VIDEO: Uspešno lansiran i treći satelit za praćenje vremena

Raketa Sojuz koja je sinoć poletela iz Gvajane uspešno je u orbitu postavila satelit Metop-C, meteorološki satelit evropskog tela Eumetsat, saopštila je komercijalna kompanija koja lansira te satelite.
Sojuz je poleteo sinoć u 21:47 časova po lokalnom vremenu (1:47 časova u sredu po centralnoevropskom vremenu), iz lansirne stanice u Sinamariju, u francuskoj Gvajani. Odvajanje satelita obavljeno je kako je predviđeno nešto više od sat posle poletanja.
 
Satelit Metop-C treći je i poslednji satelit programa posvećenog primenjenoj meteorologiji, saopštila je kompanija za lansiranje satelita Arianespace.
 
Sateliti Metop-A i Meteop-B, lansirani iz Bajkonura u Kazahstanu 2006. odnosno 2012. godine i dalje su u funkciji, navela je kompanija.
 
Sateliti Metop omogućuju davanje meteoroloških prognoza od 12 sati do deset dana unapred.
 
Kompanija Arianespace saopštila je da se lansiranjem ovog trećeg i poslednjeg satelita programa "Eumetsat polar sistem" (EPS) doprinosi zajedno s Eumetsatom i Evropom poboljšanju meteoroloških prognoza i praćenju klime na svetskom nivou.
 
Ovo je osmo lansiranje ove godine koje je izvela kompanija Arianespace u Gvajani, i drugo s raketom Sojuz iz lokalnog lansirnog poligona Sinamari.
 
Raketa Sojuz je imala jedno neuspelo lansiranje 11. oktobra iz poligona u Bajkonuru. Let Sojuza ka Međunarodnoj svemirskoj stanici s astronautima Nikom Hejgom i Aleksejom Ovčininom prekinut je dva minuta posle poletanja, kada su se astronauti automatski katapultirali iz letelice. Prema zaključcima istražne komisije objavljenim prošlog četvrtka, poremećaj koji je izazvao nezgodu bio je zbog "deformacije" jednog prijemnika prilikom sklapanja rakete u Bajkonuru.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija