Princ Filip, vojvoda od Edinburga, preminuo je danas u zamku Vindzor u Engleskoj, saopštila je kraljevska porodica.
Na znamenitim institucijama zastave su spuštene na pola koplja. Najavljen je period žalosti, piše britanski Gardijan.
Vojvoda od Edinburga imao je 99 godina, a bio je suprug kraljice Elizabete 73 godine. Njih dvoje imaju četvoro dece, osmoro unučadi i desetoro praunučadi, objavio je BBC.
Njihov prvi sin je princ Čarls, rođen 1948. godine, zatim su dobili ćerku, princezu Anu (1950), princa Endrua, vojvodu od Jorka (1960) i princa Edvarda, grofa od Veseksa (1964).
Princ Filip rođen je na grčkom ostrvu Krf, 10. juna 1921. godine.
Njegov otac je princ Andrej od Grčke i Danske, mlađi sin grčkog kralja Đorđa Prvog. Njegova majka, princeza Alisa, bila je ćerka lorda Luja Mauntbatena i praunuka kraljice Viktorije.
Tokom Drugog svetskog rata, princ Filip je služio kao oficir u britanskoj mornarici. Za svoje zasluge odlikovan je Grčkim ratnim krstom. Dve godine nakon rata, oženio se princezom Elizabetom pet godina pre nego što će postati kraljica.
Zdravlje princa Filipa je bilo narušeno duže vreme, a 2017. je objavio da neće obavljati kraljevske dužnosti.
Naredne godine operisao je kuk, a 2019. bio je na posmatranju u londonskoj bolnici "Kralj Edvard VII", četiri dana zbog zdravstvenih problema.
Iste godine učestvovao je u saobraćajnoj nesreći u kojoj su dve žene bile povređene i završile u bolnici. Vojvoda od Edinburga je dobrovoljno vratio vozačku dozvolu, a tužilaštvo je odlučilo da neće pokrenuti postupak.
Od povlačenja iz javnog života retko je viđan u javnosti. Provodio je većinu vremena na kraljevskom imanju u Sandringemu u Norfolku, ali se nakon izbijanja epidemije koronavirusa preselio u zamak Vindzor zajedno sa kraljicom Elizabetom.
Ugostio Tita
Tokom dugog života imao je prilike i da ugosti, ali i da isprati na večni počinak nekadašnjeg predsednika Jugoslavije, maršala Josipa Broza Tita.
Tito je 1953. godine posetio London, a na početku njegove petodnevne posete dočekali su ga vojvoda od Edinburga, premijer Vinston Čerčil i ministar spoljnih poslova, Entoni Eden.
Maršal Tito je u London došao po pozivu britanskog ministra spoljnih poslova kako bi se ojačale veze dveju nacija.
Smrt Josipa Broza Tita, doživotnog predsednika SFR Jugoslavije i Saveza komunista Jugoslavije, 4. maja 1980. godine je bio jedan od najprelomnijih trenutaka u istoriji Jugoslavije. Prisustvovalo je 209 delegacija iz 128 zemalja sveta i zvanično je najposećenija sahrana nekog državnika u istoriji. Među njima je bio i princ Filip.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari obeležena je 30. godišnjica od masovnih ubistava Bošnjaka koje su srpske snage počinile u Bosni i Hercegovini u julu 1995. godine.
Tužioci u Poljskoj pokrenuli su preliminarnu istragu protiv poslanika Evropskog parlamenta (EP) iz te zemlje Gžegoža Brauna nakon što je izjavio da su gasne komore u koncentracionom logoru Aušvic bile "lažne".
Sedamnaestogodišnji mladić poginuo je na plaži u italijanskom letovalištu Montalto di Kastro nakon što ga je zatrpao pesak dok je kopao rupu, saopštila je lokalna policija.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izjavio je da je spreman da uvede recipročne carine SAD i da bi njegova zemlja mogla da preduzme niz mera kako bi reagovala na carine koje je najavio američki predsednik.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari danas će biti obeležena 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima koji su srpske snage u Bosni i Hercegovini počinile u julu 1995. godine.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da je spreman da pregovara o trajnom prekidu vatre u Gazi tokom 60-dnevnog primirja, pod uslovom da se ta palestinska teritorija demilitarizuje.
U prvih šest meseci ove godine broj ilegalnih ulazaka ili pokušaja ulaska u zemlje Evropske unije manji je za petinu u odnosu na isti period prošle godine.
U multinacionalnoj operaciji suzbijanja ekološkog kriminala u Južnoj Americi uhapšeno je 94 ljudi i zaplenjena imovina vredna više od 64 miliona dolara, saopštili su zvaničnici.
Doneta je preliminarna odluka da se zabranjuje primena uredbe predsednika Trampa o okončanju sticanja prava na državljanstvo na osnovu činjenice rođenja na američkoj teritoriji.
Velika Britanija i Francuska su se danas sporazumele u vezi sa pilot-planom prema kojem će deo migranata, koji prelaze Lamanš u malim čamcima da bi došli do Britanije, biti vraćen u Francusku.
Evropski parlament danas je glasao protiv izglasavanja nepoverenja Evropskoj komisiji Ursule fon der Lajen koje je inicirao rumunski evroposlanik Đorđea Pipere.
Nemačka policija uhapsila je u mestu Vogelsberg u nemačkoj saveznoj državi Tiringija muškarca (43) i ženu (56) zbog otmice 19-godišnje devojke, čiji je nestanak prethodno prijavljen.
Grupa za potragu za nestalim osobama "Guerreros Buscadores" objavila je da je otkrila 42 vreće s ljudskim ostacima na imanju u zapadnoj meksičkoj državi Halisko, gde je zabeležen najveći broj nestalih osoba.
Ruski carinici otkrili su radioaktivnu figuricu papagaja u paketu iz Nemačke, pri čemu je nivo zračenja bio 20 puta veći od dozvoljene granice, saopštila je Federalna carinska služba Rusije.
Komentari 1
Boki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar