gola za dva minuta.

Četvti gol koji je dao Origi izazvao je delirijum na tribinama.

2017-18 Četvrtfinale: Roma šokirala Barselonu

Barselona je slavila sa 4:1 u prvom meču, a Roma sa 3:0 u revanšu

Kostas Manolas posle gola protiv Barselone
EPA

Zvuči poznato? Opet je izgledalo da je Barselona završila posao u prvom meču.

U revanšu je Roma povela već u šestom minutu preko Edina Džeka, a Danijele de Rosi je u 58. minutu iz penala duplirao prednost. Ipak, i tada je delovalo da će Roma teško do pobede.

A onda je osam minuta pre kraja Kostas Manolas posle kornera zatresao mrežu. Možete da zamislite kako su se tada osećali navijači Rome na stadionu Olimpiko.

Italijanski klub je posle toga u polufinalu izgubio od Liverpula.

2004-05 finale: Ona istanbulska noć

Milan - Liverpul 3:3, posle penala 2:3

Proslava osvajanja titule prvaka Evrope

Prethodno su bili dvomeči, a ovde se radilo o finalu u kojem je Milan posle prvog poluvremena vodio sa 3:0.

Ovo je definitivno jedan od najvećih povrataka u istoriji Lige šampiona. Delovalo je posle 45 minuta da se Liverpul potpuno raspao, Paolo Maldini je dao jedan, a Ernan Krespo dva gola za Milan.

Liverpul je u nastavku vratio u meč za samo šest minuta golovima Stivena Džerarda, Vladimira Šmicera i Ćabija Alonsa. Meč je na kraju rešen izvođenjem penala uz maestralne odbrane Juržija Dudeka.

2011-12 osmina finala: Čelsi je odbio da ispadne

Napoli - Čelsi 3:1, Čelsi - Napoli 4:1

Drogba je odigao maestralno protiv Napolija
PA

Ezekijel Laveci i Edinson Kavani su u prvom meču u Napulju bili zaslužni za pobedu domaćina koji je izgledao kao ekipa zrela za četvrtfinale.

Uoči revanša u Londonu Roberto di Mateo zamenio je Andrea Viljaša Boaša na mestu trenera.

To je bio pravi potez. Golobima Didijea Drogbe, Džona Terija i Frenka Lamparda, londonski Plavci su posle produžetaka eliminisali Italijane. Kasnije te sezone osvojili su Ligu šampiona.

2003-04 Četvrtfinale: Šampion Milan nokautiran u Španiji

Milan - Deportivo 4:1, Deportivo - Milan 4:0

Brazilac Kaka, igrač Milana, na utakmici sa Deportivom
Brazilac Kaka, igrač Milana, na utakmici sa Deportivom u La Korunji

„Čuda se dešavaju", rekao je trener Deportivao Havijer Irureta posle poraza od 4:1 u prvoj utakmici.

Kao da je znao šta će se desiti u revanš utakmici. Milan je taj meč odigrao u najjačem sastasvu, ali su golovi Valtera Pandijanija, Huana Valerona, Alberta Lukea i Gonzala Frana doneli Deportivo plasman u polufinale.

To je bio najveći uspeh u istoriji španskog kluba.

Ipak, u polufinalu je Deportivo izgubio od Porta na čijoj klupi je sedeo Žoze Murinjo.

1999-00 Četvrtfinale: Barselona i Čelsi

Čelsi - Barselona 3:1, Barselona - Čelsi 5:1

Patrik Klajvert u dresu Barselone

Navijači Čelsija su se ponadali posle pobede u prvoj utakmici da mogu do polufinala Lige šampiona.

semi-final place in sight, before Luis Figo struck to give Barcelona the away goal they needed to take back to the Nou Camp.

Extra-time goals from Rivaldo and Patrick Kluivert in the second leg denied Chelsea a memorable victory. Barca would go on to lose to Valencia in the semis.

2016-17 osmina finala: Barselona protiv Pari Sen Žermena

PSŽ - Barselona 4:0, Barselona - PSŽ 6:1

Serhi Roberto je postigao odlučujući šesti gol protiv Parižana

Jedini put da je neko u Ligi šampiona stigao četiri gola zaostatka.

U prvom meču je Pari Sen Žermen igrao odlično, Anhel di Marija, Julijan Draksler i Edinson Kavani su otvorili vrata četvrtfinala.

A u revanšu - spektakl.

Već posle 50 minuta Barselona je vodila sa 3:0. Onda je Kavani dao gol za goste i, činilo se, ubio nadu domaćinu.

Od 88. do 91. minuta Nejmar je dao dva gola, a Serđi Roberto jedan, svetska fudbalska javnost ostala je u čudu.

2018-19 osmina finala: VAR penal za Mančester Junajted u Parizu

Mančester Junajted - PSŽ 0:2, PSŽ - Mančester Junajted 1:3

Rašford postiže gol iz penala za Junajted

Penal u nadoknadi vremena. VAR tehnologija, Nejmarov bes. Sve je bilo to.

Ole Gunar Solksjer je tek preuzeo Mančester Junajted posle odlaska Žozea Murinja.

PSŽ je u prvoj utakmici na Old Trafordu bio za klasu bolja ekipa i pobedio sa 2:0 golovima Presnela Kimpembea i Kilijana Mbapea.

U revanšu Junajted nije imao Pola Pogbu zbog suspenzije.

Gosti su ušli u sudijsku nadoknadu vremena sa vođstvom od 2:0, a onda je lopta pogodila Kimpembea u ruku. Sudija Damir Skomina prvo je pokazao korner, a onda je dobio signal iz kontrolne sobe.

Posle gledanja snimka iz više uglova Skomina je pokazao na belu tačku, a siguran izvođač penala bio je Markus Rašford. Junajted je prošao u četvrtfinale.

Posle meča fudbaler Parižana Nejmar, koji nije igrao zbog povrede, na društvenim mrežama je oštro kritikovao sudijsku odluku.