
Naučnici: Muški i ženski mozak rade drugačije
Akademska javnost je dugo zastupala tvrdnju da su razlike među polovima društveno uslovljene, a ne biološki.

Foto: Pixabay
Poslednje istraživanje prvi put pokazuje da se na mozgu može videti da pol određuje kako mislimo i ponašamo se.
Pitanje da li su muški i ženski mozak različiti pokazalo se kontroverznim, a većina naučnika je tvrdila da je društvo - a ne biologija - ono što dovodi do razlika.
Nikada nije postojao pouzdan dokaz o razlici u aktivnosti u mozgu muškaraca i žena, ali Univerzitet Stenford je pokazao da je moguće razlikovati polove na osnovu aktivnosti u oblastima takozvanih "vrućih tačaka" u mozgu.
One uključuju "mrežu podrazumevanog režima", oblast mozga za koju se smatra da je neurološki centar "sopstva", i važna je u introspekciji i tumačenju ličnih sećanja.
Umešan je i limbički sistem, koji pomaže u regulisanju emocija, pamćenju i seksualnoj stimulaciji, kao i striatum, koji je važan u stvaranju navika i nagrađivanju. (Striatum koordinira više aspekata kognicije, uključujući i motoričko i akciono planiranje, donošenje odluka, motivaciju, pojačanje i percepciju nagrade).
Stručnjaci kažu da razlike u mozgu mogu uticati na to kako muškarci i žene vide sebe, kako komuniciraju sa drugim ljudima i kako se prisećaju prošlih iskustava.
"Ovo je veoma jak dokaz da je pol čvrsta determinanta organizacije ljudskog mozga", navodi dr Vinod Menon, profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka na Univerzitetu Stenford. "Naši nalazi ukazuju da razlike u obrascima moždane aktivnosti u ovim ključnim regionima mozga doprinose polno specifičnim varijacijama u kognitivnom funkcionisanju."
Međutim, dodao je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se u potpunosti razumele implikacije nalaza.
Dobro je poznato da muški i ženski hromozomi oslobađaju hormone specifične za pol, posebno u ranom razvoju, pubertetu i tokom starenja. Takođe postoje značajne razlike u ponašanju žena i muškaraca u stvarnom svetu.
Žene su obično bolje u razumevanju pročitanog i sposobnosti pisanja i imaju dobro dugoročno pamćenje.
Nasuprot tome, čini se da muškarci imaju jaču vizuelnu i prostornu svest i bolju radnu memoriju.
Ipak, naučnici su dugo nastojali da uoče ove razlike u neuronskoj aktivnosti, s obzirom na to da je struktura mozga ista i kod muškaraca i kod žena.
Za istraživanje, tim naučnika je koristio "objašnjavačku veštačku inteligenciju" - vrstu kompjuterskog učenja koje može da prođe kroz ogromne količine podataka kako bi objasnilo zašto se neki efekat dešava.
U model su unošeni snimci MR mozga i naznačeno je da li gleda ženski ili muški. Vremenom je neuronska mreža počela da izdvaja suptilne razlike između dva pola koje su ljudima promakle.
Kada su istraživači testirali model VI na oko 1.500 drugih snimaka skeniranog mozga, mogao je da prepozna da li je u pitanju muški ili ženski mozak sa 90 odsto uspešnosti.
Dr Đina Ripon, profesorka emeritus kognitivnih procesa u Centru za mozak "Aston", i autorka knjige "Rodno zasnovan mozak", tvrdi da je društvo krivo za razlike koje se zapažaju u mozgu kod muškaraca i žena.
"Zaista je intrigantno pitanje da li su one oblasti mozga koje najpouzdanije razlikuju polove ključni delovi društvenog mozga", pita se profesorka Ripon, komentarišući studiju istraživača sa Stenforda.
"Ključno pitanje je da li su ove razlike specifične za pol proizvod bioloških uticaja ili rodnih iskustava koja menjaju mozak. Ili oboje. Da li zaista gledamo na polne razlike? Ili rodne razlike? Ili priznajemo da su skoro svi faktori koji oblikuju mozak dinamički isprepletani proizvodi i polnih i rodnih uticaja, da li gledamo na ono što bi trebalo nazvati polnom/rodnim razlikama", pita se ona.
Stručnjaci se nadaju da bi pronalaženje razlika između muškog i ženskog mozga moglo biti presudno u borbi protiv neuroloških ili psihijatrijskih stanja koja različito utiču na žene i muškarce.
Na primer, žene imaju dvostruko veće šanse da dožive kliničku depresiju od muškaraca, dok su muškarci u većoj opasnosti od zavisnosti od droga i alkohola i disleksije. Područja mozga otkrivena u studiji često su povezana sa neurološkim oboljenjima.
"Ključna motivacija za ovu studiju je da pol igra ključnu ulogu u razvoju ljudskog mozga, u starenju i u manifestaciji psihijatrijskih i neuroloških poremećaja. Identifikovanje doslednih i ponovljivih polnih razlika u zdravom mozgu odraslih je važan korak ka dubljem razumevanju ranjivosti specifičnih za pol u psihijatrijskim i neurološkim poremećajima", napominje dr Menon.
Istraživači smatraju da bi modeli veštačke inteligencije mogli da odgovore i na druga važna pitanja o povezivanju mozga, kognitivnim sposobnostima ili ponašanju i da će te rezultate i procedure učiniti javno dostupnim svim istraživačima.
Nalazi su objavljeni u Zborniku Nacionalne akademije nauka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Poslednja verzija ChatGPT-a povučena jer je previše ulizivačka i podržava i najluđe ideje
30.04.2025.•
1
Veštačka inteligencija i četbotovi su zamišljeni tako da budu uslužni, ljubazni prema korisnima.
VIDEO: Kineski astronauti se posle šest meseci u svemiru vratili na Zemlju
30.04.2025.•
1
Tri kineska astronauta vratila su se danas na Zemlju posle šest meseci na nacionalnoj svemirskoj stanici Tjangong, preneli su tamošnji mediji.
VIDEO: Satelit se prilikom lansiranja otkačio sa rakete Alfa i pao u Tihi okean
30.04.2025.•
0
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
29.04.2025.•
0
Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
VIDEO: Amazon lansirao prve satelite - konkurencija Maskovom Starlinku
29.04.2025.•
0
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
1
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar