U BiH uhapšeni trgovci glasovima, nudili posao i novac za glas

"Ti - 1.300 maraka! Ja kopiram spisak (…), kažem za koga će glasati. Trinaestog ti dobiješ spisak u ruke. Ti daješ 40 maraka. Ja dajem momku, razumeš, imam dvojicu momaka", preneo je portal razgovor osuđivanog dilera Elvira Saletovića za kupovinu birača mladom kandidatu stranke "Narod i pravda“ nekoliko dana uoči Lokalnih izbora u Brčko distriktu.
Kandidat Abdulah Iljazović je prihvatio igru u kojoj će organizatori trgovine glasovima upasti u policijsku klopku.
Predstavljajući se kao stranački aktivisti, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su organizovali sastanak Iljazovića sa trgovcima glasovima. Sastali su se u kafiću na jednoj brčanskoj pumpi, nakon kratkog dogovora porukom. Sve je ličilo na saradnju bez greške: Iljazović će dati 6.500 KM i dobiti 130 glasova, a Saletović i njegov partner Sanel Pengić će pronaći glasače i za svakog od njih naplatiti po 50 KM. Deo novca će zadržali za sebe.
Zahvaljujući Iljazovićevoj odluci da nemoralnu ponudu prijavi CIN, a kasnije policiji i tužilaštvu, sprečena je trgovina glasovima koja bi ovom kandidatu trebalo da donese mandat u Skupštini Brčko distrikta.
Saletović i Pengić su uhapšeni, a Tužilaštvo Brčko distrikta im je odredilo jednomesečni pritvor.
U Brčko distriktu izborne prevare nisu novost. Policija je nedavno uhapsila trojicu odbornika u Skupštini Distrikta i petoro posrednika jer su planirali zloupotrebiti glasove najmanje 280 sugrađana.
Meštani brčanskih sela su novinarima CIN ispričali da su poznavali uhapšene, pa su neki od njih lako poverovali da će u zamenu za glas dobiti posao u javnim institucijama. Uhapšeni su uglavnom prevarili članove svoje porodice ili komšije.
“Ljudi kao ljudi, nisu videli u tome nezakonitosti“, kaže Zekerija Mujkanović, glavni tužilac Tužilaštva Brčko distrikta.
Komentari 1
luka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar