"Naša pozicija nije opstrukcionistička. Ona je, naprotiv, konstruktivna", naveli su ti izvori. Prema njihovim rečima "stav Španije može se sažeti u rečenici 'ništa bez sporazuma, sve s njim', uključujući političko priznanje (Kosova) i uspostavljanje diplomatskih odnosa.
U ministarstvu podsećaju da Španija nije priznala Kosovo jer je smatrala da je jednostrano proglašenje nezavisnosti 2008. godine "u suprotnosti s vladavinom zakona i njenom idejom o raznolikoj i tolerantnoj Evropi", ali je, kako dodaju, verovala u "neizbežnost sporazuma (između Kosova i Srbije), čak i uz teške ustupke koje to podrazumeva".
Tom izjavom je manje-više ponovljen raniji stav Španije, jedne od pet članica EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova, ali se, ocenjuje autor Ekrem Krasnići, tajming španske izjave podudara s nedavnim ponovnim pokretanjem razgovora o normalizaciji veza Kosova i Srbije uz posredovanje EU, nakon gotovo dvogodišnje pauze.
To pokazuje da je španska levičarska vlada otvorenija za taj potez, a ima i dodatni značaj, jer je Španija najveća, a do sada je bila i jedna od najzagriženijih među zemljama EU koje ne priznaju Kosovo, ocenjuje Krasnići.
"Prema našim informacijama, sadašnja španska vlada u odnosu na prethodne malo je fleksibilnija kada je u pitanju učešće na sastancima zajedno s predstavnicima Kosova", rekla je za EUobserver nemačka poslanica Zelenih i izvestiteljka za Kosovo Viola fon Kramon-Taubadel. "To upravo pokazuje važnost dijaloga Beograda i Prištine. Vredi nastaviti razgovore", dodala je.
Profesor Univerziteta u Gracu Florijan Biber takođe je ocenio da je "Španija bila dogmatičnija od ostalih zemalja koje ne priznaju Kosovo, pa je signal u tom pravcu ohrabrujući".
"Odluka Madrida mogla bi zavisiti od sitnih slova bilo kog sporazuma Kosova i Srbije", dodao je Biber koji veruje da je španska socijalistička vlada "pragmatičnija" po tom pitanju od establišmenta desnog centra.
EUobserver navodi i da ministarstva spoljnih poslova Kipra, Grčke, Rumunije i Slovačke nisu odgovorila na pitanje kakav je njihov sadašnji stav, ali Viola fon Kramon veruje da će, ako se Španija predomisli i ostale zemlje EU slediti njen primer, u slučaju da bude postignut sporazum Srbije i Kosova.
Sporazum Kosova i Srbije za sada se ne nazire, dodaje Krasnići i podseća da su SAD nedavno posredovale u mini-sporazumu o ekonomskim vezama Kosova i Srbije ali da su u važnijim pregovorima s EU, Beograd i Priština ponovo dospeli u ćorsokak oko prenosa ovlašćenja na Zajednicu srpskih opština.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Kasne
vsns
Dudarim II
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar