Nemački parlament odlučio: Turska je nad Jermenima izvršila genocid

Nemački parlament usvojio je danas rezoluciju kojom se turski masakr nad Jermenima u Prvom svetskom ratu priznaje kao genocid.

Ukupno 630 poslanika Bundestaga izjasnilo se o rezoluciji pod nazivom "Sećanje na genocid nad Jermenima i drugim hrišćanskim narodima 1915. godine", koju su predložile vladajuća konzervativno-socijaldemokratska koalicija i opoziciona Stranka zelenih.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u sredu da podržava rezoluciju, ali neće učestvovati u glasanju zbog "neodložnih obaveza i sastanaka".

Martin Šefer, portparol šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera koji se javno usprotivio usvajanju rezolucije, izrazio je nadu da odluka Bundestaga neće pojačati tenzije u odnosima Nemačke i Turske.

Turski premijer Binali Jildrim nazvao je rezoluciju "apsurdnom" i dodao da će njeno usvajanje nepovoljno uticati na odnose Ankare i Berlina.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izrazio je juče u telefonskom razgovoru sa Merkelovom zabrinutost zbog mogućeg usvajanja rezolucije.

Sa druge strane, jermenski predsednik Serž Sarkisijan izrazio je nadu da reakcije Turske neće uplašiti nemačke poslanike i ocenio da usvajanje rezolucije neće dovesti u pitanje sporazum EU i Turske o rešavanju izbegličke krize.

Turska i Jermenija se spore oko masakra nekoliko stotina hiljada Jermena za vreme Otomanskog carstva u Prvom svetskom ratu. Jermenija smatra taj masakr genocidom, dok to Turska žestoko odbacuje, tvrdeći da je broj poginulih preuveličan. Istoričari procenjuju da je u Otomanskom carstvu tokom i posle Prvog svetskog rata ubijeno 1,5 miliona Jermena što stručnjaci smatraju prvim genocidom 20. veka.

  • mile

    02.06.2016 13:30
    A nastavili su svoj krvavi posao sada sa kurdima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet