Tajlandski sud naredio raspuštanje opozicione stranke

Tajlandski Ustavni sud naložio je raspuštanje popularne opozicione stranke Napred u budućnost, s obrazloženjem da je ta partija prekršila izborni zakon prihvatanjem pozajmice od svog lidera, harizmatičnog 41-ogodišnjeg Tanatorna Džuangrongruangkita.
Sud je izrekao i desetogodišnju zabranu obavljanja političkih funkcija članovima stranačkog izvršnog odbora.
 
Ta odluka dolazi pred glasanje o poverenju premijeru Prajutu Čan-oči i nekolicini ministara.
 
Napred u budućnost je bila problem za vladu i konzervativne snage u društvu, zbog reformističkih stavova i popularnosti. Na izborima prošlog marta je na opšte iznenađenje zauzela treće mesto i u parlamentu ima 76 poslanika.
 
Osnovana je u martu 2018. godine, godinu dana pre izbora, nakon što je zemljom od puča 2014. vladala vojska.
 
I SAD i EU su kritikovale presudu kao korak unazad za politički pluralizam.
 
Među poslanicima Napred u budućnost je 11 članova izvršnog odbora koji će izgubiti svoje mandate. Ostalih 65 poslanika će moći da učestvuju u raspravi o poverenju premijeru, ali će morati da pronađu novu partiju u narednih 60 dana da ne bi izgubili mandate. Ne zna se kako će biti popunjeno 11 upražnjenih poslaničkih mesta.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Fon der Lajen "preživela" još jedno glasanje

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen preživela je danas još dva glasanja o poverenju, sa malo većim brojem poslanika Evropskog parlamenta koji su joj dali podršku nego na prethodnom glasanju pre tri meseca.