Kako su ledena jaja prekrila plažu u Finskoj

Stručnjaci ističu da je reč o veoma retkom prirodnom fenomenu.

Nekoliko hiljada ledenica u obliku jaja prekrilo je plažu u Finskoj, što je redak prirodni fenomen.

Fotograf Risto Matila naleteo je na „ledena jaja" na Hailuoto ostrvu u Botnijskom zalivu, između Finske i Švedske.

Stručnjaci ističu da se „ledena jaja" retko mogu videti u tolikoj količini, a da nastaju kada voda i vetar nose komadiće leda.

Matila za BBC kaže da nikada ništa slično nije video.

„Bio sam na plaži sa suprugom Marjaniemi. Bio je sunčan i vetrovit dan, ali oko minus jedan stepen Celzijusa", navodi on.

„Tamo smo našli ovaj neverovatan fenomen. Ledena jaja su bila uz vodu širom plaže".

Kako kaže, bilo ih je u oblasti od oko 30 metara, najmanja su bila veličine jaja, a najveća kao fudbalska lopta.

„Neverovatan prizor. Imao sam kod sebe fotoaparat, pa sam odlučio da sačuvam ovaj neobični prizor", kaže Matila.

Džordž Gudfelou, koji se u BBC-ju bavi vremenskom prognozom, navodi da postoje dva uslova za nastanak ledenih jaja - vetar i hladno vreme.

„Uglavnom rastu kad se morska voda zaledi na njihovoj površini. Rezultat toga su glatki i obli komadići leda koji završe na plaži ili kada ih vetar ili more nanesu, ili kad dođe do oseke".

Sličnih prizora bilo je i ranije u Rusiji i Americi, na jezeru Mičigen.

Na primer, ogromne ledene kugle prekrile su 2016. čak 18 kilometara morske obale u Sibiru.

Kako se navodi, bile su veličine od teniske loptice do kugli od oko metar u prečniku.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre

Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?