Parlamentarni Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje, na inicijativu LGBT Foruma Progres, raspravljaće o mogućnosti intervencije promene pola u Crnoj Gori koju bi "pokrivalo" zdravstveno osiguranje, kada izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju budu u skupštinskoj proceduri.
U poslednjih 15 godina pet osoba iz Crne Gore promenilo je pol u zdravstvenim centrima u regionu.
"To znači da bi se svakih tri do pet godina eventualno po jedna osoba pojavljivala pred Fondom za zdravstveno osiguranje po tom pitanju", naveli su iz Foruma Progres u pismu dostavljenom Odboru, prenela je crnogorska novinska agencija MINA.
Predsednik Odbora Branka Tanasijević kazala je da se Forum Progres obratio tom skupštinskom telu, zahtevajući da se omoguće intervencije promene pola u Crnoj Gori.
Oni traže da Odbor pokrene izmene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, kako bi se u obim standardne zdravstvene zaštite uvrstila, između ostalog, i operacija promene pola. U Forumu Progres veruju da pokrivanjem tog tretmana obaveznim zdravstvenim osiguranjem ne bi predstavljalo značajan teret za budžet Fonda, tim pre što je broj transrodnih osoba u Crnoj Gori mali.
Iz Foruma su, u pismu Odboru, naveli da je Parlamentarna Skupština Saveta Evrope, rezolucijom iz prošle godine, pozvala članice da osiguraju dostupnost tretmana promene pola i jednak tretman transrodnih osoba u okviru sistema zdravstvene zaštite. "Tretman u okviru promene pola nije pokriven zdravstvenim osiguranjem u Crnoj Gori", naveli su iz Foruma Parogres.
Tanasijević je kazala da su joj iz Ministarstva zdravlja rekli da se očekuju izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju i da se to pitanje može pokrenuti tokom javne rasprave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar