O'Brajen o sankcijama NIS-u: Da se rusko prisustvo ukloni i uspostavi zdraviji vlasnički odnos

Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajen je izjavio da neće biti poremećaja u snabdevanju naftom Srbije iako su SAD uvele sankcije NIS-u.
O'Brajen o sankcijama NIS-u: Da se rusko prisustvo ukloni i uspostavi zdraviji vlasnički odnos
Foto: 021.rs
O'Brajen je naglasio da su one usmerene prema Rusiji.
 
"Sankcije smo uveli brojnim ruskim kompanijama širom sveta i znamo kako da obezbedimo da u tranzicionom periodu kupci ne budu pogođeni. Važno je napomenuti da su ovo sankcije protiv Rusije. Odredili smo više od 300 ruskih energetskih i finansijskih subjekata, a među njima se našlo i preduzeće iz Srbije", rekao je O'Brajen u intervjuu za Kurir.
Kako je ukazao, "cilj sankcija je da manje novca stiže u Rusiju, jer će ga oni potrošiti na ubijanje žena, dece i civila u Ukrajini".
 
On je naveo da je na sličan način sankcijama, kao i Srbija, pogođeno nekoliko desetina zemalja.
"Moj tim se već sastao sa skandinavskim zemljama kako bismo proučili neke od implikacija naših sankcija u tim zemljama. To je normalan razgovor, ali smo s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i Vladom govorili o putu da se rusko vlasništvo ukloni iz naftne rafinerije, da se to uradi u skladu s međunarodnim pravom i da ne bude poremećaja u snabdevanju građana Srbije. Tako smo i ranije radili, tako da ćemo se i ovog puta snaći", rekao je O'Brajen.
 
Ocenio je da je Rusija kupila NIS "za veoma malo novca, iznela je poslednjih godina iz Srbije verovatno milijarde evra i sada će vaša država imati priliku da tu industriju vodi u korist naroda Srbije".
 
"Mi ne tražimo da se postavi neki konkretni vlasnik ili kompanija, o tome će odlučiti Srbija i zatim će moći da se uspostavi mnogo zdraviji vlasnički odnos s tim strateškim ražnim segmentom infrastrukture", poručio je O'Brajen.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Fića

    13.01.2025 10:19
    Znamo se...!
    Izgleda da je većinska Srbija raspoložena da se vi, amerikenjci, lepo pokupite iz Srbije i to - za svagda...!!!
    Ah, da.
    Ne zaboravite da sa sobom povedete one koji ne mogu bez vas.
    Ostaće nas više od pola i bez njih i bez vas.
  • Zamenik zamenika

    12.01.2025 15:15
    Akcije NIS Gazprom će izgubiti 90% vrednosti na berzi.
  • Dusan

    12.01.2025 13:44
    Hm
    Kakva ironija, Rusi koriste novac za ubijanje dece, zena i civila? A za koje vi svrhe trosite novac? Imaju 90 vojnih baza sirom sveta ,nema koga nisu napali, ubili ,unistili i ovaj nesto palamudi? Pod hitno u BRICKS,tamo su nam vrata otvorena sirom . Ovo sa amerima i EU je katastrofa /;

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Tramp produžio rok za prodaju Tiktoka

Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je ukaz kojim se do 16. decembra produžava rok kineskoj matičnoj kući Tiktoka BajtDens za prodaju te popularne društvene mreže nekome ko nije u vezi s Kinom.