Real Madrid, Liga šampiona i fudbal: Kraljevski klub prvak Evrope - čudesni Kurtoa i hrabri Vinisijus prišili 14. zvezdicu

Pod svodima Stadiona Francuska u pariskom predgrađu Sen Deni, jedini pogodak postigao je Brazilac Vinisijus Junior u 59. minutu.
Vinicius Jr scores
Getty Images

Ligu šampiona u fudbalu igraju, ali je Real Madrid ipak gospodar ovog takmičenja.

Kraljevski klub je 14. put u istoriji postao prvak Evrope, pošto je u finalu u Parizu pobedio Liverpul sa 1:0

Epitet igrača utakmice ipak pripašće golman Reala Tibuo Kurtoi, koji je sa nekoliko fantastičnih odbrana trasirao put ka trijumfu.

Realu je ovo drugi trofej u sezoni, pošto je prethodni osvojio titulu prvaka Španije.

Liverpul je propustio priliku da večeras sedmi put u klupskoj istoriji postane šampion Evrope, ali iza sebe ima uspešnu sezonu sa dva osvojena trofeja - engleskim FA Kupom i Liga kupom.

Kako je izgledalo finale?

Liverpul je bio dominantan u prvom poluvremenu, ali je na kraju Real žalio za golom Karima Benzeme u 43. minutu koji je poništen zbog ofsajda posle višeminutne pauze zbog provere uz pomoć VAR tehnologije.

Ostaje nejasno zašto je gol poništen, pošto se na usporenom snimku jasno videlo da je Benzemi loptu dodao igrač Liverpula, Fabinjo.

Pre toga, Liverpul je propustio nekoliko veoma izglednih prilika da zatrese protivničku mrežu.

Dve najbolje šanse imali su Mohamed Salah u 11. i Sadio Mane u 16. minutu, ali je u oba navrata veoma dobro intervenisao golman Tibo Kurtoa

Delovalo je na početku drugog poluvremena da je Real za nijansu otresitiji, a u 59. minutu Madriđani su pokazali zašto su u evropskom vrhu.

Federiko Valverde je krenuo u kontranapad po desnom krilu, prošao kao brzi voz pored čuvara i uposlio Vinisijusa na petercu, a ovom nije bio teško da pogodio nebranjenu mrežu.

Povukao se Real posle toga i vrebao šansu iz kontranapada, a odbranu je držao večeras svemoćno golman Kurtoa.

Belgijanac je u dva puta, u 69. i 83. minutu odbranio zicere Mohamedu Salahu, najubojitijem igraču Liverpula i to kada su maltene već svi na stadionu videli loptu u mrežu.

Mogao je i Diogo Žota da postigne izjednačujući gol, ali i njemu je Kurtoa u 80. minutu „spustio rampu".

Karim Benzema

Slaba organizacija - kasnio početak utakmice

Početak utakmice je odložen za 35 minuta iz, kako je UEFA saopštila, bezbednosnih razloga.

Mediji su preneli da je nastala gužva na blagajnama ispred onog dela stadiona gde su smešteni navijači engleskog kluba.

Oni su veoma sporo prolazili kapiju, a navodno su neki bez ulaznica preskakali ogradu u pokušaju da se domognu tribine.

Došlo je do sukoba dela navijača sa policijom koja je upotrebila i suzavac.

Navijači Liverpula i pariska policija
Reuters

Reke navijača 'okupirale' Pariz

Obe ekipe imale su podršku više desetina hiljada navijača, ali su brojne pristalice ostale van kapija stadiona.

Prema pravilima UEFA, oba kluba dobila su kontingente od 20.000 ulaznica za prodaju njihovim navijačima.

Međutim, kao što je često slučaj na velikim sportskim takmičenjima, desetine hiljada su doputovale u Pariz bez karata, navodi novinska agencija AFP.

Procene francuske policije su da je u Grad svetlosti došlo gotovo 40.000 pristalica Liverpula koje nisu kupile karte.

Otuda i ne čudi što su kafići, restorani i centralne pariske ulice ofarbane u crvenu boju dresova i zastava Liverpula.

„Ale, ale, pokorili smo Evropu, od Pariza do Turske", pevala je grupa navijača Liverpula u centru Pariza, a zatim je oduševljeno otpozdravila legendi kluba Keniju Dalglišu koji je tu prolazio.

Pariska policija saopštila je da privela nekoliko desetina navijača, ali zbog manjih incidenata.

Put do finala

Liverpul je put do finala počeo u B grupi, kroz koju je prošao neokrznut.

Upisavši svih šest pobeda protiv italijanskog Milana, portugalskog Porta i španskog Atletika iz Madrida, Liverpul je osvojio prvo mesto u grupi uz gol razliku 17:6.

U osmini finala, Crveni su igrali protiv milanskog Intera.

Na stadionu San Siro, Liverpul je pobedio sa 2:0, a u revanšu je kod kuće izgubio sa 1:0.

Protivnik engleskog kluba u četvrtfinalu bila je portugalska Benfika.

Englezi su u Lisabonu trijumovali sa 3:1 u prvoj utakmici, dok je u revanšu na stadionu Enfild bilo 3:3.

Za ulazak u finale, Liverpul se borio protiv španskog Viljareala.

Prvi meč su Crveni kod kuće rutinski rešili u sopstvenu korist sa 2:0.

U revanš utakmici u Španiji, Viljareal je posle prvog poluvremena imao prednost od 2:0, ali je Liverpul veličanstvenim preokretom došao do pobede od 3:2.

Real Madrid je na putu do finala Lige šampiona imao, čini se, teži posao od engleskog kluba.

U grupi D, u kojoj se takmičio sa Interom, moldavskim Šahtjorom i ukrajinskim Šahtjorom, kraljevski klub je ostvario pet pobeda.

Jedini poraz u ovoj fazi takmičenja doživeo je kod kuće i to od Šerifa, što je jesenas predstavljalo senzaciju u svetu fudbala.

U osmini finala Madriđani su igrali protiv Pari Sen Žermena i, posle poraza od 1:0 u prvom meču u Francuskoj, spektakularnim preokretom u revanšu su stigli do pobede od 3:1.

Četvrtfinale je Realu za protivnika donelo Čelsi, prošlogodišnjeg prvaka Evrope.

Pobedom od 3:1 u Londonu u prvoj utakmici, Real je najavio uspeh, ali je u revanšu strepeo i tek posle produžetaka došao do poraza 3:2 koji mu je ipak garantovao prolaz dalje.

Uzbuđenja nije manjkalo ni u polufinalu, a sa druge strane je bio Mančester Siti.

Poraz Reala od 4:3 u Engleskoj nagoveštavao je i dramu u revanšu u Madridu.

Tako je i bilo - imao je Siti sve u sopstvenim rukama, vođstvo od 1:0 do 89. minuta.

Ni to, međutim, nije bilo dovoljno da se izbaci Real. Dva gola za dva minuta u samoj završnici utakmice za preokret i produžetak, a tamo još jedan pogodak za Real i Madriđani su se našli tamo gde zaslužuju - u finalu.

Treći okršaj za titulu prvaka Evrope

Realu i Liverpulu je ovo bilo treće finale za evropsku titulu.

Prvi put su se sastali 1981, takođe u Parizu ali na stadionu Park prinčeva.

Liverpul je tada slavio sa 1:0 golom Alana Kenedija, a Madriđane je sa klupe predvodio jugoslovenski trener Vujadin Boškov.

Priliku za revanš kraljevski klub je dočekao 2018. na stadionu Valerij Lobanovski u Kijevu.

Real je tada slavio sa 3:1 - Geret Bejl bio je dvostruki strelac, a mrežu Crvenih pogodio je i Karim Benzema.

Glavni sudija na toj utakmici bio je Milorad Mažić iz Srbije.

Kako je Pariz dobio finale?

Finale Lige šampiona prvobitno je trebalo da bude odigrano u ruskom Sankt Peterburgu.

Dan pošto je 24. februara počela ruska invazija na Ukrajinu, Evropska kuća fudbala je oduzela organizaciju meča ruskom gradu.

Pored Pariza, UEFA je kao moguće gradove domaćine razmatrala London, Amsterdam, Milano i Sevilju, ali je odluka pala na Stadion Francuska u predgrađu Sen Deni.

Na ovom stadionu su već igrana finala velikih fudbalskih takmičenja - Svetskog prvenstva 1998, Lige šampiona 2000. (i tada je Real nastupio i pobedio Valensiju) i Evropskog prvenstva 2016.

Pogledajte video: Kako je prodat Maradonin dres

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk