Umetnik koji je učestvovao u performansu "Imponderabilia" na izložbi Marine Abramović "Umetnik je prisutan" u njujorškom Muzeju moderne umetnosti, sada tuži tu ustanovu.
On tuži tu ustanovu zato što ga nije zaštitila od navodnog seksualnog uznemiravanja kom je bio izložen, prenosi Euronews Srbija.
Džon Bonafede angažovan je da izvodi performans "Imponderabilia", koji je Abramović originalno postavila 1977. i koji podrazumeva da dva potpuno naga umetnika stoje jedan naspram drugog na ulazu u galerijski prostor, primoravajući posetioce da se provlače između njih.
Međutim, Bonafede tvrdi da je petoro starijih ljudi iskoristilo tu priliku da ga dodiruje po genitalijama, kao i da muzej nije učinio ništa da ih u tome spreči, piše Euronews.
U svojoj tužbi umetnik tvrdi da su iz MoMA muzeja znali da se "iznova dešavaju seksualni napadi na mnoge performere... ali da namerno i nesavesno nisu pokrenuli korektivne poteze da spreče da se takvi napadi ponovo dese".
Tražeći kompenzaciju, kaznenu nadoknadu, kao i nadoknadu troškova angažovanja advokata, Bonafede ističe da je zbog pretrpljenih napada proveo "više godina u emocionalnom stresu koji je značajno naškodio njegovom mentalnom zdravlju, telu, imidžu i karijeri".
U tužbi se takođe navodi da je još jedan umetnik otpušten tokom prvog dana izložbe, jer nije uspeo da ostane nepomičan, a da je Bonafede u početku rešio da ćuti, kako ga ne bi snašla slična sudbina.
Inače, performans "Imponderabilia" Abramović je originalno izvodila sa svojim tadašnjim partnerom Ulajem. On je rekonstruisan i na njenoj nedavnoj retrospektivnoj izložbi u britanskoj Kraljevskoj akademiji, ali su posetioci imali mogućnost da zaobiđu prolaz u kom su stajali goli umetnici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026. godine, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju.
Tačno vek nakon smrti čuvenog francuskog kompozitora Erika Satija, javnost će po prvi put čuti 27 dosad nepoznatih kompozicija ovog ekscentričnog i inovativnog umetnika, saopštili su istraživači.
Holandija je zvanično vratila Nigeriji 119 dragocenih drevnih skulptura ukradenih iz bivšeg kraljevstva Benin pre više od 120 godina, tokom kolonijalne ere.
U Veroni u Italiji turista je uništio umetnički eksponat - luksuznu stolicu inspirisanu Van Gogom, ukrašenu hiljadama Svarovski kristala - nakon što je seo na nju da napravi selfi.
Evropska komisija i Evropa Nostra objavile su pobednike Evropskih nagrada za kulturno nasleđe za 2025. godinu, a među 30 laureata je i projekat iz Srbije "Ježeva kućica - izmišljanje boljeg sveta".
Britanski pisac trilera Frederik Forsajt, autor romana kao što su "Dan šakala" i "Psi rata", umro je nakon kratke bolesti, saopštio je njegov književni agent Džonatan Lojd.
Monografija "Rahela" koja je objavljena krajem maja, čuva svedočanstava porodice proslavljene glumice Rahele Ferari koja je, između dva rata, glumila i u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Jugoslovensdka kinoteka najavila je da će, povodom 125 godina od rođenja Luisa Bunjuela (1990-1983), prirediti ciklus njegovih filmova, od 13. do 19. juna.
Nagrada "Žanka Stokić" za izuzetan doprinos srpskoj filmskoj, televizijskoj i pozorišnoj umetnosti, dodeljena je glumici Neli Mihailović na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.
Vlada Srbije izdvojila je 10,1 milion dinara za kupovinu slike Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji", koju je država kupila krajem aprila na aukciji u Beču.
Učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za igru iz Beograda nastupili su u Budimpešti na poziv Baletske akademije iz Budimpešte, a povodom 75 godina od osnivanja ove čuvene baletske škole.
Ministarstvo kulture je na aukciji u aukcijskoj kući Doroteum u Beču, kupilo umetničko delo srpskog umetnika Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji" iz 1884. godine.
Beogradski mesec fotografije počeće 7. maja, a u okviru te manifestacije biće organizovano više od 26 izložbi, debata i filmskih projekcija, najavili su organizatori.
Jedno dete je nedavno ozbiljno oštetilo sliku "Sivo, narandžasto na tamnocrvenom br. 8" američkog umetnika Marka Rotka, jedno od najvrednijih dela u roterdamskom muzeju Boijmans Van Beuningen.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar