Bivši predsednik Perua zatražio azil u ambasadi Urugvaja

Bivši predsednik Perua Alan Garsija zatražio je azil u diplomatskoj misiji Urugvaja u Limi nekoliko sati pošto mu je sudija zadržao pasoš u okviru istrage o korupciji, saopštilo je peruansko ministarstvo spoljnih poslova.
Ministarstvo navodi da je dobilo informaciju od urugvajskog ambasadora da je Garsija ušao u ambasadu u subotu uveče i zatražio zaštitu.
 
Peruansko ministarstvo najavilo je da će pružiti dodatne informacije Urugvaju koji razmatra Garsijin zahtev. Sudija u Limi odobrio je prethodno zahtev tužilaca da se Garsiji zabrani izlazak iz zemlje u narednih 18 meseci dok istražitelji ispituju navode da je primio nezakonito novac od brazilskog građevinskog giganta "Odebrehta". Ova kompanija našla se u centru najveće latinoameričke korupcionaške afere pošto je u nagodbi sa američkim ministarstvom pravde 2016. godine priznala da je podmićivala zvaničnike širom Latinske Amerike i isplatila im skoro 800 miliona dolara u zamenu za velike infrastrukturne ugovore.
 
Skandal je doveo do hapšenja brojnih visokih političara širom regiona, naročito u Brazilu i Peruu, gde je bivši predsednik Pedro Pablo Kučinjski podneo ostavku zbog toga što je ranije radio kao konsultant za "Odebreht", a Garsija i dvojica bivših predsednika, Oljanta Umala i Alehandro Toledo, pod istragom su zbog primanja mita.
 
Garsija, koji negira optužbe, pod istragom je za mito koji je navodno primio za izgradnju metroa u Limi tokom drugog predsedničkog mandata od 2006. do 2011. godine.
 
Ovo je drugi put da Garsija pokušava da pobegne van zemlje zbog optužbi za korupciju. Posle kraja svog prvog mandata 1990. proveo je devet godina u egzilu u susednoj Kolumbiji, a zatim i Francuskoj.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet