Sud odlučio: Velika Britanija može da se predomisli u vezi sa Bregzitom

Evropski sud pravde presudio je da Velika Britanija može da jednostrano povuče zahtev za izlazak iz EU, a povlačenje zahteva mora da bude "demokratsko, nedvosmileno i bezuslovno" i dostavljeno u roku od dve godine od podnošenja zateva za razdruživanje, navode u Evropskom sudu pravde.
Sud odlučio: Velika Britanija može da se predomisli u vezi sa Bregzitom
Foto: Pixabay
Sud je u svojoj presudi ocenio da zemlja članica koja je obavestila Evropski savet o nameri da izađe iz EU, kao što je to učinila Velika Britanija, može da povuče takvu odluku.
 
"Mogućnost o povlačanju zahteva postoji sve dok sporazum o razdruživanju između EU i Ujedinjenog Kraljevstva nije stupio na snagu ili ukoliko ne dođe do takovog sporazuma, a u toku dve godine od podnošenja zahteva, odnosno isteka mogućeg produžetka", navodi se u odluci Suda.
 
Evropski sud pravde kaže da odluka o povlačenju jedne zemlje članice iz EU može da bude opozvana u "demokratskom procesu i u skladu s nacionalnim ustavom" i da kao "nedvosmislena i bezuslovna" mora biti pismeno dostavljena Evropskom savetu.
 
Povlačenjem odluke o Članu 50 Ustava EU status zemlje članice koja je u pitanju neće biti "suspendovan niti promenjen" navodi se u odluci suda.
 
U EU, uključujući i Veliku Britaniju, ovakvu odluku Evropskog suda pravde vide kao podršku onim snagama koje se zalažu za ponovni referedum i eventualni ostanak Velke Britanije u EU.
 
S druge strane, kritičari ovakve odluke upozoravaju da će zemlje članice, pod ovakvim uslovima, sada mnogo lakše moći da koriste Član 50 (koji predviđa zahtev za izlazak iz EU) u slučajevima sporova i pregovora sa EU.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Pametno

    11.12.2018 11:04
    Za kapitalne odluke ne bi smeo da bude presudan tako mali procenat razlike između ponuđenih opcija, što se upravo desilo na spornom referendumu u Britaniji.
  • Seka Persa

    10.12.2018 13:21
    Volim binarno vidjenje ‘referenduma’.

    O razvodu.
    Koji je Britanija potpisala, a nakon toga je sadržina istog sastavljena.

    Jedino je demokratski, sada kada se zna kako izgleda razvod, uraditi referendum o tome šta se potpisuje.
  • YYY

    10.12.2018 11:31
    Toliko o referendumu kao demokratskoj tekovini

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Počeli američko-iranski pregovori u Pakistanu

SAD i Iran počeli su danas pregovore u Pakistanu, nekoliko dana posle objave o postizanju krhkog, dvonedeljnog primirja u ratu početom 28. februara, u kome je do sada poginulo više hiljada ljudi.

Tramp: Ne treba nam rezervni plan

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da nije potreban "rezervni plan" ukoliko mirovni pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Irana u Pakistanu ne budu uspešni.

Izbori u Mađarskoj: Sve što treba da znate

Parlamentarni izbori u Mađarskoj zakazani su za 12. april. Orbanova stranka Fides je na vlasti već 16 godina, a ovi izbori će u velikoj meri odrediti ne samo sudbinu Mađarske, već i čitave EU.

Melanija Tramp: Nisam žrtva Džefrija Epstina

Prva dama Sjedinjenih Američkih Država Melanija Tramp istakla je, obraćajući se iz Velikog foajea Bele kuće, da nije žrtva seksualnog predatora Džefrija Epstina, te da on nije upoznao nju i Donalda Trampa.