Rajaner mora da vrati pare Francuzima, subvencije bile nezakonite

Evropska komisija utvrdila je da su marketinški sporazumi sklopljeni između lokalne francuske Asocijacije za promociju turističkih i ekonomskih tokova (APFTE) i niskobudžetne aviokompanije Rajaner nezakoniti prema pravilima EU o državnoj pomoći.
Rajaner mora da vrati pare Francuzima, subvencije bile nezakonite
Foto: Pixabay

Rajaner sada mora da vrati 8,5 miliona eura ilegalne državne pomoći francuskim vlastima, objavila je EK.

Istraga je pokazala je da su francuske lokalne vlasti plaćale niskotarifnoj kompaniji za promociju aerodroma u Monpeljeu, što je Rajaner dovelo u prednost nad konkurencijom.

Preciznije, između 2010 i 2017, APFTE je zaključio različite marketinške sporazume sa Rianair-om po kojima je dobio oko 8,5 miliona evra u zamenu za promociju aerodroma Monpelje, samog Monpeljea i okoline kao turističke destinacije na vebsajtu Rajanera.

Nakon pritužbe konkurenata kompanije Rajaner, Komisija je u julu 2018. godine otvorila dubinsku istragu.

Istraga je pokazala da potpisani sporazumi nisu odgovarali marketinškim potrebama francuskog udruženja za promociju turizma, i da su služili kao podsticaj Rajaneru da koristi usluge aerodroma u Monpeljeu.

Takođe APFTE je, ili zaključivao sporazume direktno sa Rajanerom, a ne sa drugim aviokompanijama, ili je organizovao javne tendere koji su bili pristrasni prema Rajaneru.

 Aerodrom Monpelje je regionalni aerodrom.  Zračna luka je opslužila gotovo 1,9 miliona putnika u 2018. Rianair je na aerodromu bio prisutan do aprila 2019. godine.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Мунгос

    04.08.2019 18:56
    Видимо, нема шале са Централним комитетом ЕУ.
    Сада је јасно зашто је то тако добро уређена земља.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Nemačka će od SAD kupiti rakete Tomahavk

Nemačka je postigla sporazum sa SAD o kupovini američkih krstarećih raketa "Tomahavk" i njihovom stacioniranju u Nemačkoj, objavio je nemački kancelar Fridrih Merc.

Zemljotres u Češkoj i Slovačkoj

Zemljotres jačine 5,5 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Češku i Slovačku, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmičkog instituta.

Rusija zabranila izvoz dizela

Rusija je uvela zabranu izvoza dizela, u okviru mera podrške domaćem tržištu goriva, pošto su napadi ukrajinskih bespilotnih letelica na rafinerije doveli do nestašice i rasta cena.