Fudbal i Liga Evrope: A ko drugi? Sevilja osvojila trofej posle dramatičnog finala

Španski tim je u Budimpešti posle penala pobedio italijansku Romu sa 4:1. Posle 90 i 120 minuta, rezultat je bio 1:1.
duel
ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Liga Evrope je takmičenje koje igraju mnogi fudbalski klubovi, ali na kraju gotovo uvek pobedi španska Sevilja.

Parafraza čuvene izjave engleske fudbalske legende Garija Linekera o fudbalu i Nemcima, dobila je potvrdu u još jednom finalu Lige Evrope, drugog po rangu evropskog takmičenja.

Sevilji je to sedmi trofej u Ligi Evrope od 2006, a španski klub nikada nije izgubio finale ovog takmičenja.

Sevilja je prethodno Ligu Evrope osvojala 2006, 2007, 2014, 2015, 2016. i 2020. godine.

Treneru Rome, Portugalcu Žozeu Murinju, ovo je bilo šesto finale evropskih klupskih takmičenja u karijeri i prvi put je doživeo poraz.

Junak večerašnje pobede Sevilje bio je marokanski golman Bonu koji je odbranio penale igračima Rome - Đanluki Mansiniju i Rodžeru Ibanjezu.

Trofej Lige Evrope osvojila su i dvojica reprezentativaca Srbije, Nemanja Gudelj koji je zamenjen u finišu drugog produžetka i rezervni golman Marko Dmitrović.

Žoze Murinjo, trener Rome
JOHN SIBLEY/Reuters

Roma je delovala kao bolji protivnik i prvom poluvremenu i hrabru igru krunisala je u 35. minutu kada je Paulo Dibala pobegao odbrani Sevilje i sa ivice kaznenog prostora pogodio mrežu.

Prethodno su prilike za italijansku Romu imali Leonardo Spinacola i Temi Ejbraham.

Fudbaleri Sevilje kao da su se probudili tek u završnici prvog poluvremena, a tada je stativu pogodio igrač sredine terena Ivan Rakitić.

Na sve ili ništa je krenula Sevilja u drugom delu meča i taj pristup joj se isplatio u 55. minutu, kada je Đanluka Mansini u pokušaju da izbaci loptu iz sopstvenog kaznenog prostora postigao autogol.

Engleski sudija Entoni Tejlor je u 76. minutu svirao penal za Sevilju posle duela Luisa Ibanjeza i igrača španskog tima Luisa Okamposa, ali je posle gledanja snimka poništio odluku.

Pet minuta kasnije, fudbaleri Rome su tražili penal posle igranja rukom Fernanda, ali je Tejlor i to proverio uz VAR tehnologiju i odlučio da se utakmica nastavi.

U završnici regularnog dela solidne prilike za pogodak propustili su Andrea Beloti za Romu i Susos za Sevilju.

Produžeci su doneli dosta nervoze i poprilično nepovezanu igru oba tima i bilo je jasno da će penali odlučiti osvajača trofeja.