Osamnaest posetilaca pozorišta u Državnoj operi u Štutgartu zatražilo je medicinsku pomoć zbog teške mučnine nakon što su gledali izvođenje ekspresionističke opere "Sancta".
Foto: Pixabay
Naime, opera je uključivala pirsing uživo, nesimulirani seksualni odnos, a pred očima publike na sceni prelivale su se i velike količine ne samo lažne nego i prave krvi.
"U subotu smo imali osam, a u nedelju 10 ljudi za koje je morala da se pobrine naša služba za posetioce", izjavio je potparol opere Sebastijan Ebling o dva izvođenja "Sancta", dela austrijske koreografkinje Florentine Holcinger.
Dodao je kao je u tri navrata pozvan i doktor na intervenciju.
Holcinger (38) je inače poznata po slobodnim nastupima koji brišu granicu između plesnog pozorišta i vodvilja. Njena isključivo ženska postava obično nastupa delimično ili potpuno naga, a prethodne predstave uključivale su gutanje mača uživo, tetoviranje, masturbaciju i akcione slike s krvlju i svežim izmetom.
"Dobra tehnika u plesu za mene nije samo neko ko može da izvede savršeni pokret, već i neko ko može da mokri na znak", rekla je Holcinger u intervjuu za Gardijan ranije ove godine.
"Sancta" je bio njen prvi izlet u operu, a delo je premijerno izvedeno u Državnom pozorištu Meklenburg u Šverinu u maju. Bazirana je na ekspresionističkoj operi "Sancta Susanna" nemačko-američkog autora Paula Hindemita iz 1920-ih, koji takođe ima svoju istoriju kontroverzi.
Hindemitova originalna opera govori o mladoj časnoj sestri koja, uzbuđena pričom jedne od starijih žena manastira, gola zakorači na oltar i skine pojas s Hristovog torza. Susret s velikim paukom natera je da se pokaje za svoj postupak i moli druge časne sestre da je živu zazidaju.
Prvobitno, opera je trebalo da bude premijerno izvedena u Državnoj operi u Štutgartu 1921, ali je postavljena na pozornicu tek 1922. nakon protesta protiv njenog svetogrdnog sadržaja.
Verzija koja je ove godine uznemirila publiku u Štutgartu, piše Gardijan, istisnula je izvorno muzičko izvođenje s golim časnim sestrama koje se voze na rolšulama na pokretnom podijumu u središtu pozornice, zidom razapetih golih tela i lezbejskom sveštenicom koja drži misu.
Nakon što je Holcinger u junu dovela "Sanctu" u svoj rodni Beč, biskupi iz Salcburga i Insbruka napali su je i nazvali to delo karikaturom svete mise bez poštovanja.
Austrijska umetnica ranije je sugerisala da je njena opera manje osmišljena da ismeva crkvu, a više istraživanje paralela između konzervativne institucije s jedne strane i "kink" zajednica i BDSM supkultura s druge strane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Belgija je proteklog vikenda Egiptu vratila sarkofag čija se starost procenjuje na oko 2.000 godina, i to deset godina nakon što ga je policija zaplenila u Briselu.
Više desetina hiljada knjiga, starih i po nekoliko vekova, trenutno se uklanja sa polica srednjovekovne opatije u mađarskom gradu Panonhalma, u pokušaju da se spasu od najezde insekata.
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026. godine, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju.
Tačno vek nakon smrti čuvenog francuskog kompozitora Erika Satija, javnost će po prvi put čuti 27 dosad nepoznatih kompozicija ovog ekscentričnog i inovativnog umetnika, saopštili su istraživači.
Holandija je zvanično vratila Nigeriji 119 dragocenih drevnih skulptura ukradenih iz bivšeg kraljevstva Benin pre više od 120 godina, tokom kolonijalne ere.
U Veroni u Italiji turista je uništio umetnički eksponat - luksuznu stolicu inspirisanu Van Gogom, ukrašenu hiljadama Svarovski kristala - nakon što je seo na nju da napravi selfi.
Evropska komisija i Evropa Nostra objavile su pobednike Evropskih nagrada za kulturno nasleđe za 2025. godinu, a među 30 laureata je i projekat iz Srbije "Ježeva kućica - izmišljanje boljeg sveta".
Britanski pisac trilera Frederik Forsajt, autor romana kao što su "Dan šakala" i "Psi rata", umro je nakon kratke bolesti, saopštio je njegov književni agent Džonatan Lojd.
Monografija "Rahela" koja je objavljena krajem maja, čuva svedočanstava porodice proslavljene glumice Rahele Ferari koja je, između dva rata, glumila i u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Jugoslovensdka kinoteka najavila je da će, povodom 125 godina od rođenja Luisa Bunjuela (1990-1983), prirediti ciklus njegovih filmova, od 13. do 19. juna.
Nagrada "Žanka Stokić" za izuzetan doprinos srpskoj filmskoj, televizijskoj i pozorišnoj umetnosti, dodeljena je glumici Neli Mihailović na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.
Vlada Srbije izdvojila je 10,1 milion dinara za kupovinu slike Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji", koju je država kupila krajem aprila na aukciji u Beču.
Učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za igru iz Beograda nastupili su u Budimpešti na poziv Baletske akademije iz Budimpešte, a povodom 75 godina od osnivanja ove čuvene baletske škole.
Ministarstvo kulture je na aukciji u aukcijskoj kući Doroteum u Beču, kupilo umetničko delo srpskog umetnika Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji" iz 1884. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar