Nepal će na popisu stanovništva uvesti treći rod za pripadnike LGBT

Nepal će u rubrike na narednom popisu stanovništva uvesti treći rod i prvi put pripadnike LGBT populacije računati kao manjinsku grupu pri zapošljavanju i obrazovanju.
LGBT populacija u Nepalu već odavno zahteva da se na popisu stanovništva, koji se sprovodi svakih 10 godina, broje i seksualne manjine.
 
Nepalski zakoni propisuju posebne kvote za manjine pri zapošljavanju, upisu u škole i na fakultete i ostvarivanju prava na povlastice u zdravstvenoj zaštiti, ali LGBT osobe kažu da su zbog nepostojanja podataka u popisu izostavljeni iz takvih programa.
 
Zvaničnik Državnog zavoda za statistiku Dundi Rej Lamičejn rekao je da je popis stanovništva planiran za leto 2021. godine, ali da će probni popis biti sledećeg meseca u nekoliko odabranih okruga.
 
Građani će moći da se izjasne kao muški, ženski ili neki drugi rod.
 
Aktivisti su pozdravili najavljene promene kao povećanje vidljivosti LGBT zajednice, iako se odnose na rodni, a ne seksualni identitet.
 
Nepal ima oko 29 miliona stanovnika, a LGBT zajednica, prema procenama, broji oko 900.000 ljudi.
 
Prava seksualnih manjina u Nepalu značajno su unapređena poslednjih godina, a Ustavom iz 2015. zabranjuje se diskriminacija na osnovu seksualnog opredeljenja.
  • Kaćanka

    06.02.2020 23:50
    Čega se pametan stidi, budala se ponosi!
  • 351

    06.02.2020 18:23
    Orijentalna orijentacija
    Baš me zanima kako će nazvati tu orijentaciju.
    "Oni koji su dezorijentisani"?
  • Marko

    06.02.2020 15:46
    Kakva je ovo zbrka od članka, ako je BETA izvor ne treba ni da čudi. Prvo, ne postoji seksualno opredeljenje nego orijentacija jer se niko nije opredelio. Drugo, seksualna orijentacija nije isto što i rod ili pol. Biće da su Srbija i Nepal na istom nivou obrazovanja. LOL.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet