Šveđani će u kriznim situacijama osnovne stvari karticom moći da kupe i bez interneta

Švedska centralna banka objavila je da je postigla dogovor s kompaniama za usluge plaćanja da se do sredine 2026. godine uspostavi sistem koji će građanima omogućiti oflajn kartična plaćanja.
Šveđani će u kriznim situacijama osnovne stvari karticom moći da kupe i bez interneta
Foto: Pixabay
To će važiti za kupovinu osnovnih dobara u slučaju poremećaja u onlajn bankarstvu.
 
Šveđani retko kad koriste gotovinu, a vlasti strahuju da bi građani mogli imati poteškoća s kupovinom u slučaju tehničkih problema u sistemima online plaćanja.
Centralna banka navodi da će im od sredine sledeće godine biti omogućena oflajn plaćanja fizičkim platnim karticama i PIN kodovima.
 
"Građanima će biti omogućeno da karticama plaćaju oflajn, na primer hranu i lekove, čak i u slučaju ozbiljnog prekida onlajn veza, što je prekretnica u našim pojačanim naporima da budemo spremniji za hitne slučajeve", rekao je guverner Riksbanka Erik Thedeen.
Iz Vise su rekli da su njihova iskustva iz drugih evropskih zemalja pokazala da rešenja za oflajn plaćanja funkcionišu "čak i tokom privremenog raširenog prekida u vezama".
 
Norveška i Danska građanima već nude mogućnost oflajn elektronskog plaćanja i doteruju sistem, a finski guverner Tuomas Valimaki rekao je u maju da će isto omogućiti sledeće godine.
I Estonija je naznačila da će u sledećoj godini omogućiti plaćanje karticama oflajn, u ograničenom opsegu.
 
"Plaćanje građana karticama oflajn biće ograničeno na određene lokacije", rekao je u maju direktor sektora za sisteme plaćanja u estonskoj centralnoj banci Rainer Olt.
 
"Svaki građanin mora u kriznoj situaciji da odluči šta mu je bitno, prodavnica hrane ili apoteka, a mora znati i koliko mu novca treba da napuni rezervoar gorivom", pojasnio je Olt.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Kataklizma

    05.10.2025 15:01
    i posle svega
    Hocete da kazete da sve te lokacije imaju i rezervno napajanje strujom, agregate i slicno? Ili misle da ce samo mreza da padne u kriznim situacijama, a da ce struje da bude? I u kriznoj situaciji ti trebaju mozda i nesto sto je van prodavnice hrane i apoteke, npr duboke cizme ako je poplava ili baterije i lampe? A plus sto sve vise mladih i nema fizicke kartice, nego placa telefonom.. Tako da ako dodje do tih kriznih situacija, neka nam je Svevisnji u pomoci, a mozda i kes....
  • X

    05.10.2025 07:51
    Браво! У петак је пао систем "Поштанске штедионице" и није се могло плаћати њиховим картицама. Пишите о дешавањима код нас а не о Шведској.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nestle otpušta 16.000 radnika

Prehrambeni gigant Nestle planira smanjenje broja zaposlenih širom sveta u naredne dve godine, delom zbog automatizacije procesa.