Ako koristite ChatGPT: Sedam stvari koje nemojte da mu otkrijete

Ako niste sigurni o tome da li da podelite neku informaciju ili ne, vodite se ovim - ako ne želite da vam neko ponovi, vidi ili objavi vaš upit na internetu, verovatno ne želite ni da ga postavite AI.
Ako koristite ChatGPT: Sedam stvari koje nemojte da mu otkrijete
Foto: Beta/AP
Veliki jezički modeli, odnosno alati s veštačkom inteligencijom, gotovo su postali neizostavan deo života. Čak i ako ih ne koristite aktivno svakog dana, velike su šanse da koristite neki servis koji u pozadini koristi model AI poput ChatGPT-ja, Geminija, Perplexityja i sličnih. 
 
Međutim, iako se mnogi oslanjaju na te servise kako bi im pomogli u svakodnevnim poslovnim (i privatnim) obavezama, isto tako nisu svesni da svako njihovo korišćenje tih servisa predstavlja određenu sigurnosnu pretnju.
Naime, ljudi u želji da što pre obave neki posao često chatbotovima i drugim AI modelima otkrivaju osetljive i privatne informacije koje ne bi trebalo otkrivati drugim osobama. Je, chatbotovi nisu osobe, zar ne?
 
Zapravo, u ovom kontekstu treba ih smatrati osobama, jer baš kao što ne biste neki podatak o sebi ili firmi u kojoj radite otkrili bilo kome, tako ga ne biste smeli olako upisivati ni u chatbotove AI modela, prenosi Zimo dnevnik.
Iako kompanije koje razvijaju te modele najčešće ne koriste podatke iz razgovora korisnika s modelom (iako, na primer, DeepSeek upravo tako trenira svoj AI model) za dodatno treniranje modela, to ne znači da ti podaci ne ostaju zapisani u vašem korisničkom nalogu. Dovoljno je da neko sedne za vaš računar i otvori vaš omiljeni AI model i tamo pročita istoriju vaših razgovora, a time i osetljive podatke.
 
Koje osetljive podatke ne bi trebalo deliti?
 
1. Lične podatke
 
Bez obzira na to koliko poverenja imali u AI modele, zbog sopstvene sigurnosti nikad ne bi trebalo da delite u razgovoru s bilo kakvim AI chatbotom svoje puno ime i prezime, adresu, JMBG, broj lične karte, pasoša i sličnih identifikacionih dokumenata. Isto se odnosi i na fotografije takvih dokumenata.
 
Ako koristite chatbot za pravljenje CV-ja, bolje je da ga zamolite da vam osmisli obrazac, koji vi potom možete popuniti na svom računaru, nego da u AI model ubacujete lične podatke.
 
2. Finansijske informacije
 
Baš kao što se stalno upozorava na to da ne bi trebalo deliti finansijske podatke poput broja kreditne ili debitne kartice, podataka o bankovnom računu ili lozinke za pristup internet odnosno mobilnom bankarstvu, isto se pravilo odnosi i na deljenje tih podataka s AI modelima. Možda biste od AI modela želeli da dobijete savet o kreditu koji bi vam najbolje odgovarao ili kako uštedeti na porezu, ali u tom slučaju bolje koristite izmišljeni scenario nego lične podatke.
 
3. Lozinke
 
Deljenje lozinki za pristup korisničkim nalozima ili nalozima unutar vaše firme veoma je neodgovorno. Kao što ne biste strancu na ulici dali svoje ključeve i adresu stana, nemojte ni AI modelu otkrivati lozinke i korisnička imena.
 
4. Osetljive ili tajne informacije
 
AI model ne bi trebalo tretirati kao ispovednika ili najboljeg prijatelja i otkrivati mu osetljive ili tajne informacije. Privatne podatke poput ko vara koga i s kim ili šta je kolega na poslu uradio nisu informacije koje bi AI model trebalo da zna. Isto se odnosi i na privatne podatke o nečijem zdravlju ili članovima porodice.
 
5. Informacije o firmi u kojoj radite ili s kojom sarađujete
 
Može biti primamljivo ubaciti podatke u ChatGPT i zatražiti od njega da sastavi ugovor između dve firme, ali to nije pametan potez. Isto se odnosi i na bilo kakve dokumente koji sadrže poverljive informacije (informacije o prototipovima, zaštićenim patentima i slično), kao i informacije o sastancima, poslovnim planovima i finansijama firme. Upravo je to razlog zašto neke kompanije blokiraju pristup ChatGPT-ju i ostalim AI modelima na kancelarijskim računarima.
6. Eksplicitni sadržaj
 
Čak i ako ste u šali od ChatGPT-a zatražili informaciju "kako se rešiti nekoga trajno", to bi vam moglo izazvati probleme. Ne samo da vam ChatGPT neće odgovoriti na takvo pitanje, nego neki AI modeli takva sumnjiva pitanja označavaju i prijavljuju policiji. Zbog toga, ako ste u iskušenju da ga pitate za savet, bolje ipak ne. 
 
7. Medicinske informacije
 
Čuli ste za izraz "doktor Google"? Mnogi korisnici Google su zamenili ChatGPT-om i tretiraju ga kao ssvog lekara. Nema ništa loše da upitate ChatGPT za pojašnjenje nekog nalaza, ali izbegavajte specifične identifikacione informacije u upitu. Bolje uopštite svoj upit. Na primer, "preporuči mi vežbe za mušku osobu u 30-im godinama koja ima problema s išijasom".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Mask: Moja prioritetna vizija je život na Marsu

Izvršni direktor kompanije SpaceX Ilon Mask izjavio je da prioritet daje svojoj viziji života na Marsu, dok se njegov angažman u okviru Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) privodi kraju.

Commodore 64 uspeo da komunicira sa ChatGPT

Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.