
Šta podrazumeva šerijatski zakon?
Talibani su se prvi put nakon osvajanja Avganistana obratili javnosti na konferenciji za novinare u Kabulu.
Njihov portparol Zabihulah Mudžahid osvrnuo se na prava žena i kazao "kako će one imati sva prava u okviru šerijata", prenosi Euronews Srbija.
"Garantujemo sva prava žena u sklopu šerijatskog zakona. Žene mogu da rade u obrazovanju i zdravstvu. Ako je međunarodna zajednica zabrinuta, neka znaju da će naše žene imati sva prava u okviru šerijata. Naše žene su muslimanke i moraju poštovati šerijatski zakon", rekao je portparol.
Postavlja se pitanje šta je uopšte šerijatski zakon, šta on garantuje ženama, ali kakva su i prava muslimana uopšte.
Na primer, tokom prethodne talibanske vlasti u Avganistanu, između 1996. i 2001, žene su morale da budu u svojim kućama i nisu smele da ih napuštaju osim u pratnji muškarca.
Šta je šerijatski zakon?
Šerijatsko pravo je islamski pravni sistem koji deluje i kao temeljni verski moralni kodeks islama i kao pravila koja se primenjuju na sva područja života; uključujući verske obaveze, svakodnevne rutine i lična uverenja.
Uglavnom se oslanja na učenje iz Kurana i Sune (učenje i praksa Muhameda), ali se takođe temelji i na idžmi (konsenzusu muslimanskih naučnika oko neke stavke u šerijatskom zakonu) i kijasu (rešenju koja su na osnovu analogije izveli islamski pravnici).
Sve radnje su kategorizovane kao obvezne, preporučene, dopuštene ili nedozvoljene. Način na koji se primenjuje šerijatski zakon unutar društva razlikuje se među muslimanskim državama.
Zločini se dele u tri kategorije: najmanje teški (tazir), za koje kazna zavisi od odluke Suda, oni za koje se počinitelji kažnjavaju istim onim što je pretrpela njihova žrtva i najteži prekršaji (hudud) koji se smatraju zločinima protiv Boga.
Preljuba, lažna optužba za nezakonit polni odnos, konzumiranje alkohola, krađa i pljačka spadaju u najteže prekršaje, što znači da se počinitelji mogu bičevati, kamenovati, proterati ili pogubiti. Za takve zločine predviđena kazna uključuje i amputaciju dela tela.
Talibani slede ekstremnu verziju šerijata u kojoj se praktikuju javna pogubljenja i amputacije delova tela, zabranu slušanja muzike, gledanja televizije i premlaćivanje muškaraca koji se nisu molili pet puta dnevno ili su brijali bradu.
Za dela protiv druge osobe, od ubistva do napada, kažnjava se odmazdom, pri čemu se prema počinitelju postupa isto kao i prema žrtvi, stoji u enciklopediji Britanika. Ova vrsta kaznenog dela smatra se građanskim prekršajem, a ne kriminalom u tehničkom smislu, budući da država nema pravo da pokrene kazneni postupak, već samo žrtva ili porodica žrtve.
Za nekolicinu konkretnih zločina kazna zna da bude fiksna: smrt za napuštanje islama, amputacija ruke za krađu, te šake i noge za razbojništvo, smrt kamenovanjem za vanbračne seksualne odnose kada je počinitelj oženjen, 100 udaraca bičem kad je počinitelj neoženjen i 80 udaraca bičem za nedokazanu optužbu o nečednosti i za konzumiranje alkohola.
U kojim zemljama se sprovodi?
Koliko se strogo tumači i poštuje šerijatsko pravo, delomično ili u celosti, razlikuje se od zemlje do zemlje i zavisi od nadležne vlade. Neke zemlje su odlučile da usvoje nekoliko aspekata šerijatskog prava u kombinaciji sa sistemima evropskog stila, dok ga druge, uključujući Saudijsku Arabiju, Katar i Iran, mnogo radikalnije slede, piše INews.
Iako mnoge zemlje u Africi slede aspekte šerijatskog prava, uključujući Nigeriju, Keniju i Etiopiju, Sudan je prestao da ga koristi 2020. kada je službeno postao sekularna država i okončao 30 godina islamskog prava.
Zemlje u kojima se primjenjuje neka verzija šerijatskog prava su: Avganistan, Bahrein, Bruneji, Egipat, Indonezija, Iran, Irak, Malezija, Maldivi, Mauritanija, Nigerija, Pakistan, Katar, Saudijska Arabij, Ujedinjeni Arapski Emirati i Jemen.
