FOTO: Objavljene fotografije neprocenjivog nakita ukradenog u Drezdenu

U ponedeljak su iz državnog muzeja u Drezdenu ukradene tri neprocenjive zbirke dijamanata.
FOTO: Objavljene fotografije neprocenjivog nakita ukradenog u Drezdenu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Tu pljačku nemački mediji su nazvali najvećom pljačkom umetnina od Drugog svetskog rata.
 
Pljačkaši su upali u istorijski muzej Zeleni trezor u Kraljevskoj palati u Drezdenu, u kojem se čuva 4.000 dragocenih predmeta od slonovače, zlata, srebra i dragulja, u zoru u ponedeljak, nakon što je nestanak struje deaktivirao alarm.
 
Direktorka muzeja Marion Ekerman rekla je novinarima da je vrednost ukradenog nakita neprocenjiva. Posebna važnost ukradenih zbirki nakita s dijamantima i rubinima iz 18. veka je u njihovoj istorijsko-kulturnoj vrednosti, a ne materijalnoj, rekla je Ekerman i odbila da iznese procenu finansijske štete. "Ne možemo da kažemo tačnu vrednost jer su neprocenjive", rekla je. 
 
Zbrke sadrže oko 100 komada nakita.
 
Nedugo potom nemačka policija je objavila snimak pljačke. Na snimku se vidi kako jedan od pljačkaša razbija staklo vitrine sekirom i uzima nakit iz njega.
 
Policija je naknadno objavila i fotografije ukradenog nakita.
 
Među ukradenim eksponatima i dragoceni dijamant od 49 karata
 
Jedan dragoceni dijamant od 49 karata je među desetak eksponata ukradenih u spektakularnoj krađi iz Muzeja "Zeleni svod" u nekadašnjoj Kraljevskoj palati u Drezdenu, u Nemačkoj, saopštila je negova uprava.
 
Lopovi za kojima se još traga su u ponedeljak odneli desetak eksponata ukrašenih stotinama dijamanata, rekla je portparolka muzeja, koji ima najveću zbirku dragocenosti u Evropi.  Među njima je i jedna sablja u čijoj dršci je devet velikih dijamanata i 770 malih.
 
Iz Muzeja je ukraden i "Beli dijamant iz Drezdena", nazivan i "Beli dijamant iz Saksonije", jedan od najvrednijih u kolekciji Avgusta Jakog, kralja Poljske i kneza-izbornika Saksonije iz 18. veka. Ubačen u epoletu taj dijamant od gotovo 50 karata je Avgust Jaki 1728. godine platio "tada nezamislivih 200.000 srebrnih talira", navodi Muzej na svom internet sajtu.
 
Stručnjak za dijamante, Tobijas Kormind, rekao je za Frans pres da se veruje da je ukradeni dijamant visokog kvaliteta, mada mu se ne zna čistoća, ali čak i ako se pretpostavi da je relativno dobra, mogao bi da košta između 10 i 12 miliona dolara (9,1 do 10,9 miliona evra).
 
Među drugim ukradenim eksponatima su deo dijamantske ogrlice kraljice Amelije Bavarske i njen veliki broš s više od 600 dijamanata.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Letonci pozvani da podrume pretvore u skloništa

Vlasti Letonije, baltičke zemlje koja je susedna Rusiji, pozvale su danas građane da preurede svoje podrume u skloništa od vazdušnih napada, povodom tradicionalnog nacionalnog dana čišćenja.