ESP: Mađarska prekršila zakon EU zabranom pomaganja migrantima i izbeglicama

Najviši sud Evropske unije presudio je danas da je Mađarska prekršila zakon EU time što je kriminalizovala pomaganje migrantima i izbeglicama da podnesu zahtev za azil.
ESP: Mađarska prekršila zakon EU zabranom pomaganja migrantima i izbeglicama
Foto: Pixabay
Ta odluka Evropskog suda pravde predstavlja novi pravni udar na mađarsku desničarsku vladu premijera Viktora Orbana.
Mađarska je podigla žilet žicu na granici sa Srbijom i Hrvatskom 2015. godine, kada je u EU ušlo više od milion ljudi, uglavnom bežeći od sukoba u Siriji.
 
Kako je dolazilo sve više ljudi, Orban je počeo da optužuje američkog milijardera Džordža Soroša, rodjenog u Madjarskoj, i grupe povezane sa njim, da ohrabruju migrante da ulaze u EU.
 
Mađarska je 2018. godine usvojila takozvane "zaustavi Soroša" zakone, prema kojima pomaganje migrantima i izbeglicama pri podnošenju zahteva za azil predstavlja krivično delo. Evropski sud pravde je danas naveo da Mađarska nije ispunila obaveze koje ima kao članica EU, time što je "kriminalizovala poteze svake osobe koja pruža pomoć u vezi sa podnošenjem zahteva za azil na njenoj teritoriji".
 
Sud sa sedištem u Luksemburgu naveo je da zakon ograničava "pravo pristupa podnosiocima zahteva za međunarodnu zaštitu i pravo na komunikaciju sa tim licima", kao i pravo samih migranata da konsultuju pravne savetnike.
 
Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel pozdravila je presudu Evropskog suda pravde, navodeći da se njom "šalje nedvosmislena poruku da kampanja zastrašivanja koju vodi mađarska vlada neće biti tolerisana".
 
"Sada je vreme da mađarska vlada primeni odluku Suda i da odmah povuče ovaj sramni zakon", rekao je direktor mađarskog ogranka Amnesti internešenela Dejvid Vig.
 
Orban je žestok protivnik imigracije i svoju zemlju je često prikazivao kao bedem od migranata sa Bliskog istoka i Afrike i kao čuvara hrišćanstva u Evropi. Zbog oštrog postupanja Mađarske prema migrantima i izbeglicama, vlada u Budimpešti se često sukobljavala sa mnogim partnerima u EU i Evropskom komisijom, koja nadgleda primenu evropskih pravila i propisa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Дада

    16.11.2021 22:44
    Браво, Орбане! Браво, Мађари!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Srbiji Milanović dobio više glasova

Među biračima koji su u drugom krugu izbora za predsednika Hrvatske glasali u Srbiji, više glasova dobio je aktuelni predsednik i kandidat opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović.

Austriji preti kazna Evropske unije

Nekada hvaljena zbog fiskalne discipline, Austrija rizikuje da bude kažnjena od strane Evropske komisije (EK) zbog prekomerne javne potrošnje od 2024. do 2026. godine.

Jak zemljotres u Meksiku

Jak zemljotres, magnitude 6,2 pogodio je jugozapad Meksika, saopštio je Američki institut za geofiziku (USGS), a za sada nema izveštaja o žrtvama ili šteti.

Oliver Stoun: Kosovo je gangsterska država

Američki režiser Oliver Stoun rekao je u intervjuu sa novinarom Takerom Karlsonom, objavljenom na mreži X da je, kako je naveo, "Kosovo gangsterska država sa velikim ciljem".

Kipar uskoro u šengenskoj zoni

Kipar će do kraja ove godine rešiti sva tehnička pitanja neophodna za pridruživanje šengenskoj zoni, izjavio je kiparski predsednik Nikos Hristodulides.