Akcije NLB banke na Ljubljanskoj i Londonskoj berzi

Akcije slovenačke NLB banke, koja ima banku i u Srbiji, ponuđene su investitorima na Ljubljanskoj i Londonskoj berzi, saopštila je ta banka.
Akcije NLB banke na Ljubljanskoj i Londonskoj berzi
Foto: Pixabay
"Prijem akcija NLB-a na berze predstavlja uspešan završetak procesa privatizacije putem javne ponude akcija banke tokom koje je vlasništvo značajno razuđeno, a država Slovenija zadržala kontrolni paket akcija sa udelom od 35 odsto", navodi se u saopštenju NLB banke.  
 
Time je, kako je navedeno, uspešno realizovana prodaja 59,1 odsto akcija NLB-a, uz mogućnost da taj udeo dostigne 65 odsto i donese Sloveniji prihod od 669,5 miliona evra.  
 
"Srce i glava NLB-a ostaju u regionu. Sa izlaskom na berzu i transformacijom NLB-a u javnu kompaniju sa disperzijom vlasništva koje sada čine država, kao najveći vlasnik, i renomirani globalni investitori, imamo kapacitet razvoja u smislu korporativnog upravljanja i slobode poslovanja. Ovo je velika privilegija i velika odgovornost", rekao je predsednik Uprave NLB-a Blaž Brodnjak.  
 
Dodao je prijem akcija NLB na berzu "najvažniji dan u istoriji banke".  
 
Brodnjak je rekao da je posle rehabilitacije NLB, kao i čitav slovenački bankarski sistem, u vrlo dobrom stanju i da je ta banka važna sistemska institucija ne samo u Sloveniji već i na drugim tržištima. 
 
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slovenije Metod Dragonja je kazao da je privatizacijom NLB banke Slovenija ispunila prvi i najvažniji deo obaveza prema Evropskoj komisiji u vezi sa dodelom državne pomoći 2013. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Deks

    17.11.2018 12:08
    Vratite deviznu štednju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Toplotni talas, pali klimu

Posle snažnog toplotnog talasa krajem juna, Srbija se ovih dana ponovo suočava sa naletom neizdržive jare.

Struja iz kosmosa

Pakleno je toplo ovih dana, maksimalne dnevne temperature prelaze i četrdeset stepeni Celzijusa.