Moldavija postala deo sistema SEPA za plaćanje u evrima
Moldavija je danas postala operativni deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA).
Foto: Pixabay (ilustracija)
SEPA omogućava brži i jeftiniji transfer u evrima između platnih sistema zemalja članica, uz bezbednosne uslove i procedure koji su isti za sve učesnice.
Prema podacima Centralne banke Moldavije (BNM), za građane ili preduzeća će transfer evra, koji je prethodno koštao između 20 i 200 evra, sada koštati svega nekoliko evra ili će čak biti besplatan, a važiće isti standardi i tarife kao i u svim ostalim članicama SEPA, piše agencija Moldpres.
Članice SEPA su, pored članica EU, i Velika Britanija, Švajcarska, Vatikan, Andora, San Marino, Monako, zemlje Evropske ekonomske zajednice Norveška, Island i Lihtenštajn i četiri zemlje Zapadnog Balkana - Albanija, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija, koja je deo SEPA postala u maju ove godine.
Ukupno je sada u sistem SEPA uključena 41 zemlja.
Moldpres, prenoseći podatke BNM piše da transfer evra u okviru sistema SEPA predstavlja posebnu olakšicu za porodice i moldavsku dijasporu, a za preduzeća uklanja administrativne prepreke i stavlja moldavske kompanije u tom segmentu na isti nivo sa evropskim.
"Više od 60 odsto moldavskog izvoza je orijentisan prema EU, i sniženi troškovi transakcije pojačaće kompetitivnost i investicije", piše agencija i dodaje da je računica da će na makroekonomskom nivou ulazak u SEPA za Moldaviju značiti direktnu uštedu oko 20 miliona evra.
Statistički podaci pokazuju da je 2024. godine između Moldavije i članica SEPA obavljeno oko 830.000 novčanih transakcija, ukupne vrednosti 45 miliona evra.
Predsednica Moldavije Maja Sandu je povodom ulaska u SEPA rekla da približavanje EU "donosi opipljive rezultate za građane". Premijer Dorin Rečean rekao je da je to "još jedan konkretan korak u pravcu potpune integracije MOldavije u evropski ekonomski prostor".
Moldavija je kandidat za članstvo u EU od juna 2022. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Šta je Akcionarski fond i koliko para bi moglo da bude podeljeno građanima?
16.07.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ovih dana je javnosti približio jedan fond koji postoji još od 2010. godine, a čiji su vlasnici građani Srbije i to ne posredno, preko države, već direktno, kao vlasnici akcija.
Vlada usvojila: Akcize na gorivo 20 odsto niže
16.07.2026.•
6
Vlada Srbije usvojila je na sednici Odluku o privremenom smanjenju iznosa akciza na derivate nafte, koja podrazumeva dodatno smanjenje akciza za ukupno 20 odsto.
Svoje probleme sa strujom Srbija rešava ogromnim uvozom iz Hrvatske i Bosne
16.07.2026.•
4
Finalni podaci za spoljnu trgovinu u prošloj godini potvrđuju da se izvoz Srbije oporavlja naročito u oblasti eksploatacije ruda i proizvodnje automobila, ali i struje.
Nacionalni fudbalski stadion najverovatnije neće biti gotov za "Expo 2027": Više razloga za to
16.07.2026.•
19
Uprkos nedavnim izjavama predstavnika vlasti da će Nacionalni fudbalski stadion biti završen do početka "Expo 2027", izvesno je da se to neće dogoditi.
Broker objašnjava kako se formiraju cene goriva u Srbiji - što je i razlog zašto neće ići nadole
16.07.2026.•
4
Od petka bi država ponovo mogla da spusti akcize na gorivo i to ovoga puta za 20 odsto. Predsednik Srbije je rekao da će to predložiti Vladi i ministru finansija, kako bi se održala "pristojna cena" za građane.
Srbija se zadužila 500 miliona evra za modernizaciju Vojske
15.07.2026.•
19
Forbs Srbija dobio je potvrdu Ministarstva finansija da je Srbija realizovala emisiju šestogodišnjih obveznica u iznosu od 500 miliona evra koji je namenjen Vojsci Srbije.
Beograd prednjači u novogradnji, u maju izdato 2.329 građevinskih dozvola
15.07.2026.•
2
U Srbiji je u maju ove godine izdato 2.329 građevinskih dozvola, što je bilo 4,6 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Arsić: Zbog visokih akciza gorivo neće značajnije pojeftiniti
15.07.2026.•
3
Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Milojko Arsić izjavio je danas da gorivo neće značajnije pojeftiniti i pored odluke Vlade Srbije o smanjenju akciza za dodatnih pet odsto.
Podneta tužba protiv Mete: Koristila AI da otpusti porodilje i osobe sa invaliditetom
15.07.2026.•
2
Grupa zaposlenih u kompaniji Meta podnela je tužbu saveznom sudu u Kaliforniji, tvrdeći da je kompanija koristila alate veštačke inteligencije za izbor radnika za otpuštanje.
Kineski izvoz automobila prvi put premašio milion vozila mesečno
15.07.2026.•
2
Kineski izvoz automobila dostigao je u junu novi rekord, prvi put premašivši milion vozila za jedan mesec, dok je ukupan izvoz ove zemlje porastao za 27 odsto i dodatno povećao trgovinski suficit Kine sa ostatkom sveta.
Srbija se zadužila za još 500 miliona evra i to na "neobičan" način
15.07.2026.•
20
Srbija se u ponedeljak, 14. jula, kroz takozvani privatni plasman obveznica (private bond placement) zadužila za 500 miliona evra.
Penzionerima pomoć do 15. septembra, u planu popusti i u privatnim zdravstvenim ustanovama
14.07.2026.•
8
Pomoć za penzionere biće isplaćena najkasnije do 15. septembra, najavio je direktor PIO fonda Relja Ognjenović.
Prodaja telefona na najnižem nivou još od 2013: Nestašica memorijskih čipova zbog AI
14.07.2026.•
2
Globalne isporuke pametnih telefona pale su u drugom tromesečju 2026. za 11 odsto i dostigle najniži nivo još od 2013, pre svega zbog dugotrajnog nedostatka memorijskih čipova koji je povećao cene uređaja.
Međugodišnja inflacija u junu 2,7 odsto
13.07.2026.•
2
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 2,7 odsto, a mesečna 0,2 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Rojters: Evropi preti nestašica goriva zbog sukoba SAD i Irana
13.07.2026.•
4
Evropa je najizloženiji region posledicama rata između SAD i Irana kada je reč o snabdevanju energentima, navodi Rojters u analizi.
Koliko će Srbija ove godine platiti novčanih kazni i penala po tužbama?
13.07.2026.•
7
Srbija je prošle godine po osnovu novčanih kazni, penala po rešenju sudova i naknadne štete iz budžeta platila 24,2 milijarde dinara.
Evropa u prvoj polovini godine uvezla ruski LNG iz Jamala vredan šest milijardi evra
13.07.2026.•
2
Evropa je u prvoj polovini ove godine uvezla količine tečnog prirodnog gasa (LNG) iz ruskog postrojenja Jamal u vrednosti od šest milijardi evra.
Cene nafte skočile nakon novih američkih napada na Iran
13.07.2026.•
1
Cene nafte naglo su porasle, dok su azijske berze uglavnom zabeležile pad nakon novih američkih vazdušnih udara na Iran, javio je danas Asošijeted pres (AP).
Predstavnici Viz Era predali 21.000 zahteva građana da bi ostali u Srbiji
13.07.2026.•
1
Predstavnici kompanije VIz Er danas su predali više od 21.000 potpisa građana Direktoratu civilnog vazduhoplovstva, kako bi očuvali poslovanje u Beogradu.
Od "Osmeha Vojvodine" do javnog duga: Koliko košta razvoj izgradnjom puteva?
13.07.2026.•
25
Nema šta, Aleksandar Vučić ne prestaje graditi moderne puteve. Nedavno je najavio nove, preciznije prve ozbiljnije drumske investicije u Vojvodini.
Drugi put u manje od mesec dana: Košarkaškom savezu Srbije ponovo milioni iz budžetske rezerve
13.07.2026.•
1
Vlada Srbije izdvojila je 317,25 miliona dinara (oko 2,7 miliona evra) iz budžetske rezerve za redovan rad Košarkaškog saveza Srbije (KSS), objavljeno je u Službenom glasniku.
Komentari 1
посматрач
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar