VIDEO: Indijci ruše luksuzne stambene komplekse zbog ekoloških propisa

Vlasti jugozapadne indijske države Kerale srušile su u subotu dva luksuzna stambena kompleksa na obali jezera Vembanad.
Kako se navodi, luksuzni objekti su srušeni zbog kršenja ekoloških propisa.
 
Trebalo bi da budu srušena još dva solitera, te će tako sa zemljom ovog vikenda biti sravnjena 343 stana, koji su domovi oko 2.000 ljudi.
 
Kako mediji prenose, radi se o jednoj od najvećih akcija rušenja stambenih zgrada do sada u Indiji.
 
U subotu je prvo "pao" kompleks "H2O Svete vere", u kojem se nalazi 90 stanova. Usledilo je rušenje kula bliznakinja Alfa Serena, visokih 55 metara.
 
Vlasti su ostale neumoljive, uprkos prošlogodišnjim protestima ugroženih stanovnika tog naselja.
 
Jedan od stanara Šemsudin Karanagapali rekao je da njegova žena i deca nisu mogli da gledaju rušenje, jer je za njih bilo "suviše bolno da posmatraju kako im se snovi raspršuju pred očima". 
 
Vlasti Kerale za upravljanje obalskim zonama (KCZMA), osnovane kako bi se sprečilo uništavanje obalskih i pomorskih oblasti, saopštile su da su lokalne vlasti izdale dozvolu za gradnju pomenutih zgrada, ali bez odobrenja KCZMA. Prema njima, lokacija na kojoj su izgrađeni stanovi, u opštini Maradu, posebno je osetljiva oblast u kojoj gradnja novih objekata nije dozvoljena.
 
Pošto su luksuzni stambeni kompleksi izgrađeni, u njima su, između ostalih, svoj dom našli bankari, direktori i bogati penzioneri.
 
U maju prošle godine, Vrhovni sud je presudio u korist KCZMA, naloživši rušenje zgrada i ocenjujući da su graditelji narušili građevinske propise. Sud je zaključio da se radi o nelegalnoj gradnji, koja predstavlja "ogroman gubitak" za životnu sredinu. Podsetio je, takođe, i na razorne poplave 2018. u Kerali, navodeći da su one bile posledica "totalnog narušavanja životne sredine i nelegalnog zaposedanja obalskih oblasti".
 
Posle presude Vrhovnog suda, neki stanari su prvobitno odbili da napuste svoje domove. Međutim, vlasti su im isključile vodu i struju, ne ostavljajući im drugi izbor nego da napuste svoje stanove.
 
Prema pisanju lokalnih medija, vlasti Kerale, koja ima 600 kilometara obale duž Arabijskog mora, moraće oštećenim stanarima da plate "privremenu kompenzaciju" od oko 35.000 dolara.
 
  • Ivan

    12.01.2020 22:04
    .
    Čak i Indija ima bolje zakone od nas i štite obične građane.Nikolići i slični ne treba da brinu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet