Snažan zemljotres pogodio Istanbul

Snažan zemljotres, jačine 6,2 stepeni Rihterove skale, pogodio je Istanbul, prenosi agencija Rojters, pozivajući se na tursku Agenciju za prirodne nepogode i upravljanje vanrednim situacijama.
Nemački istraživački Centar za geonauke (GFZ) zabeležio je da je zemljotres bio jačine 6,02 stepeni Rihterove skale i da je epicentar bio deset kilometara u unutrašnjosti zemljine kore.
Turska agencija za prirodne nepogode zabeležila je niz potresa duž obale Mramornog mora.
Sajt ove institucije trenutno nije dostupan, pretpostavlja se zbog previše interesovanja javnosti.
Najjači potres osetio se u Istanbulu, gde živi više od 16 miliona ljudi, to jest petina stanovništva Turske.
Zgrade su se tresle u evropskom delu najvećeg grada u Turskoj, izveštava BBC novinarka Orla Gerin.
„Živeti u Turskoj znači biti svestan rizika zemljotresa. Ali današnji potres uznemirio je mnoge. Sećanja su i dalje sveža na rušilačke zemljotrese na jugu Turske 2023," javlja ona.
Za sada nema informacija o žrtvama.
- Tajna zgrade Ezgi i duga istraga jedne majke: Zemljotres u Turskoj, godinu dana kasnije
- „I dalje se plašimo da spavamo u kući”: Godinu dana od zemljotresa u Siriji
- Zemljotres u Mjanmaru: Mandalaj - od 'grada zlata' do mesta gde sve zaudara na smrt
Istanbulske vlasti upozoravaju stanovnike da ne ulaze u zgrade koje deluju da su oštećene.
Takođe savetuju ljudima da ne voze i da ne koriste telefone, ako nije neophodno.
Ministar unutrašnjih poslova Ali Jerlikaja je izjavio da su timovi za vandredne situacije na terenu i pokušavaju da procene da li postoji šteta i žrtve zemljotresa.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar