
Ako koristite ChatGPT: Sedam stvari koje nemojte da mu otkrijete
Ako niste sigurni o tome da li da podelite neku informaciju ili ne, vodite se ovim - ako ne želite da vam neko ponovi, vidi ili objavi vaš upit na internetu, verovatno ne želite ni da ga postavite AI.

Foto: Beta/AP
Veliki jezički modeli, odnosno alati s veštačkom inteligencijom, gotovo su postali neizostavan deo života. Čak i ako ih ne koristite aktivno svakog dana, velike su šanse da koristite neki servis koji u pozadini koristi model AI poput ChatGPT-ja, Geminija, Perplexityja i sličnih.
Međutim, iako se mnogi oslanjaju na te servise kako bi im pomogli u svakodnevnim poslovnim (i privatnim) obavezama, isto tako nisu svesni da svako njihovo korišćenje tih servisa predstavlja određenu sigurnosnu pretnju.
Naime, ljudi u želji da što pre obave neki posao često chatbotovima i drugim AI modelima otkrivaju osetljive i privatne informacije koje ne bi trebalo otkrivati drugim osobama. Je, chatbotovi nisu osobe, zar ne?
Zapravo, u ovom kontekstu treba ih smatrati osobama, jer baš kao što ne biste neki podatak o sebi ili firmi u kojoj radite otkrili bilo kome, tako ga ne biste smeli olako upisivati ni u chatbotove AI modela, prenosi Zimo dnevnik.
Iako kompanije koje razvijaju te modele najčešće ne koriste podatke iz razgovora korisnika s modelom (iako, na primer, DeepSeek upravo tako trenira svoj AI model) za dodatno treniranje modela, to ne znači da ti podaci ne ostaju zapisani u vašem korisničkom nalogu. Dovoljno je da neko sedne za vaš računar i otvori vaš omiljeni AI model i tamo pročita istoriju vaših razgovora, a time i osetljive podatke.
Koje osetljive podatke ne bi trebalo deliti?
1. Lične podatke
Bez obzira na to koliko poverenja imali u AI modele, zbog sopstvene sigurnosti nikad ne bi trebalo da delite u razgovoru s bilo kakvim AI chatbotom svoje puno ime i prezime, adresu, JMBG, broj lične karte, pasoša i sličnih identifikacionih dokumenata. Isto se odnosi i na fotografije takvih dokumenata.
Ako koristite chatbot za pravljenje CV-ja, bolje je da ga zamolite da vam osmisli obrazac, koji vi potom možete popuniti na svom računaru, nego da u AI model ubacujete lične podatke.
2. Finansijske informacije
Baš kao što se stalno upozorava na to da ne bi trebalo deliti finansijske podatke poput broja kreditne ili debitne kartice, podataka o bankovnom računu ili lozinke za pristup internet odnosno mobilnom bankarstvu, isto se pravilo odnosi i na deljenje tih podataka s AI modelima. Možda biste od AI modela želeli da dobijete savet o kreditu koji bi vam najbolje odgovarao ili kako uštedeti na porezu, ali u tom slučaju bolje koristite izmišljeni scenario nego lične podatke.
3. Lozinke
Deljenje lozinki za pristup korisničkim nalozima ili nalozima unutar vaše firme veoma je neodgovorno. Kao što ne biste strancu na ulici dali svoje ključeve i adresu stana, nemojte ni AI modelu otkrivati lozinke i korisnička imena.
4. Osetljive ili tajne informacije
AI model ne bi trebalo tretirati kao ispovednika ili najboljeg prijatelja i otkrivati mu osetljive ili tajne informacije. Privatne podatke poput ko vara koga i s kim ili šta je kolega na poslu uradio nisu informacije koje bi AI model trebalo da zna. Isto se odnosi i na privatne podatke o nečijem zdravlju ili članovima porodice.
5. Informacije o firmi u kojoj radite ili s kojom sarađujete
Može biti primamljivo ubaciti podatke u ChatGPT i zatražiti od njega da sastavi ugovor između dve firme, ali to nije pametan potez. Isto se odnosi i na bilo kakve dokumente koji sadrže poverljive informacije (informacije o prototipovima, zaštićenim patentima i slično), kao i informacije o sastancima, poslovnim planovima i finansijama firme. Upravo je to razlog zašto neke kompanije blokiraju pristup ChatGPT-ju i ostalim AI modelima na kancelarijskim računarima.
6. Eksplicitni sadržaj
Čak i ako ste u šali od ChatGPT-a zatražili informaciju "kako se rešiti nekoga trajno", to bi vam moglo izazvati probleme. Ne samo da vam ChatGPT neće odgovoriti na takvo pitanje, nego neki AI modeli takva sumnjiva pitanja označavaju i prijavljuju policiji. Zbog toga, ako ste u iskušenju da ga pitate za savet, bolje ipak ne.
7. Medicinske informacije
Čuli ste za izraz "doktor Google"? Mnogi korisnici Google su zamenili ChatGPT-om i tretiraju ga kao ssvog lekara. Nema ništa loše da upitate ChatGPT za pojašnjenje nekog nalaza, ali izbegavajte specifične identifikacione informacije u upitu. Bolje uopštite svoj upit. Na primer, "preporuči mi vežbe za mušku osobu u 30-im godinama koja ima problema s išijasom".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
0
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
3
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
VIDEO Analitičar rizika: "Nauči da programiraš" sada je gori savet od "istetoviraj lice"
22.06.2025.•
1
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Amazon otvara fabriku robotskih taksija
22.06.2025.•
0
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Procurele milijarde podataka korisnika na internet: Lozinke sa Gugla, Fejsbuka i Epla
21.06.2025.•
3
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Revolucija u prevenciji HIV-a: Vakcina daje skoro potpunu zaštitu, ali uz visoku cenu
20.06.2025.•
0
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je vakcinu kompanije "Gilead Sciences", koja se daje dva puta godišnje, za prevenciju HIV-a.
Google upozorava: Ažurirajte Chrome što pre kako biste zaštitili sistem
19.06.2025.•
2
Google je objavio vanredno ažuriranje za svoj pretraživač Chrome kako bi otklonio više ozbiljnih bezbednosnih propusta.
Otkrivena retka egzoplaneta "samo" 3.200 svetlosnih godina od Zemlje
19.06.2025.•
1
Naučnici su otkrili retku egzoplanetu koja orbitira oko zvezde male mase, a locirana je oko 3.200 svetlosnih godina od Zemlje, pokazuje najnovije istraživanje.
VIDEO: Eksplodirala još jedna raketa Ilona Maska
19.06.2025.•
0
Raketa kompanije SpaceX, koja je bila testirana u Teksasu, eksplodirala je.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar