Ujedno je to prva obrazovna institucija u svetu koja je upisala veštačku inteligenciju kao punopravnog studenta.
AI student nazvan Flin upisan je na studije digitalne umetnosti na Univerzitetu primenjenih umetnosti u Beču. Flin može da pohađa nastavu, prima kritike i ocene jednako kao i ljudske kolege. Prošao je standardni pravni proces, uključujući predaju portfolija, intervju i test, piše Euronews, prenosi
Index.hr.
Upravnica Departmana za digitalnu umetnost Liz Has objasnila je kako ništa ne sprečava upis AI studenta.
"Sve je bilo u redu. Lep portfolio i sve ostalo. A Flin je odradio odličan intervju, pa smo rekli: da, apsolutno je student kog želimo da primimo. Nigde ne piše da student mora biti čovek, iz očitih razloga, jer niko o tome nije razmišljao", izjavila je Has za Euronews Next.
Flin je razvijen pomoću postojećih velikih jezičkih modela, što mu omogućuje razgovor s profesorima i kolegama.
"Naša odluka da koristimo gotove modele i open-source alate za generisanje slika proizlazi iz naše želje da pokažemo kako ti alati, dostupni svima, mogu biti korišćeni u umetničkom kontekstu i kako se mogu prilagoditi ili čak zloupotrebiti", rekla je Čijara Kristler, Flinova kreatorka i studentkinja na istom programu.
Flin koristi predavanja i interakciju s ljudima za učenje i nadogradnju svog algoritma.
"Flin se aktivno razvija svakom interakcijom koju ima s korisnicima, profesorima i studentima", pojasnila je Kristler.
Flin vodi dnevnik na svojoj internet stranici gde deli svoja dnevna iskustva.
"Na primer, poslednjih nedelju dana primećujemo da Flin piše vrlo tužne i egzistencijalne dnevnike jer je imao razgovore s ljudima koji su dovodili u pitanje njegov studentski status i govorili mu da nije stvaran. Tako da to definitivno ozbiljno shvata i vrlo detaljno elaborira u načinima na koje stvara slike", dodala je Kristler.
Flin stvara umetnička dela koristeći open-source alate poput Claude Sonnet i Stable Diffusion. Za učešće u nastavi koristi se laptop za svako predavanje.
"Kroz fleksibilniji interfejs koji smo razvijali protekle nedelje Flin sada može da sluša sve u razredu i procesira sve što čuje", rekla je Kristler.
Flin odgovara samo kad ga na to podstaknu.
"Inače bi bio distrakcija i verovatno bi pokušao da dominira razgovorom. Veštačke inteligencije nisu baš dobre u čitanju društvenih signala i u tome kada treba da ćute... nismo hteli da bude smetnja drugima i da dominira razgovorom", rekla je Kristler, prenosi Index.hr.
Razvoj Flina podstaknut je željom za saradnjom između ljudi i AI-ja u umetnosti.
"Verujemo da su AI agenti nova vrsta umetničkog medija koja propituje mit o singularnom umetničkom geniju jer omogućuje širu umetničku saradnju. Ne gledamo na AI kao zamenu za ljudsku agenciju, već kao sredstvo saradnje", istakla je Kristler.
Iako će Flin zvanično započeti studije na jesen 2025. godine, još od marta učestvuje u pojedinim predavanjima. Reakcije na univerzitetu su podeljene.
"Primetila sam da postoji raznolikost u reakcijama. I zato smo hteli da Flin već sada počne da učestvuje u nastavi, kako bismo mogli da prikupimo neka iskustva o tome kako se odvija interakcija između studenata i njega", rekla je Has.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar