Policija, koja je rano jutros pokušala da opkoli ostrvo na kojem se nalazi krstionica "Suza Njegoševa" u vlasništvu mitropolije crnogorsko-primorske, čije rušenje je najavljeno za danas, povukla se nešto posle 7 časova zbog velikog broja ljudi, javila je Televizija Crne Gore.
Oni su se povukli na poziv sveštenika Manastira Miholjska prevlaka, a na fejsbuk profilu tog manastira objavljeno je da je ostrvo na kojem se nalazi krstionica policija opkolila sa kopna i sa mora.
Tokom noći zvonila su i manastirska zvona koja su pozivala vernike na otpor molitvom, a služeno je svenoćno bdenje. U 9 časova počela je jutarnja liturgija kojoj prisustvuje nezapamćeno veliki broj vernika, među kojima su poslanik DF-a Milun Zogović, predsednik Prave Crne Gore Marko Milačić, potpredsednik Opštine Herceg Novi Miloš Konjević, predsednica SO Kotor Dragica Perović, odbornici tivatske, kotorske, hercegnovske i budvanske opštine.
Sekretar odbora za izgradnju manastira Prevlake otac Mijajlo Backović pozvao je ranije danas policajce da se povuku, pođu kućama i zagrle svoju decu, kako bi bili ponosni na očeve koji nisu napravili bezumlje i poslušali naređenje da ruše svetinju.
Sveštenstvo, ipak, očekuje da će se u zakazano vreme pojaviti građevinski inspektor Dragan Zejak, koji će, verovatno, konstatovati da nema uslova da se izvrši naredba o rušenju krstionice.
Backović je, u izjavi za portal IN4S, osudio, kako je rekao, "policijski desant" na krstionicu. Prema njegovim rečima, jake policijske snage su još uvek prisutne u blizini krstionice.
On je naveo da je razgovarao sa načelnicima policije Tivat i Herceg Novi, koji su ga pitali na koji kompromis je spreman, na šta im je on odgovorio da je spreman samo na to da se krstionica ne ruši i da resorni ministar usliši molitve naroda da krstionica ostane tu gde jeste.
Backović je, takođe, podsetio i na reči premijera Duška Markovića, koji je pre nekoliko dana kazao da će se graditi tamo gde narod želi da se gradi, i isto tako da se neće graditi, tamo gde to narod ne želi.
Krstionica se nalazi se u samom moru i u pitanju je obnovljena stara, koja je izgrađena pre više od 11 vekova. Neposredno ispod ostataka manastira nalazila se manastirska stara ponta koja je ojačana, a na njoj podignuta mala crkva - krstionica, izgrađena u skladu sa arhitekturom 9. veka i, posvećena je Svetom Lovćenskom tajnovidcu - Petru Drugom Petroviću Njegošu.
Poziv vlastima da preispitaju odluku o rušenju krstionice uputili su i tivatski odbori Nove srpske demokratije i Demokratske Crne Gore.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ministarstvo pravde SAD saopštilo je da je do sada pregledalo manje od jedan odsto dokumenata koji bi mogli da budu povezani sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.
Većina Amerikanaca, 72 odsto, brine da će se SAD previše angažovati u Venecueli, a tek svaki treći odobrava američki vojni napad kojim je svrgnut predsednik Nikolas Maduro, pokazuje anketa Rojtersa i Ipsosa.
Venecuelanski lider Nikolas Maduro izjasnio se na početku suđenja pred federalnim sudom na Menhetnu da nije kriv ni po jednoj tački optužnice koja ga tereti za krijumčarenje droge i oružja, kao i da je i dalje predsednik
Delsi Rodrigez položila je zakletvu kao privremena predsednica Venecuele, dva dana nakon što su SAD u Karakasu uhapsile predsednika Venecuele Nikolasa Madura i njegovi suprugu Siliju Fores.
Levičarski predsednik Kolumbije Gustavo Petro izjavio je da će "uzeti oružje u ruke" zbog pretnji koje mu je predsednik SAD Donald Tramp uputio posle američke akcije u Venecueli i zarobljavanja njenog predsednika.
Gornji dom američkog Kongresa ove nedelje će, najverovatnije u četvrtak, glasati o meri kojom bi bila ograničena ratna ovlašćenja predsednika Donalda Trampa u Venecueli.
Hiljade Izraelaca dobilo je preteće SMS poruke na engleskom jeziku, sa njihovim ličnim podacima, koje izgledaju kao najnoviji pokušaj psihološkog rata iranskih agenata, prenosi Tajms of Izrael.
Venecuela je bogata prirodnim resursima. Ima najviše nafte na svetu, ali i značajne količine gasa, gvožđa, boksita, čelika, mangana, zlata i dijamanata.
Kada je Donald Tramp 20. januara 2025. godine, stojeći na stepenicama Kapitola, položio zakletvu za svoj drugi mandat, svet je slušao retoriku poznatu iz njegove prve kampanje.
Najveća sportska dvorana u Hrvatskoj, Arena Zagreb, zabranila je korišćenja fašističkih i ustaških simbola, slogana i pokliča zbog novih gradskih pravila donetih krajem 2025. godine, objavljeno je danas u Zagrebu.
Novi češki premijer Andrej Babiš izjavio je danas da se češka spoljna politika ne menja, da su saveznici Češke jasni te da nema potrebe da objašnjava uvredljive izjave svojih koalicionih partnera.
Američki specijalci izvukli su iz spavaće sobe usred noći i uhapsili ne samo predsednika Venecuele Nikolasa Madura, već i njegovu suprugu Siliju Flores koja je takođe optužena za narkoterorizam protiv SAD-a.
Predstavnici Kine i Rusije u Savetu bezbednosti UN večeras su kritikovali američku operaciju u Venecueli gde je uhapšen i odveden u Njujork predsednik Venecuele Nikolas Maduro.
Milorad Dodik je tokom više od dve decenije izgradio imidž tvrdog nacionalnog lidera i simbola otpora Zapadu, ali njegova politička biografija pokazuje da se današnji sukob sa "zapadom" završava tamo gde je i počeo.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je danas saopštilo da duboko žali zbog tragične pogibije srpskog državljanina Stefana Ivanovića, koji je izgubio život u herojskom činu spasavanja ljudi iz požara u Švajcarskoj.
Većina zemalja Zapadnog Balkana podržala je američku akciju u Venecueli, izuzev Srbije koja je upozorila na kršenje međunarodnog prava i Povelje UN i Crne Gore koja se još nije zvanično oglasila.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da je američka operacija u Venecueli "jedna od manifestacija novog svetskog poretka" i da će dovesti do pada cena nafte koji želi američki predsednik Donald Tramp.
Vojska Srbije povukla je vojnu bolnicu iz mirovne operacije Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici, saopštilo je Ministarstvo odbrane, navodeći da je odluka doneta zaključkom Vlade Srbije.
Komentari 1
m
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar