Mamula je bio jedna od najmarkantnijih ličnosti koje su učestvovale u formiranju i razvoju nekadašnje "Titove Jugoslavije", od Drugog svetskog rata do krvavog raspada SFRJ u građanskim ratovima početkom devedesetih, pišu podgoričke Vijesti.
Rođen je 30. maja 1921. u selu Slavsko Polje na Kordunu u Hrvatskoj.
Učesnik je Narodnooslobodilačkog rata i nosilac Partizanske spomenice 1941.
Nakon rata, obavljao je visoke dužnosti u Floti Jugoslovenske ratne mornarice, odnosno Vojnopomorskom školskom centru, kao i Petoj pomorskoj zoni JRM koja je kontrolisala Severni Jadran, a potom je obavljao dužnosti u Glavnoj političkoj upravi Ministarstva narodne odbrane, ali je odbio zahtev da preuzme dužnost načelnika Uprave državne bezbednosti za oblast Hrvatskog primorja i Istre.
U junu 1979. postavljen je na dužnost načelnika Generalštaba JNA na kojoj ostaje do maja 1982. kada je imenovan za saveznog sekretara (ministra) za narodnu odbranu koju je obavljao do penzionisanja u najvišem mornaričkom činu - admiral flote, 1988. godine.
Mamula je nosilac 11 jugoslovenskih visokih odlikovanja i 10 drugih visokih ordena kojima su ga odlikovale Poljska, Sudan, Italija, Francuska, Indonezija, Nepal, Tunis, Grčka, Austrija i Jordan.
Dobitnik je i više spomen-medalja u SFRJ, ŠSR, Ruskoj Federaciji i Crnoj Gori.
Mamula će biti sahranjen danas na gradskom groblju Brdišta u Tivtu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
montipajton
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar