Poklonio državi skupocenu skulpturu Apolona da izbegne plaćanje poreza

Jedna od najboljih italijanskih renesansnih bronzanih skulptura ikada napravljenih, minijaturna replika drevne grčke mermerne statue Apolona, poklonjena je britanskoj državi.
Ovaj poklon treba da zameni plaćanje poreza na nasledstvo, u vrednosti od 10,5 miliona funti (12,2 miliona evra).
 
Statueta poznata kao "Belvederski Apolon", koju je pre 500 godina napravio Pjer Jakopo Alari Bonakolsi, poznat kao Antiko, biće izložena u Muzeju Ficvilijam u Kembridžu, gde se nalazi velika kolekcija renesansnih i baroknih bronzanih skulptura, preneo je Gardijan.
Ona je bila u vlasništvu Sesila Luisa, trgovca nekretninama, i njegove supruge Hilde, koji su bili filantropi i kolekcionari umetničkih dela.
 
U Britaniji je građanima omogućeno da, umesto da novcem plate porez za nasledstvo, državi poklone neki važan kulturan, naučni ili istorijski predmet. Prethodne decenije na ovaj način država je dobila 479 miliona funti kroz umetničke radove i ostale predmete.
Iz muzeja Ficvilijam su saopštili da je Antikova bronzana figura remek-delo italijanske renesanse.
 
Napravljena je u periodu oko 1520-22. godine, i visoka je svega 41,3 centimetra.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost

Slika Van Goga prodata za 4,5 miliona evra

Slika holandskog umetnika Vinsenta van Goga "Portret seljanke u beloj kapi" prodata je na godišnjem sajmu umetnosti i antikviteta TEFAF u Mastrihtu za više od 4,5 miliona evra.