Astronomi otkrili neobično veliku i svetlu crnu rupu

Atronomi su otkrili najbrže rastuću crnu rupu mase od tri milijarde Sunaca, koja svake sekunde troši ekvivalent jedne Zemlje i svetli 7.000 puta jače od naše galaksije.
Astronomi otkrili neobično veliku i svetlu crnu rupu
Foto: Pixabay
To je objavilo Australijski nacionalni univerzitet (ANU).
"Astronomi su lovili ovakve objekte više od 50 godina. Našli su hiljade bleđih, ali ovaj zapanjujuće svetli objekat provukao se nezapaženo", rekao je glavni istraživač Kristofer Onken s ANU-a, nazvavši ga "vrlo velikom, neočekivanom iglom u plastu sena."
"Sada želimo da znamo zašto je ova crna rupa drugačija - da li se dogodilo nešto katastrofalno? Možda su se dve velike galaksije urušile jedna u drugu, usmeravajući puno materijala u crnu rupu kako bi je nahranili", rekao je Onken.
 
Koautor Samjuel Lai nazvao je crnu rupu koja postavlja rekorde "izuzetnom". 
 
"Prilično smo uvereni da ovaj rekord neće biti oboren. U suštini nam je ponestalo neba gde bi ovakvi objekti mogli da se sakriju. Orbite planeta u našem Sunčevom sistemu sve bi stale unutar horizonta događaja - granice crne rupe iz koje ništa ne može da pobegne", rekao je Lai.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Sojuz lansiran prema svemirskoj stanici

Ruska svemirska letelica Sojuz s ruskim kosmonautom i dvema astronautkinjama, beloruskom i američkom, lansirana je s kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).