Šerijatski zakon i prava žena
Talibani su ranije ove godine rekli da žele "pravi islamski sistem" u Avganistanu koji bi odredio prava žena i manjina, u skladu s kulturnim tradicijama i verskim pravilima.
Žene su tokom prošle talibanske vlasti morale da nose burke i nisu smele da koriste usluge zdravstvene zaštite koju je vodio muškarac, dok devojčice nisu išle u školu.
Temelj tradicionalnog islamskog zakona o prodičnim odnosima je patrijarhalne prirode. Očevi imaju pravo da sklope brak svojim ćerkama, bile one maloletne ili punoletne, ali se pravnici slažu da odrasla žena koja više nije nevina mora dati svoj izričit pristanak na brak.
Pitanje ima li ćerka devica pravo na prigovor na brak ugovoren od strane oca, predmet je rasprave među islamskim pravnicima. Neki smatraju da se njen prigovor treba uzeti u obzir, ali da on nije obvezujući, dok drugi smatraju da takav prigovor isključuje brak.
Porodični zakon
U tradicionalnom islamskom porodičnom pravu, muževi imaju pravo na poligamiju i mogu biti u zakonitom braku s najviše četiri žene. Muž je tokom braka dužan da brine o ženi i izdržava je, pod uslovom da mu je ona poslušna. Žena koja odbija dominaciju muža i koja napusti dom bez opravdanog razloga gubi svoje pravo na uzdržavanje.
Razvod braka može se postići zajedničkim dogovorom supružnika. Međutim, samo muž ima moć jednostrano raskinuti brak iz razloga odricanja. Ovde se radi o izvanparničnom postupku; odnosno muž može samovoljno da se odrekne svoje žene i za to ne odgovara nadzoru suda ili bilo kojem drugom službenom telu.
Kao i svaki pravni sistem, šerijat je složen i njegova praksa se u potpunosti oslanja na kvalitet i obuku stručnjaka, navodi BBC.
Islamski pravnici izdaju smernice i presude. Smernice koje se smatraju formalnopravnim rešenjima zovu se fetve.
Postoji pet različitih škola šerijatskog prava, a doktrine se razlikuju po tome koliko se doslovno tumače tekstovi iz kojih proizlazi šerijatsko pravo.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Austrija proteruje četvoro ruskih diplomata - bez obrazloženja
02.02.2023.•
0
Vlada Austrije saopštila je danas da je naredila četvorici ruskih diplomata, uključujući dvojicu koji rade u Beču pri Ujedinjenim nacijama, da napuste zemlju.
Zahtev da saobraćajna signalizacija u Crnoj Gori bude na ćirilici
02.02.2023.•
3
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda uputio je preporuku Ministarstvu kapitalnih investicija Crne Gore da se izmeni pravilnik tako da i saobraćajni znakovi mogu da budu na ćirilici.
Slovenija vapi za radnicima, ali zapošljavanje stranaca otežava birokratija
02.02.2023.•
0
U pojedinim granama industrije u Sloveniji vlada hronični nedostatak radne snage, broj prijava za zapošljavanje stranaca povećan je za tri puta od 2016. godine.
U Britaniji nuklearnu podmornicu popravljali lepkom
02.02.2023.•
1
Britanska ratna mornarica je pokrenula hitnu istragu zbog navoda da su radnici na nuklearnoj podmornici Trident popravili slomljene šrafove u komori reaktora pomoću lepka.
Nemački sud: Skidanje kondoma bez pristanka druge osobe je seksualno napastvovanje
02.02.2023.•
5
Najviši nemački građanski i kazneni sud objavio je da se skidanje kondoma tokom seksualnog odnosa bez pristanka druge osobe odsad može pravno smatrati seksualnim napastvovanjem.
Dvoje poljskih skijaša poginulo u lavini u Indiji
01.02.2023.•
0
Dvoje poljskih skijaša poginulo je danas u lavini na Himalajima, saopštila je indijska policija.
Ruski prodavac oružja, njegov sin i međunarodna grupacija firmi na listi sankcija SAD
01.02.2023.•
1
Ruski trgovac oružjem Igor Zimenkov, njegov sin, grupa kompanija sa sedištima u zemljama Azije, Evrope i Bliskog istoka, kao i rukovodstvo te grupe, našli su se danas na meti američkih sankcija.
Uhapšen državljanin Srbije osumnjičen za ubistva dve penzionerke u Nemačkoj
01.02.2023.•
4
U Nemačkoj je uhapšen tridesetjednogodišnji državljanin Srbije, osumnjičen za dva ubistva i niz nasilnih napada na starije osobe, saopštila je nemačka policija.
Dodik: Mi smo protiv uvođenja sankcija Rusiji i viza Rusima
01.02.2023.•
2
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da se taj entitet protivi tome da Bosna i Hercegovina uvede sankcije Rusiji zbog rata u Ukrajini.
U Holandiji potvrđen slučaj kravljeg ludila, može da izazove smrt kod ljudi koji jedu zaraženo meso
01.02.2023.•
9
Holandske vlasti potvrdile su danas da je krava koja je uginula na jednoj farmi u toj zemlji imala takozvanu bolest ludih krava.
Muškarac iz Skoplja koji je ubio tromesečnu bebu osuđen na 20 godina zatvora
01.02.2023.•
0
Krivični sud u Skoplju osudio je na 20 godina zatvora Skopljanca Suada Bajrama (45) koji je optužen za ubistvo svog tromesečnog deteta.
FOTO: U Velikoj Britaniji štrajkuje pola miliona zaposlenih
01.02.2023.•
0
Desetine hiljada škola u Velikoj Britaniji su delimično ili potpuno obustavile nastavu.
Milanović: Srbija će morati da prizna Kosovo
01.02.2023.•
22
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas da je Kosovo odavno prestalo da bude unutrašnja stvar Srbije koja će morati da ga prizna.
Ruska firma nudi nagradu od 72.000 dolara za uništen zapadni tenk u Ukrajini
01.02.2023.•
6
Kremlj je pozdravio ponudu ruske kompanije "Fores" da sa 72.000 dolara nagradi vojnike koji u Ukrajini unište tenkove zapadne proizvodnje, uz ocenu da to podstiče ruske snage ka pobedi.
FOTO: Objavljena prva fotografija izgubljene-nađene radioaktivne kapsule u Australiji
01.02.2023.•
2
Australijske vlasti jutros su pronašle radioaktivnu kapsulu izgubljenu na putu dugom 1.400 km nakon gotovo nedelju dana potrage.
Vlasnicima peći na drva u Britaniji prete kazne od 300 funti
01.02.2023.•
0
Vlasnici peći na drva mogli bi uskoro da budu kažnjavani sa po 300 funti, nakon što je vlada najavila da će zabraniti držanje tih uređaja.
Pronađena malecna radioaktivna kapsula Rio Tinta nestala u Australiji
01.02.2023.•
4
Vlasti u Australiji tvrde da su pronašle radioaktivnu kapsulu koja je nestala prošle nedelje, javlja BBC.
Uhapšen unuk osnivača logora Mathauzen, držao decu zatvorenu u podrumu
01.02.2023.•
7
Unuk zloglasnog naciste Ernsta Kaltenbrunera uhapšen je u Austriji nakon što je policija pronašla šestoro njegove dece zatvorene podrumu porodične kuće, piše "Dejli mejl".
Ukrajina dominira sa kandidatima za Nobelovu nagradu za mir
31.01.2023.•
8
Od šefa NATO-a do predsednika Ukrajine, mnogi kandidati predloženi za Nobelovu nagradu za mir 2023. godinu, povezani su sa ratom u Ukrajini, ali to ne znači da su favoriti, saopšteno je danas u Oslu.
Vanredni parlamentarni izbori u Slovačkoj krajem septembra
31.01.2023.•
1
Slovački parlament je danas odlučio da vanredni parlamentarni izbori budu održani 30. septembra, što je omogućila nedavna promena Ustava.
Španski sud ponovo zabranio moguće kazne za evropsku Superligu
31.01.2023.•
0
Špansko pravosuđe ponovo je danas zabranilo Evropskoj fudbalskoj uniji (Uefa) i Međunarodnoj fudbalskoj federaciji (Fifa) da kazni klubove osnivače Superlige.
Komentari 24
Dušica
Podbarac
Što se tiče ne-muslimana u islamskim zemljama, po pravilu šerijatski zakoni nisu obavezujući za njih, mada imaju pravo da traž pravdu i pred islamskim sudovima. Ne-muslimani, za uzvrat su obavezni da plaćaju godišnji porez zvani "Džizija" (Jizya = namet).
Ali! Za sve stanovnike "viši" ) običaji i pravila koji proističu iz Kurana ili Hadita, jesu obavezujuči, bez obzira na vereisposvet - npr. Bogohuljenje, koje se po pravilu kažnjava smrću... itd.
Sve u svemu, za razliku od ostalih religija - Islam jeste "zajednica vernika", pa time je i društvena organizacija (npr. država i zakoni) podređena religiji.
Drugim rečima, nema inkluzije i kohabitacije religija.
Tolko.
nebitna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar