
Naučnici stvorili magnetske nanorobote kojima će lečiti aneurizme mozga
Mali magnetski nanoroboti, veličine poput dvadesetine ljudskog crvenog krvnog zrnca koji se mogu ubrizgati u ljudski organizam, mogli bi da "otvore nove granice u medicini".

Foto: Pixabay (ilustracija)
Oni bi mogli da se upotrebe za lečenje krvarenja u mozgu uzrokovanih aneurizmama, objavili su britanski i kineski naučnici.
U istraživanju koje je vodio Fakultet za inženjerstvo Univerziteta u Edinburgu, kineski i škotski istraživači uspeli su da dokažu da se tehnologija može da se koristi u lečenju krvarenja u mozgu prouzrokovano aneurizmama.
Taj bi postupak u dogledno vreme mogao da omogući precizno lečenje aneurizmi mozga uz relativno nizak rizik za zdravlje pacijenta, što je izuzetno bitno, jer takva krvarenja svake godine širom sveta prouzrokuju oko 500 hiljada smrtnih slučajeva.
Aneurizma je krvlju ispunjena izbočina na moždanoj arteriji koja se može rasprsnuti i tako da izazove smrtonosno krvarenje ili da rezultuje moždanim udarom ili invaliditetom.
U laboratorijskim testiranjima na zečevima naučnici su koristili modele aneurizme, stvorivši magnetske nanobote sastavljene od lekova za zgrušavanje krvi u omotu dizajniranom tako da se otopi na tačno određenim temperaturama.
U takvim su testiranjima naučnici u arteriju ubrizgali nekoliko stotina milijardi magnetskih nanorobota od kojih je svaki imao zapreminu dvadesetog dela veličine crvenoga krvnog zrnca, te su ih potom do mesta aneurizme daljinski vodili kao roj uz pomoć magneta i medicinskog snimanja.
Magnetski izvori izvan tela potom su podstakli grupisanju robota unutar aneurizme i zagrevanje do tačke topljenja, oslobađajući prirodni protein za zgrušavanje krvi, koji blokira aneurizmu kako bi se sprečilo ili zaustavilo krvarenje u mozgu.
Pri tom postupku lek se oslobodio tačno na onom mestu gde je trebalo da spreči ili zaustavi krvarenje u mozgu.
Prema mišljenju naučnika studija ukazuje na optimističnu budućnost. Naime, minijaturnim robotima bi moglo daljinski da se upravlja da bi izvršavali složene zadatke unutar ljudskog tela - poput ciljane isporuke lekova i obnove organa, ali na minimalno invazivan način.
"Nanoroboti bi mogli da nam otvore nove granice u medicini, potencijalno nam omogućujući da obavimo hirurške zahvate uz manje rizika u odnosu na konvencionalno lečenje i da lekove ciljano i vrlo precizno dovedemo do teško dostupnih delova u organizmu", rekao je jedan od koautora studije, dr Kvi Zou s Fakulteta inženjerstva Univerziteta u Edinburgu.
Dr Kvi i njegovi kolege smatraju da je studija pokazala kako su nanoboti u stanju da transportuju lekove do preciznih lokacija, a da pritom izostane opasnost od curenja u krvotok, što je, kako su istakli, ključan test sigurnosti i efikasnosti tehnologije.
Dodaju i da bi nanoroboti mogli da smanje potrebu za implantatima u lečenju moždanih aneurizmi, poput spirala ili stentova (mrežastih cevi).
Istovremeno bi ovakvi postupci mogli da smanje rizik od toga da telo odbaci implantat, te bi se lekari morali manje oslanjati na propisivanje lekova protiv zgrušavanja krvi, koji mogu da uzrukuju krvarenje i želudačne probleme.
Studiju, objavljenu u časopisu za nanonauku i nanotehnologiju Smal, vodili su članovi timova iz Velike Britanije i Kine.
Ista grupa stručnjaka razvila je i nanorobote za uklanjanje krvnih ugrušaka koji su već pokazali potencijal u lečenju moždanih udara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Poslednja verzija ChatGPT-a povučena jer je previše ulizivačka i podržava i najluđe ideje
30.04.2025.•
1
Veštačka inteligencija i četbotovi su zamišljeni tako da budu uslužni, ljubazni prema korisnima.
VIDEO: Kineski astronauti se posle šest meseci u svemiru vratili na Zemlju
30.04.2025.•
1
Tri kineska astronauta vratila su se danas na Zemlju posle šest meseci na nacionalnoj svemirskoj stanici Tjangong, preneli su tamošnji mediji.
VIDEO: Satelit se prilikom lansiranja otkačio sa rakete Alfa i pao u Tihi okean
30.04.2025.•
0
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
29.04.2025.•
0
Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
VIDEO: Amazon lansirao prve satelite - konkurencija Maskovom Starlinku
29.04.2025.•
0
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
1
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar