U orbiti naše Zemlje nalazi se sve više i više smeća, odnosno ostataka bivših satelita, delova letelica ili uređaja koje smo poslali u svemir.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Većina tog otpada je mala i ne predstavlja pretnju, ali neki komadi koji lebde iznad nas su zaista veliki, radi se o objektima težine nekoliko stotina kilograma ili čak nekoliko tona.
Jedan od takvih objekata uskoro će se sručiti na Zemlju i pitanje je da li to za stanovnike Zemljine površine predstavlja opasnost, piše Science Alert.
Radi se o Kosmosu 482, sovjetskoj letelici koja je u svemir lansirana 31. marta 1972. godine. Trebalo je da krene ka Veneri, ali se raspala prilikom napuštanja orbite. Deo letelice pao je na Zemlju mesec dana nakon lansiranja, ali njen veliki deo još uvek se nalazi gore, uključujući i njenu sondu za sletanje koja teži 495 kilograma.
Očekivalo se da će pasti na Zemlju između 2023. i 2025. godine, ali bi se to moglo, prema najnovijim proračunima, dogoditi i pre, čak možda i ove godine.
Mnogi će se zapitati u čemu je problem, svesni toga da su se do sada mnoge letelice srušile u našu atmosferu i pri tome u njoj izgorele.
Međutim, ovde je stvar malo komplikovanija. S obzirom na to da je sonda Kosmos 482 dizajnirana za spuštanje na Veneru, koja je veoma topla planeta, očekuje se da će preživeti pad kroz atmosferu i na površinu Zemlje stići u jednom komadu.
Naime, sestrinska sonda Kosmosa 482, Venera 8, koja je lansirana četiri dana ranije, uspešno se spustila na površinu Venere, planetu s prosečnom temperaturom od 462 stepena Celzijusa. Tamo je, što je još neverovatnije, preživela više od 50 minuta, šaljući pritom podatke na Zemlju.
Dakle, radi se robusnom dizajnu za koji se pretpostavlja da će preživeti ulazak u atmosferu.
Dakle, da li predstavlja opasnost?
Teško je reći, ali je opasnost po naše živote, vrlo mala, piše Science Alert. Naime, većina svemirskih ostataka, poput kineskog satelita Tiangonga-1 koji je nakon završetka misije krenuo prema Zemlji, završi negde u okeanu, s obzirom na to da on pokriva veći deo Zemljine površine.
Mada nismo u mogućnosti da kontrolišemo i odredimo tačnu lokaciju pada satelita, dokaz toga je svemirska stanica Skylab koja je 1979. godine razasula svoje delove po Australiji, do danas nismo imali smrtnih slučajeva zbog padajućih krhotina iz svemira i, mada postoji prvi put za sve, velika je verovatnoća da nas neće pogoditi komadić starog sovjetskog satelita.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Instagram nudi odabranim kreatorima sadržaja u SAD do 20.000 dolara da dovedu ljude na aplikaciju kako bi ojačala svoju poziciju u odnosu na konkurentski Tiktok i Jutjub.
Društvena mreža Tiktok nedavno je počela da eksperimentiše sa in-app funkcijom za meditiranje kako bi podstakla tinejdžere da se "opuste" nakon 22 sata.
Kineska svemirska sonda Tjanven-2, koja treba da istraži asteroid i kometu u blizini Zemlje, biće lansirana krajem maja, saopštila je Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA).
Kineski humanoidni roboti neće zameniti radnu snagu i neće izazvati masovnu nezaposlenost, rekao je kineski zvaničnik koji nadgleda tehnološki centar u Pekingu Liang Liang.
Ako niste sigurni o tome da li da podelite neku informaciju ili ne, vodite se ovim - ako ne želite da vam neko ponovi, vidi ili objavi vaš upit na internetu, verovatno ne želite ni da ga postavite AI.
Poplave duž severoistočne obale Sjedinjenih Američkih Država značajno su učestalije jer slabi ključni sistem okeanskih struja u Atlantskom okeanu, pokazuje novo istraživanje.
Tiktok je predstavio novi alat zasnovan na veštačkoj inteligenciji pod nazivom "AI Alive", koji korisnicima omogućava da jednostavnim unosom teksta pretvore statične fotografije u kratke video-zapis
Arheološko nalazište Viminacijum kod Kostolca, antička luka Ostia Antica u Italiji, Casa di Arabe u Španiji i Rimska vila u slovenačkoj Izoli uskoro bi trebalo da se nađu u video-igri Minecraft.
U Pekingu će se od 15. do 17. avgusta održati događaj pod nazivom "World Humanoid Robot Sports Games", takmičenje u kom će učestvovati humanoidni roboti.
Sovjetska automatska stanica Kosmos-482, koja je bila u Zemljinoj orbiti od 1972. godine, pala je u Indijski okean, saopštila je danas ruska svemirska agencija Roskosmos.
Sovjetska letelica mase pola tona lansirana pre 53 godine s ciljem da stigne do Venere, trebalo bi da, kako se očekuje, tokom vikenda padne na Zemlju, iz čije orbite nikada nije izašla.
Kompanija Amazon razvila je novog robota za skladištenje koji ima osećaj dodira, što mu omogućava da obavlja posao koji su ranije obavljali samo ljudi.
Izvršni direktor kompanije SpaceX Ilon Mask izjavio je da prioritet daje svojoj viziji života na Marsu, dok se njegov angažman u okviru Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) privodi kraju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar