Poljska uvozi gas iz SAD, smanjuje zavisnost od Rusije

Poljski gasni koncern PGNiG potpisao je ugovor o isporuci tečnog prirodnog gasa iz SAD što je deo širih napora Poljske da smanji zavisnost od Rusije.
Poljska uvozi gas iz SAD, smanjuje zavisnost od Rusije
Foto: Pixabay
Državna kompanija PGNiG potpisala je danas 24-godišnji sporazum u prisustvu američkog ministra energetike Rika Perija i poljskog predsednika Andžeja Dude.
 
Nije objavljena vrednost ugovora. 
 
Pjotr Vožnjak predsednik upravnog odbora PGNiG-a rekao je da je cena američkog gasa 20 do 30 odsto niža nego ona koju Poljska plaća svom sadašnjem snabdevaču na istoku, misleći na Rusiju. Vođa vladajuće poljske partije Jaroslav Kačinski rekao je da je srećan što će sporazum povećati poljsku energetsku bezbednost.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • lala

    09.11.2018 08:29
    TNG
    Poljaci su kupili TNG / tecni naftni gas / to je ono sto se kog nas kupuje u bocama. Prirodni gas koju mi trosimo je iz gasovoda po naseljenim mestima ne moze da se transportuje nikakvim prevoznim sredstvima.
  • Ns 49

    09.11.2018 05:56
    Ne verujem da je Američki gas jeftiniji ili Ameri prodaju ispod cene radi osvajanja tržišta.
    Najlošiji odnos između Slovenskih zemalja je između Poljaka i Rusa a evo neki dan Rusi proslavljali oslobođenje od Poljaka koji su inače pravili velika zverstva po Rusiji.
    Pred kraj leta upoznam na Štrandu usamljenu Poljakinju sa kojom sam pričao ne Engleskom jer Ruski vidim da razume ali neće da govori. Ona kaže da nema pojma da je Poljska ikada osvajala Rusiju a verovatnoto ne znaju ni ostali Poljaci.
    U svakom slučaju nije loše imati dva izvora snabdevanja a sećamo se pre par godina kad su Ukrajinci zavrnuli gasne slavine pa se neki delovi grada nisu grejali.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Rat za retke minerale

Do pre pola veka samo su fizikohemičari znali za elemente poput galijuma ili telura čija je upotreba i na globalnom planu, samim tim i potražnja, bila minimalna.

BDP Srbije veći dva odsto

Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u periodu od januara do septembra 2025. međugodišnje je uvećan za oko dva odsto, a najveću zaslugu za to ima rast industrijske proizvodnje.

Banka broj 1 za oročenu deviznu štednju

AikBank, najveća domaća privatna banka u Srbiji, još jednom opravdava svoju reputaciju banke broj jedan za oročenu deviznu štednju građana i u Nedelji štednje.

Arktička ruta: Kraći put od Kine do Evrope

Brod "Istanbulbridge" u vlasništvu nacionalne kineske kompanije za pomorski saobraćaj ostaće zabeležen kao prvi brod koji je iz kineskih voda do Evrope doplovio koristeći se plovnom rutom kroz Arktik.