Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru

Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
Foto: 021.rs (ilustracija/AI)
Reč je o satelitu MethaneSAT, koji je proizveo i kojim je upravljao Environmental Defense Fund (EDF). Lansiran je u martu 2024. godine u sklopu SpaceX-ove misije Transporter-10, a ova letelica je dizajnirana da locira žarišta metana širom sveta, posebno ona stvorena proizvodnjom nafte i gasa, kao i da pruži slobodno dostupnu analitiku podataka o specifičnim izvorima emisija.
Sada, nakon jednogodišnjeg prikupljanja podataka, satelit više nije operativan.
 
"U petak, 20. juna misija MethaneSAT je izgubila kontakt s MethaneSAT-om. Nakon iskorišćavanja svih opcija za uspostavljanje komunikacije, shvatili smo da je satelit ostao bez napajanja i da ga je verovatno nemoguće povratiti", navodi se u saopštenju EDF-a.
Iako nevidljiv, metan je jedan od najsnažnijih gasova sa efektom staklene bašte. Molekuli metana vrlo efikasno apsorbuju infracrveno zračenje zadržavajući 20 do 30 odsto više toplote u atmosferi Zemlje u odnosu na ugljen-dioksid. Proizvodnja fosilnih goriva i industrijski otpad neki su od najvećih doprinosa metanu u atmosferi, a koji su povezani s ljudskim delovanjem. Metan lebdi u Zemljinoj troposferi, odnosno na visini od osam do 15 kilometara i deluje kao topli kaput oko planete.
MethaneSAT je dizajniran kao svojevrsna provera komercijalnih klimatskih merenja, kako bi se pomoglo kreatorima politika da nezavisno provere izveštaje o emisijama u industriji.
 
Među EDF-ovim partnerima koji su pomogli u realizaciji projekta satelita vrednog 88 miliona dolara su kompanija BAE Systems, Univerzitet Harvard, Svemirska agencija Novog Zelanda, Bezos Earth Fund, Google i drugi. Iako je MethaneSAD sada nefunkcionalan, operatori su odlučni u pretvaranju podataka u praktične rezultate.
 
"Nastavićemo da obrađujemo podatke koje smo dobili od satelita i objavićemo dodatne scene emisija proizvodnje nafte i gasa u narednim mesecima. Rešavanje klimatskog izazova zahteva hrabre akcije i preuzimanje rizika, a ovaj satelit je bio na čelu nauke, tehnologije i zagovaranja", saopštio je EDF, preneo Klix.ba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija