Hrvatska pod kritikom zbog stavova o abortusu i LGBT

Hrvatska vlada desnog centra ponovo je na udaru kritike pošto su novinari otkrili da je u okviru evropskih institucija zastupala konzervativne stavove kojima nagoveštava smanjivanje ljudskih prava, posebno prava na abortus i zaštite LGBT zajednice.
I dok opozicija smatra da vlada i radikalna desnica pokušavaju da ukinu pravo žena da samostalno odlučuju o svom telu, ministar spoljnih poslova Davor Ivo Štir odbacuje te tvrdnje. Mediji su otkrili da je u primedbama Ministarstva spoljnih poslova Hrvatske o zaključcima Evropskog saveta o prioritetima EU u forumina za ljudska prava 2017. godine, Hrvatska napravila veliki zaokret.
 
Suština tako konzervativnog zaokreta je, kako su naveli mediji, da se u prvi plan stavlja zaštita i promovisanje isključivo tradicionalne porodice, utemeljene na braku definisanom kao zajednica muškarca i žene, ali i to da reproduktivno pravo ne podrazumeva abortus. Predstavnici opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) oštro su danas kritikovali vladinu politiku, nazvavši je radikalnom promenom.
 
Posebno su kritikovali ministra spoljnih poslova Davora Iva Štira i njegovog savetnika, ultrakonzertvativnog političara Ladislava Ilčića, čije je nedavno imenovanje takodje izazvalo kritike. Predstavnica SDP Karolina Leaković rekla je da HDZ, Most i radikalna desnica pokušavaju da ukinu pravo žena da samostalno odlučivanju o svom telu, i ocenila da je očigledno da glavnu reč u tome vodi Ilčić.
 
"Marginalna desnica radi na aktivnom ograničavanju prava žena u Hrvatskoj. Budući da se premijer Andrej Plenković nije ogradio od te politike, zaključujem da premijer podržava i promoviše zabranu abortusa u Hrvatskoj i tako s pravom njegovu politiku nazivam ženomrzačkom", rekla je Leaković.
 
Novinarka Nataša Škaričić pokrenula je u nedelju onlajn peticiju kojom se od Vlade traži izjašnjavanje o spornoj izjavi Ministarstva spoljnih poslova o nacionalnim prioritetima u zaštiti ljudskih prava i postupku ministra Štira. Peticiju je dosad potpisalo više od 2.300 ljudi. U tekstu se ističe da nijedna Vlada ili ministar u istoriji Hrvatske nisu osporavali pravo na abortus, zagarantovano Zakonom o zdravstvenim merama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o radjanju dece.
 
Danas se iz Ženeve oglasio i prozvani potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Davor Ivo Štir koji je novinarima rekao da odbacuje "dezinformacije" da Vlada pokušava da promeni zakon o abortusu i dodao da Vlada "proširuje, a ne sužava aktivnosti u promovisanju ljudskih prava". Štir je po imenovanju za ministra prošle godine, izjavio da on i kao poslanik ne bi glasao za zakon koji omogućuje abortus, ali da ta tema nije u fokusu vlade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Rod Blagojević: Dodik i Tramp vole svoj narod

Bivši američki guverner Rod Blagojević izjavio je u Banjaluci da visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit, koga je nazvao neizabranim birokratom, Republiku Srpsku tretira "kao svoju koloniju".

Pronađeno telo nemačkog lekara na planini Prenj

Telo nemačkog državljanina, lekara Volframa Mislera, koji je pre osam meseci doputovao u BiH radi istraživanja, pronađeno je na planini Prenj, saopštila je Gorska služba spasavanja Prenj - Konjic.

Pezeškijan osudio napad SAD na Iran

Iranski predsednik Masud Pezeškijan osudio je "agresiju" SAD posle američkog bombardovanja iranskih nuklearnih lokacija, i optužio Vašington da stoji iza vojne operacije Izraela u Iranu.