Svetsko fudbalsko prvenstvo 2022: Francuskoj se ljuljala svetska kruna, ali su je Žiru i Grizman sačuvali, Kejn tragičar Engleske

Kapiten Engleske promašio penal za izjednačenje u 80. minutu.
Olivije Žiru
Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Francuska nije dala svetsku fudbalsku krunu.

Branioci titule plasirali su se u polufinale Mundijala u Kataru, pošto su u četvrtfinalu savladali Englesku sa 2:1.

Pobedonosni pogodak za Francusku postigao je Olivije Žiru u 79. minutu.

Trikolori su postigli i prvi gol na meču, strelac je bio Orelijen Čuameni u 17. minutu, a izjednačio je Hari Kejn iz penala u 54. minutu.

Kejn je bio i tragičar Engleske, jer je u 80. minutu promašio penal.

Francuska će u polufinalu igrati protiv Maroka, koji je ranije danas pobedio Portugal sa 1:0.

Kilijan Mbape
Reuters

Bio je ovo duel za fudbalske sladokusce, a engleska odbrana je u velikoj meri uspela da zaustavi Kilijana Mbapea.

Ipak, tu probudili su se drugi aduti Francuske.

U evropskom derbiju prvi su „potegli" Francuzi u 11. minutu, kada je Olivije Žirua probao da zatrese mrežu, ali je golman Džordan Pikford bio na pravom mestu.

Šest minuta kasnije, francuski navijači su imali priliku prvi put da se raduju na utakmici.

Antoan Grizman proigrao je Orelijana Čuamenija, a ovaj preciznim udarcem sa distance pogodio donji desni ugao Pikfordovog gola.

Primljeni gol upalio je alarm kod Engleza koji su svim silama jurnuli napred.

Prvo je u 20. minutu Luk Šo testirao reflekse francuskog golmana Uga Lorisa, a pet minuta kasnije ga je i Hari Kejn naterao da pokaže koliko je kvalitetan.

U 27. minutu su Englezi tražili penal pošto je u kaznenom prostoru pao Hari Kejn, ali su sudije iz VAR sobe posle analize rekle da je sve čisto.

Nije Engleska posustajala ni u nastavku, pa su na početku drugog poluvremena i Džud Belingem i Hari Megvajer probali da se upišu u strelce, bez uspeha.

Ipak, u 54. minutu, Englezi su došli do izjednačenja i to iz penala posle prekršaja Čuamenija.

Kejn je bio nepogrešiv sa „bele tačke".

Posle izjednačenja, selekcija Gareta Sautgejta je potpuno preuzela kontrolu nad utakmicom i malo je nedostajalo da preokrenu.

Ponovo su glavni akteri bili Megvajer i Belingem, ali je Francuska imala sreće.

A onda u 78. minutu, ponovo malo Grizmanove magije - centaršutom sa leve strane pronašao je Žirua, a spretnim udarcem zakucao loptu u mrežu.

Mogla je Engleske veoma brzo do izjednačenja, pošto joj je u 80. minutu dosuđen još jedan penal posle konsultacija glavnog sudije sa VAR sobom.

Opet je loptu uzeo Kejn, ali ju je ovaj put poslao visoko iznad prečke, na razočarenje engleskih navijača.