Senat SAD usvojio rezoluciju o BiH povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma

Senat Kongresa SAD usvojio je rezoluciju povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma u kojoj poziva vlasti Bosne i Hercegovine da sprovedu ustavne reforme i ohrabruje ih da nastave s naporima na putu ka članstvu u EU i NATO.
Senat SAD usvojio rezoluciju o BiH povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma
Foto: Pixabay
U Rezoluciji 729, koju je predložio senator demokrata Šerod Braun, gornji dom američkog Kongresa još jednom ukazuje na značaj Dejtonskog sporazuma, kao osnove za ustavnu reformu u BiH i na važnost promovisanja političke, ekonomske, pravne i verske jednakosti kroz ciljeve i vrednosti EU.
 
"Senat pozdravlja posvećenost vlade i naroda BiH miru i saradnji, 25 godina posle Dejtonskog sporazuma. Senat ohrabruje vladu da nastavi da teži članstvu u NATO i EU i da postiže napredak u rešavanju ustavnih pitanja i poboljšanju ekonomske politike dok napreduje ka članstvu u NATO i EU", navodi se u Rezoluciji usvojenoj u petak.
 
Rezolucijom se vlasti BiH pozivaju da sprovedu ustavne reforme, potrebne za pomirenje, radi izgradnje zajedničke budućnosti.
 
"Senat osuđuje kršenja ljudskih prava tokom rata u BiH i potvrđuje zajedničku posvećenost SAD i EU promovisanju i zaštiti ljudskih prava, demokratije i vladavine prava širom sveta", navodi se u tekstu.
 
Senat poziva američke vlasti da blisko sarađuju sa vladama zemalja koje se graniče sa BiH, naročito Srbijom i Hrvatskom, potpisnicama Dejtonskog sporazuma, "radi podrške punoj primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i balkanskih država, što zahteva regionalnu saradnju".
 
U Rezoluciji se podseća da je Dejtonskim sporazumom, potpisanim 14. decembra 1995. godine, okončan rat i omogućen mir u BiH. Potpisali su ga tadašnji predsednik Predsedništva BiH Alija Izetbegović i predsednici Srbije i Hrvatske, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman.
 
Podseća se i da su NATO i SAD pokrenuli vazdušne napade protiv bosanskih Srba, kako bi zaustavili teška kršenja ljudskih prava, što je, kako se navodi, dovelo do pregovora o primirju i mirovnog sporazuma.
 
"Etničko čišćenje i koncentracioni logori korišćeni su kao sredstvo rata protiv bošnjačkih muškaraca, žena i dece, što je kulminiralo genocidom u Srebrenici u julu 1995. godine, kada je 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka zarobljeno i ubijeno", stoji u Rezoluciji.
 
Dodaje se da je Dejtonski mirovni sporazum postavio temelje za misije NATO i EU u prethodnih 25 godina, koje su građanima BiH omogućile da žive mirno i da napreduju.
 
Konstatuje se da vlada SAD podržava suverenitet BiH i da vlada i narod BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma rade u partnerstvu sa međunarodnom zajednicom na izgradnji mirnog i demokratskog društva zasnovanog na vladavini prava, poštovanju ljudskih prava i tržišne ekonomije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Izabrana treća vlada Andreja Plenkovića

Posle desetočasovne rasprave Hrvatski sabor je izglasao treću vladu Andreja Plenkovića, bivšeg i budućeg premijera i predsednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Četiri osobe poginule u jakoj oluji u Hjustonu

Četiri osobe su poginule juče u Hjustonu, u američkoj saveznoj državi Teksas, u jakoj oluji koja je izazvala i velike materijalne štete, brojne probleme u energetskom sistemu i lomila drveće.