Kako pišu argentinski mediji, nije bilo šanse da se spasi njegov život. Ostali smo tako bez jedne od najvećih ikona svetskog fudbala, po mnogima i bez najvećeg igrača svih vremena.
U karijeri je nastupao za Argentinos juniors, Boka juniors, Barselonu, Napoli, Sevilju i Njuels. Za reprezentaciju Argentine odigrao je 91 utakmicu i postigao 34 gola.
Osvojio je Svetsko prvenstvo 1986. godine sa Argentinom.
Dijego je rođen 30. oktobra, 1960. godine u Lanusu, u Buenos Ajresu. Pamtićemo ga kao jednog od najvećih ljudi ove igre. Počeo je sa fudbalom u Argentinos Juniorsima, a igrao je još za Boku, Barselonu, Napoli, Sevilju, Njuels i ponovo Boku.
U klupskoj karijeri najviše uspeha imao je noseći dres Napolija, sa kojim je osvojio dve titule prvaka Italije i Kup UEFA. Godine 1990, na Mundijalu u Italiji predvodio je Argentinu do još jednog finala, ali je tada trijumfovala Zapadna Nemačka sa 1:0 u meču u Rimu.
Četiri godine kasnije igrao je na Mundijalu u Americi, ali je posle dve utakmice poslat kući jer je na doping testu bio pozitivan na efedrin. Debitantski nastup na Svetskim prvenstvima, zabeležio je 1982. godine u Španiji.
U drugom delu igračke karijere Maradona je imao problem sa kokainskom zavisnošću. Kažnjen je sa 15 meseci zabrane igranja fudbala pošto je 1991. bio pozitivan na doping kontroli.
Profesionalnu igračku karijeru završio je 1997, na 37. rođendan i to u dresu Boke Juniors. U dva navrata je vodio klubove u Argentini kao trener, a onda je 2008. imenovan za selektora reprezentacije te zemlje.
Sa funkcije je otišao 2010. pošto je Argentina ispala u četvrtfinalu Svetskog prvenstva.
Posle toga je vodio timove u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Meksiku, a potom se vratio u Argentinu da vodi ekipu Himnazije Ezgrime u prvoj ligi.
"Mali zeleni", kako mu je glasio nadimak, bio je neponovljiva ličnost i verovatno najvoljenija u rodnoj Argentini. Zbog njega je ispred svih "goreo" Buenos Ajres, Napulj, Barselona, ali i mnogi drugi gradovi.
Među i njima i Beograd.
Ceo stadion "Rajko Mitić" ustao je na noge kada je Maradona, 1982. godine u utakmici Kupa pobednika kupova, dao maestralan gol Crvenoj zvezdi, čiji su mu navijači dugo aplaudirali.
O tome je govorio za B92 pre četiri godine.
"Malo nas je koji su nam protivnički navijači aplaudirali. Meni se to posrećilo u Beogradu, da postignem lep gol. Krenuo sam sa centra, kada sam video da je golman zatvorio ceo gol, prvo što sam uradio bilo je da ga 'bocnem'. I lopta ga je preletela i završila iza leđa", pričao je Maradona.
Crveno-bele su predvodili Aleksandar Dika Stojanović, Vladimir Petrović Pižon i Dušan Dule Savić, a ’Blaugranu' Bern Šuster, Markos Alonso i Maradona.
"Crvena zvezda je tada bila velika, veoma jak tim. Mučili smo se da zaustavimo igrače Zvezde. Takođe, ne želim da zaboravim da su mi aplaudirali navijači Real Madrida", govorio je tada.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Karim Kan suspendovan je nakon završetka disciplinskog postupka pokrenutog zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, saopštilo je upravno telo suda.
Albanija će nastaviti izgradnju luksuznog odmarališta zeta američkog predsednika Donalda Trampa, Džareda Kušnera, uprkos protestima zbog njegovog uticaja na životnu sredinu, izjavio je albanski premijer Edi Rama.
Da se referendum o Bregzitu organizuje danas, većina ne bi glasala za izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, pokazali su rezultati objavljenog istraživanja.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da izraelski premijer Benjamin Netanjahu neće imati drugog izbora nego da prihvati sporazum koji SAD ispregovaraju sa Iranom, jer je predsednik SAD taj koji odlučuje.
Na Prokletijama kod Gusinja pronađeno i izvučeno telo državljanke Srbije koja je poginula u nedelju tokom planinarenja, potvrđeno je za portal RTCG iz beranske policije.
Susret vođa EU i Zapadnog Balkana u Tivtu je uz mnogo fanfara bez sumnje potvrdio podršku učlanjenju Crne Gore u Uniju, ali i da ima mnogo nedostataka u porodici, tako da za većinu kandidata članstvo ostaje daleko.
Ruske vlasti su danas osudile ulogu Evropske unije (EU) na juče održanim parlamentarnim izborima u Jermeniji, na kojima je pobedila stranka premijera Nikola Pašinijana, preneli su ruski mediji.
Najmanje 32 osobe poginule su nakon što je zemljotres jačine 7,8 stepeni pogodio područje kod obale ostrva Mindanao na jugu Filipina, saopštili su zvaničnici.
Jermenski premijer Nikol Pašinijan proglasio je rano jutros pobedu na parlamentarnim izborima pošto su rezultati sa nešto malo više od petine izbornih mesta pokazali da njegova stranka ima oko 54 odsto glasova.
Približavajući se svom 80. rođendanu, američki predsednik Donald Tramp insistira da je "savršeno zdrav", Bela kuća izdaje niz umirujućih saopštenja.
Sjedinjene Američke Države razmatraju plan za kupovinu ostrva Čagos od Mauricijusa, ukoliko Velika Britanija ustupi Mauricijusu suverenitet nad ostrvima.
Američki ministar odbrane Pit Hegset izjavio je da je sukob Sjedinjenih Američkih Država i Irana trenutno u statusu prekida vatre i da nekoliko vojnih odgovora SAD ne znači da je sukob ponovo u toku.
Muškarac iz Zagreba uhapšen je, pošto je sedeo na klupi u parku u Zagrebu sa eksplozivnom napravom i dva oštra predmeta, saopštila je policjska uprava tog grada.
Evropska komisija upozorila je Albaniju povodom protesta u toj zemlji zbog izgradnje luksuznog odmarališta na zaštićenom području, koje je povezano sa zetom američkog predsednika Donalda Trampa, Džaredom Kušnerom.
"Pokrećemo skidanje oznake tajnosti sa investicije železničke pruge Budimpešta-Beograd", objavio je u subotu, 6. juna na svom Fejsbuk nalogu mađarski ministar za saobraćaj i investicije David Vitezi.
Komentari 6
Oko Grom
Živeo Maradona!
Rip.
ABIDAS
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar